Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija kod bebe

mama ana

Postovani,

Imam djevojcicu staru godinu dana. Jos uvijek je dojim. Prvi se put osula sa 3 mjeseca. Pretpostavila sam da je reakcija na deterdzent buduci da ves masina nije dobro ispirala robu. Dupla ispiranja, bez omeksivaca, posebni deterdzenti (duplo manje doziranje). Osip nikako proci. To su bile crvene fleke po nogicama ispunjene sitnim pristicima (neurodermitis?). Pedijatrica je rekla da to nije nista. Maloj je dijagnosticiran GER sa 3 mjeseca. Kada smo poceli uvoditi hranu osip bi postajao jaci i slabiji te joj je jednom natekla i gornja usnica. Pedijatrica sumnja na kravlje mlijeko, ali kaze da ce se to tek utvrditi. Kaze da je za testove prerano (do trece godine ih ne preporuca jer je vecinom rijec o preosjetljivosti). Meni je savjetovala da prestanem piti k. mlijeko. Maloj sam probala dati kozje i sojino, cini mi se da na kozje ne reagira ali na sojino da. Ne znam sta ciniti, ovih dana se dermatitis pogorsao, pocelo ju je svrbiti, pojavio se prvi put i na licu.

Molim vas za savjet.

Darko Richter, dr. med.

Obavezno treba učiniti alergološko testiranje na: grinju, peludi trava, kravlje mlijeko, bjelanjak i kikiriki.

kekac

Poštovani,

radi se o bebi nešto starijoj od 7 mjeseci. U petak (5.8.) u jutro oko 9 i 30 nakon drugog jutarnjeg dojenja unutar pola sata javlja se urtikarija. Radi iskustva sa prvim djetetom koji je sa 5 tjedana reagirao na k.mlijeko iz dohrane adaptiranim mlijekom urtikarijom i oticanjem zglobova na rukama i nogama, odlučili smo otići u Klaićevu. Na hitnoj u Klaićevoj postavljena je dijagnoza Urticaria i pružena je pomoć sa 10 mg SoluMedrola i 8 kapi Fenistila. Test na alergiju iz krvi nije napravljen pod opravdanjem da laboratorij praznikom ne radi. Nastavljamo sa terapijom Fenistilom 8 kapi svakih 8 sati. Urtikarija se povlači tijekom par sati. Sljedeći dan je sve u redu, međutim 3. dan (u nedjelju) u jutro opet nakon dojenja urticaria se pojavljuje opet s tim da je noćna doza Fenistila uzeta 3 sata kasnije. Urticaria se pojačava nakon sljedećeg dojenja. Nakon ručka i druge doze fenistila povlači se ali ne nestaje do spavanja. Hrana koju je uzimao za ručak dan prije pojave prve reakcije nije mu se više davala. Beba je isključivo dojena do punih 6 mjeseci, nakon čega se počeo uvoditi jedan obrok.
Da li mislite da je ta reakcija još uvijek radi alergena od prije 3 dana ili je još uvijek izložen alergenu iz mog mlijeka? Radi smanjivanja neizvjesnosti i što bržeg otklanjanja alergena iz prehrane željela bih što prije utvrditi što je uzrok navedene reakcije. Da li se test iz krvi može napraviti sada dok je još pod terapijom? Što mislite o dijagnozi Biocom metodom?

Darko Richter, dr. med.

Moguće je da je alergičan, i treba napraviti alergološku obradu.
Ne kože reagirati na aelrgen od prije tri dana, već na novi. I u vašem mlijeku ima kravljeg mlijeka, ako ga konzumirate.
Apsolutno sam nesretan s vašom rečenicom: "Test na alergiju iz krvi nije napravljen pod opravdanjem da laboratorij praznikom ne radi."
Odakle vam ideja da se u hitnoj službi, i još na državni praznik, radi specifični IgE !?. A zatim, ne mogu se složiti s time da vam službujući liječnik, umjesto da vas otpravi na mjesec, ispriča kako je to zbog praznika. U bilo kojoj normalnoj zemlji čekali biste mjesecima da vidite alergologa. Tamo se ne prave nalazi bez alergologa, a i nije uputno mjeriti specifični IgE isti čas, jer nalaz može biti lažno negativan. Itd., itd.
Dakle, moguće je da reagira na kravlje mlijeko, još više je moguće da je u pitanju bjelanjak, i potrebno je učiniti alergol. obradu, kako god, prick ili iz krvi, najranije za oko 3 tjedn, i to bez terapije Fenistilomi Medrolom barem toliko vremena.

kekac

Kravlje mlijeko konzumiram povremeno u vrlo malim količinama kroz sladoled i vrhnje za kuhanje i do sada nije reagirao. Par dana prije, te dan prije prve reakcije za doručak pojela sam malo kozjeg sira - što prije nisam (kozje proizvode sam konzumirala za vrijeme dojenja prvog djeteta) kao i večer prije druge reakcije pa bih možda prije sumnjala na kozje mlijeko. Kolika količina namirnice je dovoljna da se potakne alergijska reakcija, te koliko vremena je potrebno da dođe do reakcije preko majčinog mlijeka? Moje prvo dijete razvilo alergijsku reakciju (urticaria i oticanje zglobova) tek kada je dobio veće količine k.m u adaptiranom mlijeku kroz bočicu radi slabog dobivanja na kilaži u prva četiri tjedna života (400g). Prije toga je imao probavne probleme (bolovi, grčevi i tamnozelena stolica) radi kojih dojenjem nije jeo već se samo tješio.

kekac

Što se tiče bjelanjka, nisam ga konzumirala posljednjih dana. A prije mjesec-dva kada sam češće jela jaja ništa nije bilo.
Što se tiče alergotesta - sa prvim djetetom su nam napravili odmah - vjerojatno zato što smo bili hospitalizirani.
U svakom slučaju hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Najgore je kada vi nešto sami umujete, a što ne znate. Ne moraju to znati niti dežurni liječnici, oni znaju svoja posla.
Ako postoji sumnja na atopiju, dijete treba alergol. testirati nabjelanjak, kr. mlijeko, kikiriki, pelud trava i grnje. Rekao sam, i kikiriki. I nemojte oko toga sada filizofirati još jedanput.

yamap

Poštovani,
Imam sina kojem je s 9 mjeseci dijagnosticirana alergija na kravlje mlijeko i jaja. Prick test u Klaićevoj je bio: histamin 8x5, mlijeko 3x3, jaje (cijelo) 8x5; Rist-ras rezultat: kravlje mlijeko 1.45, bjelanjak jajeta 1.25 oboje class 2, ukupni IgE 22.8
Na kontroli s 18 mjeseci rezultat je bio malo bolji histamin 8x4, mlijeko 2x2, jaje 5x6. Ostali alergeni su svi bili negativni (rajčica, naranča, soja, kikiriki)
Budući da je prick test bio dosta traumatičan za dijete doktorica nam je preporučila da ne radimo dodatno rist rast i stavila nas za kontrolu za 6 mjeseci. Sada dijete ima 2 godine i 3 mjeseca pa me zanima da li je s obzirom na iznijete rezultate oba testiranja nužno da ponovo prolazimo prick test i rist rast prije testa opterećenja mlijekom ili bismo možda sami doma mogli početi davati djetetu postepeno mliječne proizvode tipa jogurt i sir pa tek onda mlijeko (žlicu jedan dan, pa dvije drugi itd.) Smijemo li mu probati dati žutanjak? Smije li piti kozje mlijeko? Sin mi je inače zdravo dijete te uz eliminacijsku dijetu nema nikakvih probavnih smetnji. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Odgovorio sam još prije nekoliko dana, ali evo opet ću:
Prvo i osnovno pitanje jest, ima li nekudijagnozu. Nalaz alergija nije dijagnoza. Dijagnoze mogu biti: alergijska astma, atopijski dermatitis, alergijski rinitis, perioralni alergijski sindrom, alergijska gastroenteropatija, nutritivna alergija, urtikarija, anafilaksija, itd. itd.
Ako nema dijagnoze, znači, nije imao nikada nikakve smetnje, pa me silno zanima zbog čega je netko trošio naovce da ga toliko puta testira.
A ako nije imao smetnje, ne vidim zašto je trebala eliminacijska dijeta.
Zašto ne mbi smio piti kozje mlijeko? Ako smije jesti piletinu, i kupus, zbog čega ne i kozletinu, ili koziji sir?
Što se tiče isprobavanja kod kuće, to ovisio tome koju dijagnozu dijete ima. Ako je imao anafilaksiju, ne bih vam tako nešto savjetovao niti u ludilu.
Inače vidim da vam o mlijeku i mliječnim proizvodima nije ništa jasno. Čega to nema u jogurtu i siru, a da možda ima u mlijeku? Osim malo manje vode.

Poštovani,
Imam sina kojem je s 9 mjeseci dijagnosticirana alergija na kravlje mlijeko i jaja. Prick test u Klaićevoj je bio: histamin 8x5, mlijeko 3x3, jaje (cijelo) 8x5; Rist-ras rezultat: kravlje mlijeko 1.45, bjelanjak jajeta 1.25 oboje class 2, ukupni IgE 22.8
Na kontroli s 18 mjeseci rezultat je bio malo bolji histamin 8x4, mlijeko 2x2, jaje 5x6. Ostali alergeni su svi bili negativni (rajčica, naranča, soja, kikiriki)
Budući da je prick test bio dosta traumatičan za dijete doktorica nam je preporučila da ne radimo dodatno rist rast i stavila nas za kontrolu za 6 mjeseci. Sada dijete ima 2 godine i 3 mjeseca pa me zanima da li je s obzirom na iznijete rezultate oba testiranja nužno da ponovo prolazimo prick test i rist rast prije testa opterećenja mlijekom ili bismo možda sami doma mogli početi davati djetetu postepeno mliječne proizvode tipa jogurt i sir pa tek onda mlijeko (žlicu jedan dan, pa dvije drugi itd.) Smijemo li mu probati dati žutanjak? Smije li piti kozje mlijeko? Sin mi je inače zdravo dijete te uz eliminacijsku dijetu nema nikakvih probavnih smetnji. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

yamap

Poštovani, puno Vam hvala na odgovoru.
Dijagnoza na 1. nalazu: Alergio e lacto bovino (propisana eliminacijska dijeta i kontrolna obrada za 6 mj)
Dijagnoza na 2. nalazu je Alergia nutritiva (dakle to je valjda i početna trebala biti.)
Dijete je imalo ekcem na licu na 2-3 mjesta još dok sam ga dojila, a kad sam prestala jesti jaja i mlijeko ekcem je nestao. Kod prvog pokušaja konzumacije adaptiranog mlijeka s 8 mjeseci, u roku par minuta mu se oko usta pojavilo crvenilo koje je nakon par minuta i nestalo. Da, slažem se da glupavo zvuči da mu dam sir i jogurt,a mlijeko ne- naime tako mi je pedijatrica preporučila da se počinje s time. Npr. na pola žličice ABC sira nije bilo nikakve nepovoljne reakcije, a kad je liznuo sladoled crvenilo oko usta?!
Neki dan mu je par kapi mlijeka došlo u kontakt s licem i nakon 4 sata se ta strana lica (ne točno na tom mjestu gdje je bilo mlijeko) zacrvenila i izbili su mali bjelkasti plikovi, ista stvar na jednoj nadlaktici. Nestalo je za pola sata. Dan nakon toga navečer ista stvar izbili su plikovi samo na licu u manjoj mjeri nego dan prije, ali dijete u međuvremenu nije bilo u nikakvom kontaktu s mlijekom. Je li moguće da je to sve reakcija na kontakt mlijeka s kožom ili je možda nešto drugo posrijedi?
Radi li se kod Vas test opterećenja i koje su pretrage prije potrebne?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Dakle, u ovoj situaciji ne bih vam savjetovao da kod kuće izvodite neke provokacijske pokuse sami. Niti slučajno.
Čini mi se i da je testiranje s 2 g. i 4 mj., nakon testiranja s 18 mj., koj ej još bilo jasno pozitivno, malo rano. Pustimo obično 12 mj. da prođe do sljedećeg testa.
Ja ga niti u bolnici ne bih izložio provokaciji, a da nemam povoljni alergološki nalaz: prick, ili, još bolje u ovom slučaju specifični IgE. Iz visine specifičnog IgE može se zaključiti da li će i kolika biti klinička reakcija na provokaciju, pa se ne ide u to prije nego razina padne ispod određene vrijednosti. Provokacijske testove radimo na Rebru, obično u dnevnoj bolnici.

yamap

Poštovani,
hvala na brzom odgovoru. Ostajemo na eliminacijskoj dijeti, uvest ću samo kozje mlijeko i kozji sir - pretpostavljam, uzimajući u obzir Vaš odgovor da može i ovčji sir.
Čekam do proljeća pa polako na određivanje specifičnog IEg-a. Puno hvala još jednom.