Smiju li se tablete lomiti?


Smiju li se tablete lomiti?

Tablete su čvrsti komprimirani dozirani ljekoviti oblici u obliku okruglih, elipsoidnih, valjkastih ili četvrtastih pločica, ravnih ili ispupčenih površina, oštrih ili zaobljenih bridova. Izrađuju se komprimiranjem smjese jedne ili više djelatnih tvari s dodatkom ili bez dodatka pomoćnih tvari (otapala, punila, korigensi, konzervansi i dr.).

Najčešće su primjenjivani ljekoviti oblik, koji se uzima kroz usta s dosta tekućine (najbolje vode). Prednost im je u točnosti doziranja, jednostavnosti primjene i stabilnosti.

Ovisno o sastavu uzimaju se prije jela, za vrijeme ili poslije jela o čemu će vam uputu dati vaši liječnik i ljekarnik. Obvezno se pridržavajte dobivenih uputa, radi što bolje učinkovitosti lijeka.

Koje vrste tableta postoje?

Djelatna tvar se iz tableta može otpuštati u usnoj šupljini, u želucu ili u crijevima.

Tablete koje se otapaju u ustima, a namijenjene su lokalnom djelovanju na sluznicu usta i grla zovu se oriblete, a tablete koje se otapaju pod jezikom zovu se lingvalete, a primjenjuju se kada je potrebno brzom apsorpcijom kroz sluznicu postići brzi učinak lijeka, ili kada treba izbjeći apsorpciju lijeka u probavnom traktu zbog moguće inaktivacije lijeka.

Dražeje su tablete obložene šećerom, čokoladom ili drugim pomoćnim tvarima koje se dodaju radi boljeg okusa.

Tablete koje imaju posebnu ovojnicu oko jezgre, koja štiti lijek pri prolazu kroz kiseli sadržaj želuca i omogućava njegovo oslobađanje u tankom crijevu zovu se film tablete, obložene tablete ili višeslojne tablete. 

Tablete se pakiraju u blistere (folija s udubljenjima za tablete) ili u bočice.

Kada se tablete smiju lomiti?

Pacijenti često lome tablete prije uzimanja, a to im ponekad preporučuju i liječnici radi boljeg doziranja ili financijske uštede.

Sa stručnog farmaceutskog stajališta lomljenje tableta nije preporučljivo jer je povezano s rizicima i teškoćama. Naime, neke se tablete vrlo teško lome, a neke se ne smiju lomiti jer im se uništava farmaceutska formulacija, što može dovesti do predoziranja ili premalog doziranja lijeka, njegove inaktivacije ili štetnog učinka.

Tablete se mogu lomiti samo kada je to u uputi uz lijek navedeno. Tada u uputi piše da se pomoću razdjelnog ureza tabletu može prelomiti na dva jednaka dijela.

U nekim uputama uz lijek taj jasan naputak još nedostaje pa je potrebno tražiti savjet ljekarnika. Naime, razdjelni urez na tableti nije jasna oznaka dozvoljenog lomljenja tablete, jer to ponekad može biti znak raspoznavanja proizvođača, ukras na tableti ili proizvođač ima samo takve strojeve za tabletiranje. Ako proizvođač i utvrdi jednolikost mase pri lomljenju tablete na dva dijela to vrijedi samo za profesionalno raspolavljanje uz uporabu rezača za tablete (može se nabaviti u ljekarnama).

Točno raspolavljanje tableta otežano je posebice starijim ljudima s manjom spretnosti prstiju, slabijim vidom ili manjom snagom. Ispitivanja su pokazala da uzeta doza lijeka kad pacijenti sami lome tablete jako varira od propisane doze. 

Koje se tablete ne smiju lomiti?

Tablete bez naznačenog ureza se u pravilu ne smiju lomiti. One su često presvučene ovojnicom (film tablete, dražeje) te im je djelatna tvar zaštićena od kisele želučane sredine ovojnicom otpornom na želučane sokove. Ako se takve tablete razlome djelatna tvar će se osloboditi u želucu, gdje se može raspasti i postati nedjelatna ili pak djelatna tvar može oštetiti želučanu sluznicu.

Tablete sa specijalnom ovojnicom koja štiti lijek od inaktiviranja, uslijed atmosferskog kisika, svjetla ili vlage, ili prekriva neugodan okus, također se ne smiju lomiti. Služi li film-ovojnica za produženje oslobađanja djelatne tvari iz tablete (retard oblici) kod lomljenja dolazi do preranog potpunog oslobađanja djelatne tvari što dovodi do pogrešnog doziranja.

Postoje i kompleksne tabletne strukture (višeslojno obložene tablete) s vrlo složenim sustavom otpuštanja lijeka pa se lomljenjem takvih tableta mijenja farmakokinetika u organizmu s nepredvidljivim učincima lijeka.

Valja zaključiti da uzimanje nepravilno lomljenih tableta može uzrokovati zdravstvene rizike za pacijenta i povisiti troškove u zdravstvu u odnosu na  kratkoročne uštede. Stoga je lomljenje tableta dopušteno samo kada to proizvođač u uputi uz lijek navede i kada je ispravno provedeno (rezačem tableta).

Zadnja izmjena: 25.08.2019.