Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

rainbow:)

Poštovani,
Mučim se već aknama po leđima dvije godine. Sada ih nemam puno ali ostaju mu stari i suhi. Pa me zanima dali postoji neka krema koja bi mi mogla pomoći ili trebam otići lječniku da mi on preporući ?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Najbolje bi bilo da se javite liječniku, jer se samo na temelju pregleda može utvrditi o kakvim je aknama riječ te propisati odgovarajuća terapija.

misbiribis

sta preporucujete protiv potkoznih akni, koje mnogo bole da se ne smiju pipnuti dok ne sazriju i onda se mogu istisnuti. Kad se istisnu mnogo je lakse, onda ne boli.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne postoje "potkožne akne". O kakvim je aknama riječ može se utvrditi samo na pregledu.

SavageSamuraii

Na čelu mi se pojavio veliki prišt koji je vrlo dobro opisan kao potkožni jer kad stavim prst na njega osjećam da je malo ispod kože i tvrdo je poput nekakve manje kuglice,pokušao sam danas istiskati ali jedva sam to uspio jer je samo malo nekakvog bijelog sadržaja izašlo a ostalo pomalo izlazi nekakva voda,zanima me o čemu je riječ i kako se to može riješiti?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno se radi o akni ili furunkulu. "Tiskanje" nikako nije preporučljivo. Pomogao bi lokalni antibiotik (npr. klindamicin, eritromicin, ili mupirocin).

damir1994

Postovani,
Imam 19 godina, a probleme s aknama imam od 15.godine.Prvo sam imao na podrucju cela i brade,na svu srecu na celu vise nemam nista a na bradi tu i tamo izbije koja.Ali zato imam na celjusti velike crvene bubuljice koje znaju boljeti.Prije zime nisam imao puno ali sad kad je dosla zima imam ih dosta ,cijela celjust s lijeve i desne strane mi je crvena,i to me uzasno smeta.Jel bi bilo dobro da uzmem neke tablete,tipa Roaccutane?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da je to zadnja opcija. Ako je tako jako, vjerojatno bi prije trebalo pokušati kombinacijom tetraciklina i lokalne terapije.

Beena

Postovani,
nemam mnogo akni ali su konstantno tu. Trenutno imam 4 i ako ih istisnem izaci ce na drugom mjestu. Da li bi mogla da koristim skinoren kremu ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da. Ona može samo pomoći.

calistan

Postovani!
Imam 20 godina i probleme sa aknama na celjusti i obrazima vec 5 godina. Prosla sam sve terapije sa antibioticima i kremam no nista nije dugorocno pomoglo, sve se vracalo nakon prestanka. Sada sam 13 dana na Belara KO i akne su mi se nesto malo i pogorsale. Dali je to normalno i mogu li se nadati ikakvom poboljsanju jer nezelim doci do toga da moram uzimati Rouccaten?! Zahvaljunem se unaprijed.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pogoršanje nikada nije normalno. Ne znam hoće li Vam kontracepcijske tablete pomoći, ali one nikada nisu osnovna terapija za akne. Trebala bi Vam dermatološka terapija, teško je preko računala reći koja bi bila najbolja.

Poštovani,
da li uz Triacneal (Diacneal) kremu treba koristiti kremu sa zaštitnim faktorom? Neki po forumima pišu da treba neki da ne, pa mi je ovo najbolji način da saznam. Možete li me još malo uputiti na to kako da koristim ovu kremu, na njene opasnosti. Inače koristim Dercome Clear suspenziju za kožu, da li ću morati prekinuti sa njome kada budem koristio Triacneal ili ne?

Unaprijed hvala!

Da li je bolja triacneal krema ili skinoren krema? Pitam zato, jer vidim da i jedna i druga u svom sastavu sadrže kiselinu, pa sad koja ima veći učinak od tih kiselina?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Bolje da koristite i kreme sa zaštitnim faktorom. Ne može se reći koji je od od ovih pripravaka bolji. Ovisi o individulanom stanju. Njihove kombinacije i istovremeno korištenje je moguće.

Pa imam uglavnom mitesere koje se poslije pretvore u potkožne i imam izrazito masnu kožu. Što bi se dogodilo da npr. ne stavim kremu sa zaštitnim faktorom?

Hvala na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vjerojatno ništa, ali može doći do nastanka hiperpigmentacija.

kremenko225

Postovani,
primjetio sam da kada uzimam vitamine B kompleks da mi akne sa lica nestanu, i koza mi se iscisti. Interesuje me da li bi mogli da mi napisete kako je najbolje uzimati vitamine B kompleks (koliko dnevno da pijem, koji vremenski period da uzimam i koliku pauzu je potrebno napraviti da se organizam ne bi navikao na svakodnevno uzimanje) ?
Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Osobno ne preporučujem vitamine za akne. Vaše pitanje je za farmaceuta u ljekarni.

zija89

Postovani molim Vas za pomoc!!!
Imam 25 godina, u 8. mesecu trudnoce sam. Od 3. meseca sam dobila akne po licu i ledjima,velike potkozne,upalne sa puno gnoja. Svrbe i bole na dodir. Bila sam kod dermatologa i konstatovala mi je dijagnozu Acne vulgaris, prepisala mi je Zynerit (spoj cinka i eritromicina) da nanosim na lice ujutru i uvece. To bas nista nije pomoglo. Ponovo sam otisla na pregled i rekla mi je da je to od hormona u trudnoci i da se vratim kad se porodim jer sad ne moze da mi da adekvatnu terapiju. Da napomenem da nemam policisticne jajnike,menstruacija mi je bila manje vise redovna,znala je nekad kasniti po desetak dana. Pre trudnoce sam imala urednu kilazu, ponekad neku bubuljicu ali nije bilo alarmantno, godinama sam profesionalni sportista 172cm/62kg. U trudnoci sam se ugojila do sad vec 20kg, a pijem utrogestan-hormon progesteron,ne znam da li to utice. Ranije sam imala suvu kozu a sad imam masnu,umijem se i za sat vremena celo lice mi se presijava. Molim Vas za savet, da li mogu sada da preduzmem nesto jer ovo moje stanje zaista veoma lose utice na mene psihicki,da li mislite da ce proci kad se porodim? I da li cu moci da koristim neku terapiju s obzirom da planiram da dojim? Hvala unapred!!!

Nazad
1 ... 6 7 8 9 10 11 ... 19
Naprijed