Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija

natasha72

Imam 35 godina, od dete imam alergije na polen al poslednje 3 godine imam jako izrazene simptome s gusenjem i slicno. Ove godine simptomi su nestali kao i obicno u septembry al su opet poceli u Oktombry i uradila sam alergo test ponovo. Pronasli su mi alergije na trave, polen 'rz' pcenica, oves. I alergije od ubod pcela.
Doktor mi je preporucijo terapiju Flixsonase sprej i letizen 1 tableta uvece 10 dana. kad sam to zavrsila nakon 2-3 dana opet su se javili simptomi, i to sa disanjem i kasalj. Da napomenem da su mi uradili spirometriju i uredna je. I prije ove simtpme sam imala samo od Aprila do Augusta a sad evo cele godine.
Doktor mi je preporucio vakcine ASIT (I, II, III, III) Polen-mix u vidu kapi . I kao preventivu od uboda insekata Ana Pen - autoinjector.
Molim va s za savjet, dali ove vakcine mogu da mi ublaze simptome, i kako se podnose dok se primaju- doktor kaze da se uzimaju 45 dana. Dali mogu da uzima Letizen preko cele godine bez prekin il mozete mi predloziti neki drugi ljek. Posto mi letizen ponekad i ne deluje.
DAli Ana Pen je dovoljna zastita od ubod insekta da ne bi nastao sok i gusenje i kolko dugo traje, ako se to desi na putu izvan grada il ako u okolini nema ambulante.
Puno Hvala
Ocekujem vas odgovor

Darko Richter, dr. med.

Nije jasno da li imate peludnu hunjavicu ili k tome još i astmu. z apeludnu hunjavicu možete uzimati Letizen stalno, tj. kroz sezonu polinacije, ili Aerius (desloratadin), koji je slični antihistaminik, možda malo novije generacije. I flixonase u nos je dobra soolucija, ako antihistaminik nije dovoljan. ASTI ili sublingvalna imunoterapija bi znatno pomogla simptomima peludne hunjavice, ako je u pripravku dobro naciljana smjesa alergena na koje ste alergični i od koji sigurno imate smetnje. Astmi neće puno pomoći, a može biti i astmatskih nuspojava tijekom imunoterapije, pa osobno ne bih bio za tu opciju (akoj imate i astmu) - već za liječenje lijekovima i rinitisa i astme. Alergiju na pčele valjda ste sami uočili, a ne po nalazu. Nalaz je samo potvrda. EpiPen ili drugi adrenalinski autoinjektori su neposredna prva pomoć, efekt traje 20-30 min., i u međuvremenu se mora dobiti antihistaminik, kortikosteroid, odnosno doći do liječnika. Inače, ako ste doista alergični na pčele, pravo rješenje bila bi imunoterapija na otrov pčele. autoinjektor se i tada uvijek ima uza se.

natasha72

Hvala vam na vesem odgovoru,
Prema nalaze rekli su da nema asmu a i radila sam spirometriju i rekli da je ok da na pluca nemam nista. ali alergija na polen imam i toa na vise vrsta.
Dali je uredu da uzimam Letizen terapiju preko cele godine i bez pauze posto imam simptome alergije i sada, narocito u prostorii gde se pusi ili upotrebljavaju osvezivaci vazduha.
Kako i i gde mogu da uradim imunoterapiju za ubod od pcela i koliko to pomaze. I dali je to kao vrsta vakcine?

Darko Richter, dr. med.

Pitanje je što vi to imate. Zašto ponavljate pitanje o Letizenu? Letizen pije ljudi koji imaju indikaciju, ili ljudi koji ga žele piti. Ne piju ga oni za koje doktor želi da ga piju. Imunoterapiju na pčele možete raditi na sjevernoj i na južnoj polutki Zemljine kugle, ali uvijek kod nekog alergologa.