Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Roaccutane

problem17

Pozdrav! U vezi Roaccutana me zanima dali on ostavlja kakve štetne posljedice na zdravlje? Ako uspijemo izliječiti akne pomoću te terapije dali će on ostaviti kakavu štetnu posljedicu s obzirom na nuspojave koje uzrokuje? Hvala!

Mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovani,

Roaccutane je odličan lijek kod težih oblika akne i mora se uzimati isključivo pod nadzorom dermatologa uz redovite kontrole krve slike i praćenje eventulanih nuspojava. Ukoliko se lijek uzima prema uputi liječnika sigurno neće ostaviti nikakve posljedice na organizam.

Pozdrav!

lana023

Poštovana,

nisam imala teški oblik akni ali od 11 godine konstantno imam jako puno sitnih crvenih aknica po cijelom licu. Prošle godine u 10.mj dermatolog me stavio na Roaccutane terapiju od 4. mjeseca....nakon 3 mjeseca lice se potpuno očistilo ali smo nastavili do kraja s terapijom. Mjesec dana nakon terapije opet su se počele vraćati akne ali u malom broju. sada je prošlo 5,mjeseci nakon završetka terapije i lice je ako ne i u gorem stanju nego prije Roaccutana....nema velikih bijelih ili upaljenih akni ali tisuće malih crvenih po cijelom licu. Zanima me vrijedi li ponovo pokušati s Roaccutanom (super sam ga podnosila prvi put) ali možda duži period? I još da nadodam, već 3 godine pijem Logest kontracepcijske pilule ali ni od njih mi nije nešto bolje stanje na licu. Unaprijed hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Roaccutane se uzima obično 6-10 mjeseci. Ukoliko je potrebno, može se i ponoviti liječenje. Osim trajanja liječenja važna je i doza. O tome odlučuje dermatolog.

seka321

Postovani,ne znam da li je ovo pitanje za ovu temu ali molim vas da odgovorite
u poslednjih mjesec dana po celu najvise,imam crvene fleke koje vise lice na opekotine nego na akne,a po tijelu izlaze sitne tackice crvene.Genitalni dio je takodje zahvacen,fleke i prhut.Dijagnozabig-smileermatitis psoriasiformis..Za lice je propisan Dermalibur,Aqua Termal i Avene Cleanance gel-crem,za genitalnu regiju Daktarin crem. Medjutim,vec 7 dana koristim terapiju i na licu ne primjecujem promjene,kada nanesenm kremu osjetim peckanje koje je neizdrzivo.interesuje me vase misljenje. Hvala unaprijed

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Kod Vas situacija nije sasvim jasna. Nadalje, terapija ne odgovara gore navedenoj dijagnozi. Dakle, ili dijagnoza ili terapija ili i jedno i drugo nije točno.

Lana123

Postovani, da li roaccutane rijesava uz akne mitesere i prosirene pore? Primjetila sam i da kod nekih osoba nakon koristenja ne bude ni oziljaka. Kod drugih ipak da. Pa o cemu to ovisi? moji oziljci su plitki dosta. Da li mogu ocekivati da postanu jos malo plici? Hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Roacutane djeluje i na zatvorene komedone i na "proširene pore". Na ožiljke neće biti bitnog utjecaja.

Lana123

A sto se tice alkohola jel ga treba strogo izbjegavati? Ili se moze popiti koja casa jednom u 2-3 tjedna?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može, umjereno i povremeno.

Lana123

Postovani, dermatolog mi je prepisao raocutan 20mg. Ali mi je prije rekao da popijem 20 tableta doksiciklina. Naravno da prije roakutana obavim pretrage jetrenih proba.

Sutradan sam dosla kod dr. Opce prakse i izbacio mi je odma doksiciklin i rekao da dodem kad popijem taj antibiotik vadit krv. U utorak sam popila zadnju tabletu u 9 navecer i otisla vadit krv ujutro u 7. Rekao mi je da su mi jedni enzimi poviseni. Koji trebaju biti 20 da su mi 40. Al da su oni promjenjivi pa da pretpostavlja da su od doksiciklina ali da nije sa sigurnoscu.i izbacio mi je roakutan i rekao da dodem vadit krv opet za 2 tjedna. Pa da vas pitam sto mislite jeli doksiciklin utjecao na povisenje tih enzima i zar se klinicka slika dok se pije roakutan ne pogorsava jos vise, ne znam kako ocekuje da mi se smanje ti enzimi kad cu poceti pit jos jaci lijek? Sve jetrene probe krajem 5. Mjeseca ove godine su bili uredni. hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Moguće je da su jetrene probe povišene od doksiciklina. Treba pričekati nekoliko tjedana, ponovo izvaditi jetrene enzime te tek potom započeti s Roaccutane.

melduk

Poštovani, znam da nije opce prihvaceno konzumiranje marihuane, ali eto jedno pitanje u vezi konzumacije marihuane sa Roaccutane-om.
Da li se smije konzumirati povremeno (u svrhu bjezanja od stresa) koliko je stetno ako se to radi malo cesce? Sto je najbolji savjet po tom pitanju?
Hvala.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ta kombinacija nikako nije preporučljiva, jer je Roaccutane i inače lijek s mnogo nuspojava koje mogu biti još izraženije.

kleopatra5544

kolika je cijena Roaccutana?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne znam, ali lijek ide na teret HZZO-a.

kleopatra5544

trenutno uzimam antidepresive, jel se smiju oni uzimat zajedno s Roaccutanama??? zadnji put kad sam pila hormonalnu terapiju, psihijatrica mi je prekinula terapiju s antidepresivima pa sam pila pilule.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To pitajte nju.

andelic.m

Poštovani, pijem Roaccutane 3 mjeseca i prestajem za 3 dana. Nakon koliko vremena se mogu normalno izlagati suncu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za 2-3 tjedna.