Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Roaccutane

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Odluku o nastavku ili prekidu Roaccutana mogu donijeti samo dermarolog i internist koji Vas liječi u dogovoru s Vama. Tu Vam ne mogu pomoći.

kleopatra5544

Zanima me jel se Roaccutane i hormonska terapija kombiniraju samo da ne bi došlo do neželjene trudnoće???? ili ima i nekih drugih razloga..

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da. Zato se propisuju zajedno.

emilica1

Poštovani,
Za akne sam koristila sve moguce i evo vec u drugom navratu zavrsila s doksiciklinom i to vise nema smisla jer pomaze samo dok se pije. Tjedan dana nakon njega lice je super, skroz cisto nema akni uopce, osim mitesera i punih pora i naravno uzasne masnoce lica.. Ali evo akne ponovno pocinju izbijati, one bolne upaljene, nemam ih puno (2,3) ali bojim se da to ne bukne opet pa mi je dokt rekla da pijem roaccutane 30mg mjesec dana, zanima me jel premalo samo mjesec dana iako nisam teski slucaj?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Da, mjesec dana je premalo.

emilica1

Znaci tih mjesec dana nece nista pomoci, ni da se lice malo manje masti?

Tessa2396

Poštovani, dermatolog mi je prepiso Diane 35 i Roaccutane tablete za akne. Navedeno je da nakon 14 dana konzumiranja diane 35 pijem roaccutane, sad da li pijem istodobno i diane s roaccutaneom ili? Mozete li me uputiti. Malo mi je zbrckano sve. I jos jedno pitanje, da li se inace te dvoje tablete zajedno propisuju ili diane samo zbog nezeljene trudnoce (a ako osoba nije spolno aktivna da li i onda treba?)

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Za emilica1: može pomoći, ali će se brzo vratiti na staro. Roaccutane se uzima najmanje 6 mjeseci.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Možete ih piti zajedno. Uz Roaccutane je obavezna kontracepcija, pa se tablete tipa Diane 35 uzimaju uz Roaccutane. Ali Diane 35 se mogu za akne propisati i neovisno o Roaccutane.

teic0

Poštovani,
Moze li mi dermatolog prepisati roaccutane na moj zahtjev posto sam isprobala sve za akne, zavrsila s antibiotikom vec treci put i stanje je dobro ali lice prepuno mitesera i uzasno masno, akne ce se kad tad vratiti jer je nemoguce da mi lice bude tak masno a bez akni, ovi miteseri ce se kad tad pretvoriti u akne. Stvarno nemam snage vise za borbu s time. Ima li sanse za roaccutaneom?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Dermatolog ne propisuje lijek na zahtjev pacijenta, već isključivo ako procijeni da je potreban uz procjenu koristi i rizika.

Mica31

Postovanje,
koliko je preporucljivo cekati sa trudnocom ,od prestanka uzimanja Roaccutana.Lijecim se cca 1g ,vecinom sam uzimala 40mg dnevno,a zadnji mjesec 60mg.

Lp

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,

Uz terapiju izotretinoinom (Roacutane) se zbog teratogenog djelovanja na plod preporuča koristiti dvije metode zaštite prilikom spolnog odnosa. Tijekom uzimanja lijeka i tri mjeseca po prekidu terapije trudnoća je kontraindicirana!
Također je prilikom uzimanja lijeka kontraindicirano darivanje krvi.

Dbekavac

Lijepi pozdrav,

9.7. mi završava terapija Roaccutane-om, šest mjeseci će trajati terapija sveukupno. Dermatologica mi je na zadnjem pregledu rekla da će se vjerovatno trebati terapija produljiti za još petnaest dana jer postoje još aktivne akne na području obraza.
Vidim da dosta dermatologa ne preporučuje uzimanje Roaccutana preko ljeta pa me malo brine sada ta terapija preko ljeta zbog sunca i vrućine.
Inače koristim faktor 50 prilikom izlaska iz kuće.

Što mislite, postoji li razlog za brigu uzimanja terapije preko ljeta?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
uz mjere fotoprotekcije i redovne kontrole dermatologa ne vidim razlog za brigu.
Trajanje terapije izotretinoinom je obično do 6 mjeseci . Tijekom terapije, lijek se kumulira u organizmu te i nakon prestanka terapije može doći do daljnjeg poboljšanja može doći i 8 tjedana nakon završetka liječenja. Učinak lijeka je odličan ako je doza primjerena (0.5 mg/kg TT).

Lalalala12

Je li moguće da Roaccutane tablete uzrokuju kašnjenje menstruacije?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana, Roaccutane tablete ne uzrokuju kašnjenje menstruacije.
Ako uzimate Roaccutane, trebali bi svakako uzimati i oralne hormonske kontraceptive.
U slučaju problema s menstruacijom javite se ginekologu na pregled.

Dorotea12

Pozdrav,
pijem roaccutane od 10.mj prosle godine, na zadnjoj kontroli dermatologica je izračunala kulmulativnu dozu i rekla da u 5.mjesecu prestajem s terapijom. Kulmulativna doza je 3 tablete dnevno.
Jucer sam slucajno zaboravila popiti tablete, pa me zanima hoce li to imati ikakvog utjecaja? Trebam li kontaktirati dermatologicu?

Hvala na odgovoru!

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovana,
nema veze ako ste jedan dan preskočili tablete. Nastavite dalje uzimati kako Vam je preporučeno do kontrole dermatologa.

miaw11

Pozdrav, kćer 14 god. ima ozbiljne akne po obrazima , bradi i vrhu stražnjeg dijela leđa (izraženije: zadnjih 6-8 mjeseci).
Dg. Acnae nodulocysticae...preporučen je Roaccuatne lijek.
Menstruacija uredna.
Da li je potrebno odmah reagirati s tako invazivnom terapijom, posebno zbog nuspojava koje nisu bezazlene?
Postoji li manje invazivno rješenje,s obzrom na godine i da dosad nije primjenjivala ništa od terapije osim čišćenja lica?

Lp