Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Djeluje.

hipericin

Zanima me da li se mogu pod terapijom roaccutana nesmetano kupati na moru uz fotoprotekciju (20 SPF) ? Inače sam tamoput i nikad još nisam "izgorio" na suncu.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može uz faktor 50+.

hipericin

Počeo sam piti roaccutan 20.05., prvi mjesec dana doza mi je bila 20 mg, zatim nakon pregleda nalaza krvi liječnica opće prakse mi je rekla da mogu piti 30 mg pošto imam „duboke“ akne na leđima pa sam sljedeći 12 dana pio tri puta dnevno. Nakon dolaska sa kontrolnog pregleda, dermatologica mi je propisala 40 mg dnevno. Ukupno sam do sada popio 1320 mg. Na licu su mi dosta vidljivi brojni otvoreni i zatvoreni komedoni uz papule, papulopustule, a na leđima dosta papulopustula te rezidualna hiperpigmentacija (nalaz). Kada mi moglo nastupiti poboljšanje, zanima me Vaše mišljenje. Kako da spriječim upaljivanje komedona?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Poboljšanje bi trebalo nastupiti u sljedećih mjesec dana (najkasnije). Roaccutanom bi se trebalo spriječiti i "upaljivanje komedona".

cyber4

Ako sam dobro shvatila najviše učinka imaju tetraciklini i oni se mogu piti i 2 mjeseca kod svih vrsta akni..s obzirom da masa ljudi nakon prestanka terapija ponovo ima akne i problem sa kožom kolika pauza mora biti nakon sto se popije doza dva mjeseca do ponovnog uzimanja lijekova?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Tetraciklini se ne propisiju kod svih vrsta akni, već kod srednje teških, papulopustuloznih akni. Piju se obično 8-12 tjedana. Pauza mora biti najmanje nekoliko mjeseci.

cyber4

Hvala na odgovoru. .jako ste ljubazni

hipericin

Poštovani,

do danas sam popio ukupno 2000 mg roaccutana. Stanje je praktički isto, po leđima upale, a na licu brojni komedoni koji se upale. Rekli ste da poboljšanje mogu očekivati za mjesec dana najkasnije. Na svoji 75 kg pijem 40 mg dnevno. Zanima me zašto toliko lijeku treba da djeluje?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

AkoVam nije bolje, najbolje da se javite dermatologu koji Vas liječi.

hipericin

Da li smijem otići kod kozmetičarke da mi "počisti" mitesere dok sam pod roaccutanom ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Bolje ne.

hipericin

Bio sam kod dermatologa i povišena mi je doza na 50 mg dnevno, pitao sam za kozmetičara za vrijeme roaccutana i rečeno mi je da mogu kao da se to više odnosi na kemijske pillinge itd. Evo sad me zanima još jednom Vaše mišljenje da ne bi napravio nešto nepromišljeno. Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Već sam Vam odgovorio na pitanje.

tamaraaa_90_

Poštovani!

Imam trenutno 26 godina, a moj problem s aknama je započeo prije nekih godinu i pol. Naime, oduvijek sam imala masnu kožu, te svoj ten kroz cijeli svoj život ne bih nazvala savršenim, no nikad nisam imala nekih većih problema. Kao što sam već navela, ti problemu su započeli kad sam napunila 24 godine. Javljam Vam se jer sam doista već očajna i ljuta i razočarana jer više ne znam što da radim. Naime, bila sam i kod dermatologa po bolnicama, no i kod privatnih i na žalost nisu mi pomogli. Navest ću ovdje terapiju koju mi je prepisao posljednji liječnik kojeg posjećujem od siječnja ove godine. Naime, on mi je objasnio da patim od vrste akni koje se nazivaju miteseri i komedoni, te je razlog njihova nastanka pretjerano mašćenje moje kože. Prepisao mi je Skinorem kremu te losion koji se naknadno pravi u ljekarnoj (Sastojci: Acidi salicylici 1,5; Resorcini 1,0; Spiritus vinii dil ad 10,0; D. S. izvana), te mi je uz to rekao da ću od sada jednostvano morati kod njega svaki drugi mjesec dolaziti na čisšćenje lice, uz to mi je striktno zabranio da koristim ikakav drugi puder osim konkretna tri koje mi je on zapisao. Na prvom čišćenju sam bila u veljači, a drugo je slijedilo u travnju, a zatim slijedeće u lipnju, u razmaku od travnja do lipnja koža mi je bila u malo boljem stanju, no nakon čišćenja u lipnju stanje mi se opet poprilično pogoršalo...s tim da mi je prilikom posjete u lipnju doktor prepisao novu terapiju, Uriage liniju za masnu kožu sklonu akanama (Hyseac). Na sljedeće čišćenje sam otišla kozmetičarki u kolovozu i sada je moje lice u jako lošem stanju. Prije mi je najkritičnije područje komedona bilo čelo, koje je sada relativno bolje te mi iskoče ponekad malo veće akne, no u poprilično lošem stanju su mi obrazi i brada, te područje vilice pa sve do ušiju.
Ja bih molila ako biste mi ikako mogli pomoći, jer imam osjećaj da ću odlaskom istom liječniku samo baciti novac jer mi u više od pola godine nije pomogao.

Unaprijed hvala i lp!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Terapija se učini ok za blaži oblik akni. Naravno, bez pregleda se točna terapija ne može odrediti. S obzirom da ne pomaže, možda bi mogli i promijeniti dermatologa.

smilealways11

Poštovani,
molim vas za savjet. Imam 23 godine i od toga već 3 god.muku mucim s aknama,a posebice zatvorenim mitesrerima. Ljeti je puno bolje, zimi lošije,ali opet kako kada. Kao mala imala sam streptokok, te sam dugo pila penicilin,međutim to se sve rijesilo. Kreme od dermatologa nisu mi pomagale. Pokusala sam u potpunosti izbaciti mliječne proizvode i proizvode s glutenom, kao i slatkise i grickalice međutim nikakvog pomaka nije bilo. Zatim sam otisla jednoj drugoj dermatologici koja me poslala na razlicita testiranja. Krvna slika,urin,bakteriološki bris nosa i ždrijela i latex crp uredan. Ast 474 IJ/ml, međutim rečeno mi je da je normalano da je malo povisen jer da uvijek u krvi ostane trag da je nekad streptokok bio prisutan. Također poslala me otorinolaringologu da vidi njegovo mišljenje o vađenju krajnika i s njegove strane rečeno mi je da mogu ih pokušati izvaditi,ali da nije sigurno da će mi to pomoći. Tada mi je uradila i alergolosko testiranje na gljivice grupno,bakterije grupno,candidu albicanis, stafilokok i streptokok. Od toga, nakon 24 sata ostalo mi je crvenilo na mjestu uboda na gljivice grupno (promjer 1,3cm) i bakterije grupno (2 cm). Nakon toga nisam joj se stigla javiti. E da, negdje u 2 mjesecu pojavilo mi se crvenilo ispod nosa koje sam mazala melemom i smirilo se,posebice ljeti,ali sada se opet pojavilo.Molim vas za vaše mišljenje. 1. Ima li smisla vaditi krajnike? 2. Što bi moglo biti to crvenilo? i 3. Što bi mi vi preporučili?
Unaprijed zahvaljujem.
Lijepi pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

1. Zbog kožnih problema, nema smisla vaditi krajnike. 2. Ne mogu Vam reći napamet što bi to crvenilo točno bilo. 3. Preporučio bih da liječite akne (ako je to osnovni problem), a da ne radite sve moguće nepotrebne pretrage.

smilealways11

Zahvaljujem na brzom odgovoru. Nemam nikakvih drugih problema osim akni. Znaci smatrate da nemam neki unutarnji "poremecaj" za pojavu akni i da ne radim jos koje kakve pretrage (hormoni i to)? Mozete li mi napisati koja bi bila vasa preporuka za ljecenje?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Napamet, bez pregleda, se ne može dati preporuka za liječenje. Trebalo bi još napraviti (ako niste) ginekološki pregled i UZV jajnika.