Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

akne

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Uz benzoil-peroksid i lokalni retinoid potrebno je strogo izbjegavati sunčanje i jače izlaganje UV svjetlu. Možete jedan od tih preparata nanositi navečer, ujutro nikako. Preko dana obavezno je korištenje krema sa zaštitnim faktorom 50+ tijekom sunčanog razdoblja.

ana2707

hvala na odgovoru. još jedno slično pitanje : kakva je situacija s korištenjem klindamicin gela/losiona i skinoren kreme za vrijeme ljetnih mjeseci/sunčanja? dali i njih treba izbjegavati?
ana

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Klindamicin možete koristiti, a Skinoren samo navečer. U svakom slučaju, kreme sa zaštitnim faktorom 50+ morate koristiti.

plava26

Pozdrav!
imam 16 godina i već se dugo borim s aknama (oko 4 god.) probavala sam s mnogim kremama i losionima. (mupiron mast,aknet,krema s AHA kiselinama, sona krema i gel,klindamicin i eritromicin,dercome clear,SRS losion i još dosta toga ali se trenutno ne mogu sjetit jer je toga previše) danas koristim ujutro SRS losion i dercome. popodne eritromicin i nim prah, navečer sonu kremu. Ništa mi se nije popravilo u te 4 god, samo mi se pogoršava. Bila sam na šalati i tamo su mi to sve dali (bila sam 5/6 puta tamo) Mnogim mojim poznanicima pomogle su kapsule Roaccutane i doksiciklin. Mislim da se radi o bakteriji, koliko problema o tome sam pročitala, mislim da je to to. Na šalati mi još nisu spomenuli da bi mogla to koristiti a mislim da bi bilo vrijeme probati. Bojim se da će mi ostat ožiljci, a lice mi je samo po sebi previše osjetljivo i suho. Ne znam, dali da im kažem da mi daju nekakav antibiotik, ili što već. Razmišljam o tome ako mi ne daju da prekinem odlaziti i da se posavjetujem s obiteljskim doktorom. Šta Vi mislite da poduzmem?

Pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vi ste već koristili antibiotik, ali lokalno (klindamicin, eritromicin i mupirocin). S obzirom da ste koristili gotovo svu dostupnu lokalnu terapiju, vjerojatno bi vrijedilo pokušati primjenu doksiciklina kroz 4-8 tjedana. Možete se posavjetovati i s obiteljskim liječnikom koji Vam ga može i propisati.

Lorena9

Postovani doktore,

vec mjesec dana koristim airol sa o.05% tretinoina i stanje mi se pogorsalo. moram za jedan mjesec na pregled, ali rekao mi je dermatolog da se akne ne bi trebale pogorsat samo da bi mi se lice trebalo crvenit pa da bi zbog toga one bile izrazajnije. nadalje, podnosim kremu kao da je najobicnija hidratantna krema. niti mi se koza ljusti, niti me pece niti se crveni. mozete li mi reci je li ovo sve normalno, jer sam procitala da krema ima peeling efekt koji ja kod sebe ne vidim i je li normalno pocetni pogorsanje akna tj kad bi se trebao ocitat boljitak. hvala unaprijed na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako se stanje ne popravlja nakom mjesec dana terapije, trebalo bi ju prekinuti i propisati neku drugu. Otiđite ranije kod dermatologa na kontrolu.

Beena

Postovani,
Jel mozete da mi kazete sta u sastavu jednog proizvoda, koji je namijenjen tretiranju koze sklonoj aknama, treba izbjegavati a sta je pak pozeljno da se nalazi u sastavu ?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Mislim da bi bilo bolje da se javite i dermatologu i dobijete i dermatološku terapiju. Solarij bi bilo bolje da izbjegavate, iako je teško reći jer on uzrok pogoršanja. Logest će pomoći, ali za to treba vremena i vjerojatno sam nije dovoljan.

Beena

Diane pijem 3 mjeseca i bila sam ubjedjena da mi pomazu, lice se ocistilo skroz, samo su oziljci ostali. Medjutim, iznenada se pogorsalo po meni bez ikakvog razloga, koristim sve sto sam dosad koristila. Jedino sto bi mogla povezat s pogorsanjem jeste velika kolicina slatkisa i mlijecnih proizvoda jer se pokusavam udebljat vec 2 sedmice. Da li je moguce da se lice zbog toga pogorsalo ? Nisu to bas standardne akne, vise kao sitni pristici u predjelu usta....

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, moguće je da su se od toga akne pogoršale.

Poštovani,

koristim Dercome Clear, međutim sam pretjerao sa nanošenjem kreme u želji da mi se što prije nestanu. Čelo mi je najviše stradalo, doslovce koža mi je suha kao barut, inače imam problema sa izrazito masnom kožom, prije sam se svaki pet minuta morao umivati, pogotovo preko ljeta kada su visoke temperature. Koža mi je jako crvena, ne znam što da radim?!? Ovo mi je druga kutija Dercome Cleare-a. Da li smijem staviti hladne obloge kako bi se smanjilo crvenilo? Kako imam po licu akne također imam i po leđima i u uhu (potkožni). To mi ruši samopouzdanje i osjećam se nelagodno i ružno, pogotovo sada kada mi je čelo jako crveno i suho!

Unaprijed hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Vaše tegobe su posljedica iritacije i suhoće koja je nastala nepravilnim korištenjem benzoil peroksida (Dercome clear). Sada koristitie hladne obloge i više puta mažite neutralne kreme (tipa Bepanthena) dok se situacija ne smiri. Budite strpljivi i koristite gel isključivo prema uputi liječnika.

Koža na čelu mi je posmeđila na određenom mjestu, za koliko otprilike bi mi se moglo stanje vratiti u normalu?

Hvala na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za nekoliko tjedana ili čak i mjeseci.

Možete li mi reći da li Cerin Acne treatment ima ikakav učink u liječenju akni?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može pomoći blažim aknama, ali ne kao glavna terapija.

Da li šta pomaže tretman kod kozmetičarke?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Pomaže, ali samo kao pomoćna terapija.

Rasoo

Imam 17 godina i imam probleme sa aknama, imam ih samo na bradi i malo na celu. Bio sam kod dermatologa i dali su mi sumamed tablete i BBakne kremu, pa me interesuje da li je to dobro, jer ne bih zelio da mi nekim losim preparatom jos vise uniste lice.