Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Uzroci akni

Ernest

Poštovana dr. Sobol

Iako su medicina i farmaceutska industija znatno napredovale, te se na tržištu iz dana u dan pojavljuju novija riješenja, od raznih preparata pa do svih mogućih tretmana lica, čak i onih egzotične vrste, izgleda kako problem akni još ni izdaleka nije riješen i da su oboljenja sve češća i žešća. S te strane, opravdano je pitanje, što je stvarni uzrok akni. Neću se upuštat u stručnu analizu jer tu zbilja nisam kompetentan i mogao bih se olako obrušiti u temeljne znanstvene pretpostavke, već ću nastojat sagledat stvari iz socijalnih promjena. Nesumnjivo je današnji život neprirodniji no ikad, što samim time utječe na rad cijelog našeg organizma i možda na svojevrsni revolt njega samog, koji se potom odražava i na koži. No, konkretno pitanje koje mene muči jest sveza seksualnosti i bolesti, odnosno odraza orgazma na kožne probleme. Čuo sam da ljudi koji seksualno apstiniraju žive dulje, što analogno znači i zdravije, može li se tu povući paralela kada su u pitanju i akne? I, zašto se dermatolozi uglavnom odbacili ulogu hrane u stvaranju akni, kada znamo da je loša prehrana uzrok mnogo težih oboljenja. Molim vas da mi ukratko odgovorite.

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovani Ernest!

Tijekom povijesti se uloga hrane u nastanku acne značajno mijenjala-od naglašavnja lošeg učinka masne,začinjene hrane,pikantnih sireva,čokolade,oraha,lješnjaka i sl. do potpunog negiranja utjecaja prehrane na nastanak acne.
Danas se zna da ozbiljna restrikcija kalorija u prehrani može smanjiti produkciju loja u lojnim žlijezdama oko 40%.
Moje iskustvo je da neki bolesnici koji imaju vrlo teški oblik acne apsolutno negiraju konzumiranje tzv. zabranjene hrane dok neki sami primjećuju pogoršanje acne ako pojedu nešto masno i slano ili ako jedu veće količine čokolade.Mišljenja sam da je svima,pa tako i osobama koje imaju acne potrebna zdrava prehrana,a danas se "najzdravije" hrane dijabetičari.
Što se tiče seksualnosti i acne stručna literatura za sada ne nudi odgovore.

Pozdrav!