Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija

Lisy

Postovani,imam alergiju po vratu i na ledjima kao i na grudnom kosu,izbija mi crvenilo i jako svrbi po noci ne mogu da spavam.Radila sam test na alergiju i alergicna sam na madrace jer imaju nesto u sebi,.Kupila sam novi bracni krevet ali i dalje imam alergiju koja me iritira i na poslu i kuci i kada spavam.Koristila sam kreme, tablete ,nazalost nista mi nije pomoglo.Imam termin kod dermatologa tek polovinom Februara mozete li mi vi pomoci sta je otprilike ili nesto da koristim?Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

To najviše ovisi o tome na što ste alergični. To niste precizirali. "Alergija na madrac" ne postoji, već na nešto u ili od madraca. Stalno redovito jzimanje nekog antihistaminika može barem djelomice pomoći.

Lisy

Postovani,radila sam ponovno test na alergiju u pitanju su bili neki flasteri na ledjima koje sam nosila 48 sati. Pokazalo se da je u pitanju alergija na metal,,crnu boju i plavu..Imam kremu koju mazem i to prodje,,medjutim sada imam ispod vrata i na grudnom kosu osip i doktorica kaze da su to bubuljice,,dobila sam tablete kortizon i ukoliko za 7 dana ne bude bolje idem u bolnicu na neka ispitivanja ..Prije 3 sedmice farbala sam kosu u tamno-smedju boju I glava me neprestano svrbi...Molim vas za neki konkretan odgovor ..Unaprijed hvala. ..

Darko Richter, dr. med.

Morate napisati koju ste dijagnozu dobili. Kontaktni dermatitis, atopijski dermatitis,ili nešto treće?

d_fucak

Pozdrav!!Imam sina koji koji je star 3 godine i 9 mjeseci. Ima je do sada jedan bronhitis koji je bolnički liječen 2013 i više nije vratio.Bio je standardo bolestan upala uha i grla, hospitaliziran zbog samonele 2014 nije teže bolovao. Prošle godine dosta je kašljao i tada smo otišli na Srebrnjak na analizu gdje su napravili testiranje na inhalacijske alergene (prick test) nala je Histamin 5 mm,negativna proba,derm.pteronyss., derm. farinae,dlake psa 2mm,dlake mačke,pelud trave 3mm,artemisia vulgaris,ambrosia elatior,breza 4mm,lijeska 2mm,alternaria,cladosporium su negativni dobili terapiju Flixotide 50 mcg 2x1 potisak na dan do kontrole ventolin po potrebi i Aerius sirup isto po potrebi. Do kontrole on je isto kašljucao i ima je apneje u snu pa smo obavili ORL i odstranili treći krajnik te i apneja više nema. ali se nastavio kašalj koje se pojavljuje ujutro ,ponekad uz kihanje i najviše u noći tj. jutarnjim satima od 1-4 od prilike gdje dijete uzastopno kašlje ,nisam primjetila da teže diše ali izgleda kao da ga nešto nadražuje na taj kašalj.

Na kontroli su urađene pretrage
specifični proteini

lgG 9.2 (5.4-.13.4)
lgA 1.09 (0.25-1.70)
lgM 0.97 (0.41-1.56)
CRP 0.8 (0.1-2.8)
AST-O 100 (200)

Alergijske pretrage

(s) ulgE 67.50 H (57)
(g3) Dactylis glom. 0.01 (0.35)
(g3) razred 0 (o)
breza 0.02 (0.35)
t3 razred 0 (0)

Hematologija

Leukociti 10.7 (5.0-13.0)
Eritrociti 4.39 (4.00-5.00)
Hb 116 (109-138)
K-Eritrociti-( KHt) 0.330 (0.320-0.404)
MCV 75.2 (73.8-89.4)
MCH 26.4 (24.3-29.2)
MCHC 352 H (300-350)
Trombociti 404 (150-450)
RDW 13.9 (11.9-16.2)
MPV 8.9 (6.9-11.3)
(vK9 Eozinofili 300 (0-300)

Leukogram

Seg.Neutrofili 57.8 (30.0-72.0)
# Neut. 6.19 (1.40-8.00)
Limfociti 30.4 (15.0-55.0)
#Limf. 3.26 (1.40-5.00)
Monociti 8.6 (5.0-13.0)
#Mon. 0.92 (0.60-1.80)
Eozinofili 2.8 (0.0-0.6)
#Eo. 0.30 (0.00-0.70)
Bazofili 0,4 (0.0-2.0)
#Bazo. 0.04 (0.00-0.20)

Morfološka analiza krvnog razmaza

Seg 0.58 H (o.35-0.50)
Neseg /
Limfo 0.30 L (0.45-0.60)
Mono 0.09 H (0.03-0.07)
Eo 0.03 (0.01-0.04)
Bazo 7
Plazma /
Veliki limfo /
atipična st. /
Reaktivni mono /
Mijelocit /
Metamijelocit /
Napomena I hipokromija
Napomena II /

Bris nosa

Eozinofili u nosu su nađeni

Metaboliti

Ukupni bilirubini 13 (20)
Kreatinin 30 (23-37)
Urea 5.0 (1.8-6.0)

Enzimi

AST 27 (24-49)
ALT 11 (9-20)
ALP 223 (85-340)
GGT 12 (4-22)
LD 186 (150-360)

Elektroliti

Kalij 4.6 (3.5-6.0)
Natrij 136 (134-143)
Kloridi 102 (96-109)
Fosfati 1.54 (0.95-1.80)
Kalcij 2.55 (2.15-2.80)
Magnezij 1.01 (0.56-1.03)

Elementi u tragovima

Željezo 14 (4-25)
UIBC 47 (28-68)
TIBC 61 (48-79)

Proteini

Ukupni proteini 71 (55-80)

Nakon pregleda kod doktorice dijagnoza je
Iz obrade : ulgE 67.5 (H), s lgE trave Ro, breza Ro
Preporučeno Flixotide 50 mcg 2x1 potisak do kraja lipnja te opet od rujna do kontrole
Ventolin po potrebi kao i Aerius sirup

Nama je i dalje taj kašalj prisutan unatoč inhaliranju Flixotidom a najviše noću. Što bi bilo dobro još uraditi,da li je moguće da to vuče na asmu??

Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

To sve skupa što se uradilo i što se preporučilo jest isto kao da se nije uradilo u preporučilo.
Djetetu treba jedan alergološki pregled, a ne nalazi. Naravno, uz alergološki pregleda trebaju i nalazi, ali, prvo je pregled, a onda nalazi. A ovdje je pregleda ne vidim. Nalazi bez pregleda ne znače baš ništa. Vjerovali ili ne.

d_fucak

Hvala na odgovoru!!Ako je moguće željela bi se naručit kod Vas na pregled sa djetetom?

Darko Richter, dr. med.

Naravno da je moguće. Trebalo bi uzeti uputnicu, i sken uputnice poslati na mail: bibice@live.com
Sada moramo ići unaprijed s uputnicama, inače HZZO ne priznaje narudžbu.

d_fucak

Naime novi problem.Pedijatar nam ne želi dati uputnicu jer kaže da nema potreba jer smo obavili testiranje na Srebrnjaku i imamo terapiju,te da se strpim sa kašljem.Evo nas svaki dan prati taj kašlja iza ponoći po sat dva,pa prestane.Neki dan se ujutro toliko zakašljao da je jedva došao do zraka.pa smo otišli ma hitnu i tamu su ga inhalirali sa Pulmicorte i to ku pomoglo te iduću noć nije kašljao al sutradan opet po starom.Kašalj se iz suhog pretvorio u mokri i on sad počeo da iskašljava a pošto je mali on guta to pa ne vidim kakav je iskašalj.Što mi je činiti?Meni se taj noćni kašalj ne čini normalnim,da li da kupim neki sirup za kašalj ili da ga inhaliram Ventolin sprejom u noći??

Darko Richter, dr. med.

Noćni kašalj definitivno nije normalan, niti psihogen.
No ovako iz daljine ne mogu puno pogađati. Uvijek je potreban pregled. Ne zanči da mora biti moj.
Ako vam tko god ne kaže od čega je kašalj, ali vam tura kapi i kapljice, vode i vodice, sirupe, pastile itd. za i protiv kašlja, za i protiv nosa, onda to nemojte uzeti zdravo za gotovo. Neka vam najprije kaže odakle taj kašalj. Ako ne zna, onda možete tražiti uputnicu. Ako je ne da, uvijek možete doći i bez uputnice, i platiti pregled.

snjeguljicai7patuljaka

Poštovani, imam 23 godine i nisam se testirala na alergije jer do sad nije bilo potrebe. Već otprilike mjesec dana navečer kad legnem u krevet jedna strana nosa ili cijeli nos mi se začepi,a ujutro me budi curenje nosa,kihanje i svrbež u nosu koje uglavnom prestane kad ispušem nos. Isto mi se događa i kad se ujutro ustanem a tad mi sluz bude žućkaste boje. Kroz dan samo ponekad imam te simptome. Danas sam šetala gradom i od vjetra su mi oči počele suziti,a u nosu su se javili isti simptomi. U posljednjih godinu-dvije primjetila sam da mi se taj svrbež u nosu i curenje nosa zna javiti kad čistim kuću ili slažem robu u ormaru. Zanima me je li moguće da su ovo simptomi alergije na prašinu ili nešto drugo?
Također,ponekad nakon što pojedem jabuku ili kivi svrbi me nepce i usnice postanu nekako osjetljive,trebam li prestati konzumirati ove namirnice zbog izazivanja svrbeža? Trebam li se testirati na alergije? Hvala lijepa na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Imate simptome alergijskog rinitisa i oralnog alergijskog sindroma. Najvjerojatnije je jedno i drugo povezano. Svakako bih preporučio testiranje na glavne skupine alergenaa; grinje, dlaku mačke, peldui trava, stabala, korova i posebice ambrozije. Mogao bish se okladiti da ćete sipasti alergičnina peldu trava, a od preosjetljivosti na peludi trava križnim reakcijama dobivate simptome koje opisujete u ustima.

Ricard

Dobar dan..,

Molio bih vas za savjet...
Prošle godine napravio sam alergo test..rezultati su bili slijedeći:

Histamin 6x6

Mačka 10x5

Oleaceae 4x4

Trave 17x8

Žitarice 9x7

Liječnica na testiranju mi je rekla da rezultati pokazuju alergiju na trave u 4 i 5 mjesecu.
Ispočetka sam pio Telfast od kojeg sam imao poprilične nuspojave.., vrtoglavicu.., umor, ponekad i mučninu.
Prije nekih 15-ak dana alergija se pojavila.., ovaj put sam dobio recept na Claritin. Pijem ga negdje dva tjedna i simptomi nisu tako teški kao kod Telfasta...
Ali kako dani prolaze sve više osjećam umor, ponekad i kroničan..,što mi počinje smetati i na poslu.
Pa bih molio vaš savjet možete li mi preporučiti nešto kao alternativu za tablete?
Također bih imao još jedno pitanje koje sam zaboravio pitati na testiranju.., koliko je velika alergija kod mene s obzirom na rezultate i kad bih otprilike mogao prestati
sa terapijom?

Unaprijed zahvalan na odgovoru.., lijep pozdrav..

Krešo...

Darko Richter, dr. med.

Alergični ste na peludi trava, među koje spadaju i ćitarice, npr. raž, te na epitel (dlaku) mačke.
Umjesto antihistaminika, možete uzeti intranazanlni steroid, npr. Avamys, Nasonex, Tafen Nasal, Rhinoco, Rhinocort, itd. (ako vam treba terapija).
Veličina alergije ne mjeri se po alergološkom nalazu, što je mnogima teško shvatiti, ali je tako,inema nikakvo prognostičko značenje. Alergolog voli vidjeti veći, nego manji nalaz, jer bitan je nedvojbeni dokaz alergije, a ne koliko je velika reakcija na koži kao neki znak težine alergije. Te korelacije nema.

JerkyAndrea

Pozdrav.Pišem u ime svog oca;
Prije 3 dana kosio je travu i 2-3 sata poslije košnje pojavili su mu se mjehurići i pocrvenile su mu ruke.Bio je u doktora i doktorica mu je dala belogent mast.Međutim ta mast nema neku djelotvornost.Stavlja je po propisima i oprt mu se pojave mjehurići.Ruke su mu još više crvene. Inače i prije ksd je kosio travu bio je jedan ovakav slučaj ali bio je jako blaži i ruke mu nebi bile otečene i pune mjehurića samo crvene.O čemu se radi?

Darko Richter, dr. med.

Ima neku vrstu kontaktnog dermatitisa, i gotovo je nemoguće da mu Belogetn barem malo na pomaže. Uz to neka uzme antihistaminik, nrp. Aerius, Alerdin, Xyzal i sl.