Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas se radi o postuplanim pigmentacijama koje se česte kod (nakon) akni. U jesenskim i zimskim mjesecima dolaze u obzir lokalni retinoidi (npr. adapalen-Sona krema) ili kemijski peelinzi koji bi mogli ubrzati njihovo nestajanje. Za brijanje bi bilo najbolje da pređete na brijanje električnim aparatom uz korištenje balzama koji nisu na bazi alkohola.

kimuska

Hvala još jednom.

Svejedno, inače nisam iz Zagreba, ali u petak dolazim u Zagreb pa bih Vas htio posjetiti da to vidite iz prve ruke. Gdje Vas naći, od koliko do koliko radite, kolika je cijena pregleda...?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za pregled je potrebna uputnica i prethodna narudžba.

kimuska

Hmm, jel to uopce izvedivo za petak? Usput, koji kemijski piling preporucate? Uz sve navedeno, jos da dodam da imam dosta osjetljivu i blijedoliku kozu, al bez ikakvih oziljaka.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nije izvedio, jer taj dan nisam u ambulanti. Za početak, trebalo bi pokušati površinske kemijske peelinge s AHA kiselinama.

kimuska

Da, to sam i mislio. A nista, onda nekom drugom prilikom. Mislim, bolje da se ne vidimo jer bi to znacilo da se stanje popravlja. Evo jos zadnje pitanje, vjerojatno sam vec udavio. Smijem li koristit i taj sapun od majcine dusice i kemijski piling?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Tada ne.

kimuska

Sad stvarno za kraj, jel taj tretman kemijskim pilingom mogu i sam kod kuce obaviti ili moram kod dermatologa ili kozmeticara?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod kuće to ne možete nikako, najbolje kod dermatologa. Naravno, prije svega morate obaviti pregled, jer preko računala se može dati samo općeniti savjet.

kimuska

Bio kod dermatologa, i on, tocnije ona, mi predlozila acneliju pjenu i kremu i poslije toga eritromicin otopinu? Kaze da ne treba zurit sa kem pilingom. Ne znam. Ja se bojim da je ovo ista prica kao i prije. Usputt, jel se poslije acnelija kreme umijem pa onda stavim eritromicin ili odmah na kremu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Dermatolog Vam je na pregledu vjerojatno odredio najbolju terapiju za Vas. Terapiju primjenjujte onako kako Vam je rekao (inače može i jedno i drugo).

smilealways11

Poštovani,
imam 20god. i mješovitu kožu lica koja nije sklona aknama;barem nije bila donedavno. Negdje u 7.mj.presla sam na prirodne kreme za lice i jednu koju sam imala bila mi je ok,ali nakon nekih mjesec dana nije mi odgovara(trebala mi je laganija) pa sam presla na drugu. E ova druga mi je lice unistila,odnosno imala sam mnogo pristica od nje. Cim sam je prestala koristiti lice se pocelo smirivati. Međutim 3-4 dana poslije počela sam po prvi puta piti kontracepcijske tablete(lindynette 30) i opet su se pojavili prištići.Ne u toj mjeri,ali ima ih dovoljno da me psihicki uznemiruju posto nisam naucena na njih sad Čitala sam da je moguće da se pojavi početno pogoršanje prije poboljšanja,ali
bila bi Vam zahvalna da podijelite Vaše mišljenje o svemu tome happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Hormonska kontracepcija nije za akne osnovna terapija već pomoćna. Moguće je i početno pogoršanje. Dakle, Vama bi trebala i neka dermatološka terapija (vjerojatno bi lokalna bila dovoljna).

smilealways11

Razumijem,ali problem je sto ja ni nisam pocela piti kontarcepciju zbog prištića jer ih nisam ni imala :/ Nego su dosli nakon sto sam pocela piti tablete,a nisam ih inace imala od puberteta.Tek pokoji kroz mjesec dana.
Zato me zanima da li imate iskustva da je neka vasa pacijentica dobila i hormonsku terapiju te joj se stanje na pocetku pogorsalo :/ Postavila sam pitanje na vise mjesta pa i tu da usporedim i odlucim sto dalje happy

smilealways11

Razumijem,ali problem je sto ja ni nisam pocela piti kontarcepciju zbog prištića jer ih nisam ni imala :/ Nego su dosli nakon sto sam pocela piti tablete,a nisam ih inace imala od puberteta.Tek pokoji kroz mjesec dana.
Zato me zanima da li imate iskustva da je neka vasa pacijentica dobila i hormonsku terapiju te joj se stanje na pocetku pogorsalo :/ Postavila sam pitanje na vise mjesta pa i tu da usporedim i odlucim sto dalje happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, kao što sam i napisao moguće je i pogoršanje akni nakon početka hormonske kontracepcije.

smilealways11

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Lijep pozdrav happy

gotica

Poštovani,

zbog problema s aknama pijem Minocyclin-rathiofarm. Također, kako imam policistične jajnike ginekolog mi je prepisao Diane 35. Uputstva za Minocyclin su na njemačkom jeziku i ako sam dobro shvatila negdje ima napomena vezana uz korištenje kontracepcijskih pilula. Zanima me smijem li početi piti OHK ako sam na ovom antibiotiku, odnosno smanjuje li se djelovanje kontracepcijskih pilula zbog antibiotika i potrebna je dodatna zaštita prilikom spolnog odnosa? Hvala

gotica

Poštovani,
zbog problema s aknama pijem Minocyclin - ratiopharm. Kako su upute na njemačkom jeziku nisam shvatila smijem li početi piti OHK Diane 35? Također, zanima me smanjuje li antibiotik učinak kontracepcije i treba li se za vrijeme uzimanja antibiotika koristiti dodatna zaštita prilikom spolnog odnosa?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Smijete početi s Diane 35. Učinak kontracepcije neće se smanjiti za vrijeme uzimanja minociklina.

Nazad
Naprijed