Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija na grinje?!

tamara

Sa četiri godine imala sam anafilaktički šok od penicilina kada mi je dijagnosticirana alergija na ovaj lijek. Vremenom se nije pokazivala nikakva 'nova' alergija sve do 33 godine kada mi je liječnica ustanovila alergijski rinitis koji je godinama bio pogrešno tumačen kao upala sinusa, koju također imam 1 – 2 puta godišnje. Prepisan mi je Flonidan i izvrsno djeluje u razdobljima kada se rinitis javlja. Sada, 2 godine kasnije, imam velikih problema koje ne znam objasniti. Odlazak u krevet, sjedenje na kauču ili boravljenje u prostorijama punim prašine izaziva mjestimično peckanje i bockanje na mom tijelu što je strašno neugodno. Za primjer, spavam bez prekida samo prvu noć kada promijenim posteljinu. Da li se radi o neurodermitisu ili alergijskoj reakciji na grinje?

dr.sc. Tomislav Baudoin

Draga Tamara, kako ne znate objasniti. Pa sve ste objasnili. Ja vam jedino moram malo pomoci da shvatite, sto je sto u tom objasnjavanju.
Alergijski rinitis je cesto podlezeci upali sinuitsa, pa zato mozda to i nije bilo krivo tumaceno.
Neurodermitis, odnosno atopijski dermatitis je takodjer alergijska reakcija. Znaci nema ili ili, vec je to to.Kad vec 2 godine ne spavate, zasto niste vec napokon pokusali promijeniti posteljinu, izbaciti iz sobe sve tekstilne predmete (u prvom redu tepihe i zavjese). Zatim, antihistaminik bi vam pomogao i u ovom slucaju ako ga uzmete, i ako je to zaista alergijska reakcija. Pa kaj ne probate. Ajde, probajte, pa mi javite jeste li napokon prekinuli dvogodisnju nesanicu.
Divim se vasoj izdrzljivosti i nadam se da cu vam biti od pomoci
Pozdrav,
TB

Tamara

Poštovani,

zahvaljujem na Vašem odgovoru koji je potvrdio moje sumnje ali i zadovoljio znatiželju u vremenu dok čekam pregled kod liječnika kako sam navela u svom pismu. Iz Vašeg odgovora vidim da moje pismo nije baš najrazumljivije sročeno.
Ja se naime tek odnedavno počinjem boriti s problemom 'grinja', (zadnjih mjesec dana) a unatrag dvije godine mi je dijagnosticiran alergijski rinitis, dakle sve do prije otprilike mjesec dana imala sam dobar san. blunk
U mom stanu nema tepiha i zavjesa, a posteljinu mijenjam svaki 2.-3. dan, što je samo po sebi već i dio Vašeg prijedloga, no antihistaminike ne pijem uvijek (rinitis = siječanj+veljača).
Još jednom velika hvala na odgovoru.

Srdačan pozdrav,

Tamara

snježana

Imam sina koji je star 7 godina, a problem alergija na grinje već ima od njegove 3 godine. Prije nekoliko dana smo po prvi puta napravili alergotest na koži koji je potvrdio taj problem (prije je radio testiranje preko krvi) . Mene zanima da li se smije baviti sportom, tj. da li je problem ako se vježba u dvorani, budući da je krenuo na hrvanje i nakon par treninga je došlo do pojave bronhitisa. Unatrag 1,5 godine nije imamo problema nikakvih, pa me zanima da li je ove trenutne probleme izazvao taj boravak u dvorani?

dr.sc. Tomislav Baudoin

Da, ako je alergican na grinje, dvoranski sportovi su najmanje preporucljivi. Tu je uvijek puno prasine. Ak je to jos i hrvanje, tu su i strunjace i to je dosta lose. Ako je alergican samo na kucnu prasinu i grinje, za preporuciti su sportovi na otvorenom, a svakako idealno je plivanje.
No ne morate odmah mijenjati sport. Probajte s terapijom. Ako se radi o blagom obliku alergijskog rinitisa tada je dosta antihistaminik, a ako je umjereni do teski, svakako intranazalni steroid. Mozda bi bilo dobro da zapocente terapiju s Flixonaseom lxl u svaku nosnicu svaki dan i kapi fizioloske otopine 2 do 3x dnevno po 5 kapi kroz mjesec dana, pa da vidite kak ce se alergija manifestirati.

ZUR

U 9.mjesecu na vratu su mi se pojavile crvene fleke veličine kovanice.Postepeno su se širile uz blag svrbež.Bila sam kod dermatologa te mi je on rekao da se to jednom u životu pojavi alergija na grinje,te da to traje 6 tjedana pa samo od sebe prođe.Kao što vidite,meni to traje već skoro 3 mjeseca.Njegova dijagnoza je PITYRIASIS VERSICOLOR SUSP.Nije mi preporučio nikakvu kremu.Dali mi vi ,na osnovu navedenog, možete preporučiti kakvu kremu,jer su mi te "fleke"prešle i na lice?I mislite li i vi da je to "jednokratna"alergija na grinje?
Unaprijed zahvalna

Darko Richter, dr. med.

Vi i vaš dermatolog se ne razumijete. Idealni preduvjeti za doživotno druženje.
Pitiyriasis versicolor jes gljivično oboljenje najpovršnijeg, rožnatog sloja kože. Uzročnik: Malessezia furfur. Terapija: mazanje, npr. Lamisil-om ili benzoil peroksidom ili nekim drugim antimikrobnim, anti-gljivičnim losionom, ili antifungik per os (Diflucan, Lamisil, i sl.).
Ne postoji jednokratna alergija na grinje. Nje ili ima, i to trajno, ili nema.
Ako vam je rekao da imate pitirijazu, onda ste vi negdje sami sanjali o grinjama.

ZUR

Zahvaljujem na vašem odgovoru.Preme vašoj preporuci počela sam koristiti kremu Lamisil,ali nije mi pomogla.Dapače, fleke su se čak i povečale.Na lijevoj strani lica i vrata te fleke su velike i crvene dok su na desnoj strani lica u obliku kružnice(obris je crven,a unutra boje kože).Nadam se da se razumjemo jer neznam kako bolje da objasnim.Ako mi Lamisil radi gore,znači li da to nije gljivično oboljenje?Čime ću mazat ubuduće?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Može značiti dvije stvari: da nije gljivično oboljenej, ili, da vi mažete samo u sredini, a ne prelazite rubove, zbog škrtosti.
No, ipak bih vam preporučio ovo pitanje, kao i rezultat našeg pregovaranja, poslati na forum dermatologije, ovdje.

jelena2x

Djevojčica ima 14 mjeseci. Od 6 mjeseca života neprestano kašljemo. Prvo prehlada pa (nakon neuspješne bjesomučne potrage za odgovarajućim mulkotlitikom) bronhitis. Pedijatrica je uporno iz nekog razloga prepisivala sumamed (iako nije dokazano da se radi o bakterijskoj infekciji) - pa cefixim i tako naizmjence. Nakon promjene pedijatra, danas smo dobili Ventolin.
Moja su pitanja: - znači li Ventolin mogućnost da se radi o alergiji, odnosno astmi ili se Ventolin koristi i za respiratorne infekcije koje nisu uzrokovane alergenom (nego virusom)?
- može li i što i koliko otkriti alergotest na tako maloj bebi - odnosno koliko precizan odgovor mogu očekivati od alergotesta?
Hvala (i u slučaju kritičnog odgovora)

Darko Richter, dr. med.

Ventolin se daje za reverzibilnu bronhoopstrukciju: uvjetovanu alergenom, ili virusom, ili iritacijom, ili tjelesnim naporom, itd.
Reverzibilna bronhoopstrukcija najčešće znači astmu, a u predškolskoj dobi još i virusno inducirane bronhoopstrukcije.
Alergotest u dobi od 14 mj. je isto tako pouzdan kao u dobi od 14 godina. Ništa nije 100%, niti jedna pretraga nije 100% točna.
Međutim, alergotest, bilo prick, bilo IgE iz krvi, daju visoko pouzdane nalaze(senzitivnost i specifičnost oko 90%).
Meni nije jasno odakle ove vječite priče o malim bebama i odlaganju alergološkog testiranja. To se uporno vrti u hrvatskoj pedijatriji, a samo dokazuje da je alergologija, kao najčešća dječja kronična problematika, teška nepoznanica.
Poštedite me provokacija a da zašto je to tako. Ja znam, ali, dok mi ne daju ovlasti da se suprotstavim gluposti, želim mirno živjeti.

alined

Postovani,

Mozda necu biti jasna ni objasniti sve kako treba ali znam da mi treba Vase misljenje. Naime, moj sin ( 7 godina i 8 mjeseci ) vec par godina dobija bronhitise, a prosle godine su mu dijagnosticirali upalu pluca koja je meni bila ne jasna jer on nije imao temperature i sve se zavrsilo za 10 dana injekcijama urbasola i ventolin inhalacijama. Vec duze vrijeme kasljuca, kise i zeza ga nosic te sam ja dok je bio na pedijatriji trazila da mu rade alergo test ali rekli su mi da nema potrebe. Prije 20-ak dana ponovo se probudio sa pistanjem i hroptanjem u plucima. Posto je sada prebacen na skolski dispanzer doktor je cim je vidio karton rekao da mora raditi test na alergije. Taj bronhitis je prestao sa 3 inhalacije. Nalaz IgE krvi je iznosio 186, pa smo radili i alergo testove i pokazalo je : grinje - 9 mm, kucna prasina - 3 mm.
Dali su mu sirup lostop 2x1, flixotide 2x1, flixonase 2x1. Prije tri dana bili smo na kontroli jer je kasljao (produktivno) preko dana i jako puno nocu. Ukljucili su mu sirup bronhobos 3x1 uz ostalu terapiju. Njegov kasalj se smanjio i nocu je prestao kasljati ( od momenta kad sam mu izbacila jastuk) . Danas smo bili ponovo na kontroli i sada opet ima opstrukcije. Poceo je opet kasljati i cuje se hroptanje u plucima. Doktor je rekao da prestane koristiti lostop i bronhobos, a da nastavi sa flixotide 2x1 i flixonase 2x1 i dao mu jos ventolin 4x1.Sta raditi? Da li je terapija kako treba? Kako mu pomoci?

Hvala Vam

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu s preosjetljivosti na grinje. Treba urediti stan (sobu protiv grinja): ukloniti tepihe, zastore, stolnjake, tapecirani namještaj, plišane igračke, jastuke, kapute u ormarima, i sl., tj. sve što skuplja prašinu. Ostaje krevet, kojeg treba opremiti antialergijskim navlakama za jastuk, jorgan i madrac.
Od terapije treba uzeti Flixotide 125, 2×2 potiska na Volumatic ili Babyhaler ili Aerochamber, jer bez takvih pomagala nikakvo inhaliranje lijeka iz pumpice NIJE učinkovito.
Flixotide treba ići trajno, s vremenom, no najranije za oko 3-4 tjedna, doza može biti i 2×1, ili čak 1×1, ali, trajno, svaki dan. Ventolin se na isti način (volumatic) daje PO POTREBI, tj. ako ima spazam, hripanje, suhi kašalj, otežano disanje i sl., u dozo od 2 potiska, i smije ponavljati svakih 4-6 h. Bronchobos tu nema što raditi, a Lostop (anithistaminik) i flixonase sprej samoako također ima i alergijski rinitis, a niste naveli da ima.

alined

Postovani dr.Richter,

Prije svega zahvaljujem Vam se na odgovoru. Zanima me jos da li je istina da ta alergijska astma prestaje sa pubertetom ili trebam ocekivati da ce moj sin cijeli zivot imati problema s tim? Da li se moze pogorsati i ako koristi lijekove kako treba? Da li normalno moze obavljati sve druge aktivnosti, jer sam negdje na internetu procitala da ne bi trebao prisustovati casovima tjelesnog? Doktor koji ga vodi rekao je da treba za mjesec dana raditi i spirometriju, da li ste istog misljenja?

Hvala Vam

Darko Richter, dr. med.

Astma može i ne mora remitirati u pubertetu, a i ako remitira, obično se vraća u mladoj odrasloj dobi.
Uz terapiju se astma može pogoršati, a to onda znači da dijete terapiju ili ne dobiva ili ne zna uzimati, a zatim može biti i to da treba pojačati terapiju.
Uz pogođenu (dr.) i adekvatno provođenu (vi) terapiju astma ne pravi smetnje normalnim fizičkim aktivnostima, uključujući i onima u školi.
Od spirometrije nema štete. Dobro ju je učiniti nakon što je par tjedana tekla terapija da se vidi ima li još prostora za poboljšanje.

klappy

Poštovani,
Da prijeđem odmah na stvar. Od djetinjstva sam imao problema sa kožom, što je bilo okarakterizirano kao neuro dermatitis, jer su testovi alergija kao i sve ostalo bili negativni. Prije 5 godina sam počeo imati učestali rinitis koji bi par puta godišnje stvorio upali sinusa. Nakon višegodišnjeg lječenja antibioticima, prije nekih 2 godine ustanovljena mi je alergija na grinje 8x8, cvijet masline8x8, cvijet pelina6x6, te pojačana reakcija na histamin 6x6(laički vjerujem da je to površina crvenila na koži, jer je to bilo otprilike tako). Simptomi: Rinitis, dermatitis, otečene sluznice i limfni čvor na vratu i da ddalje ne nabrajam. Terapija je bili xyzal ili aerius, nakon čega su se simptomi smanjili, a i kože se malo smirila. Pošto sam iz Dalmacije cvijet masline me prilično muči, ali to je "kratak" period cvjetanja, u odnosu na grinje koje me muče cijelu godinu.
Antialergijski jastuk i madrac ne daju puno rezultata, posteljinu mjenjam svako drugi dan, uglavnom sam uklonio sve koliko sam mogao, ali poboljšanja su minimalni. Nakon otkrivanja alergije u kratkom periodu sam bio kod doktora nekoliko puta vjerujući da će mi nekako pomoći, ali mi je rekao da ne dolazim nego 1-2 puta godišnje na kontrole jer se tu nema što raditi osim piti tablete i izbjegavati alergene ako i koliko je moguće. Pitao sam za imuno terapiju, ali mi je rečeno da bi zbog kožnih problema bila kontraproduktivna i da se tu nema šta za raditi dok ne dobijem astmu. Ovo zadnje me prilično naljutilo, jer sam mislio da je smisao lječenja da se bolest spriječi, a ne da se čeka da se stanje pogorša prije nego se nešto ozbiljno poduzme.

Zato Vam pišem u nadi da ćete mi vi dati neki dobar savjet.
U naprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

U ovom arbitriranju ja bih vam dao za pravo: ako želite imunoterapiju (hip'osenzibilizaciju), treba utvrditi na što imate najjače smetnje i na to usmjeriti imunoterapiju (tj. nabaviti pripravak tog alergena, pretpostavljam grinje). Imunoteapija, osim toga, smanjuje rizik prijelaza u astmu za oko pola. Ekcem ili atopijski dermatitis nipošto nije kontraindikacija za imunoterapiju.

rokerica

Poštovani!

Lijepo Vas molim za savijet. Moja kćer (5,2 godine) ima neke nutritivne (mlijeko, jaja, kikiriki) i neke inhalacijske (grinja) alergije, potvrđene testovima provođenim na Srebrnjaku gdje se redovito i vodi. Dijagnoza je alergijski i dijetetski gastroenteritis i kolitis, Bronhitis nespecifirani kao akutni ili kronični, Vazomotorni i alergijski rinitis. ORL nalaz: fiberendoskopski - endonazalno - lividna sluznica, dosta mukoznog sekreta, 50% epifarinksa ispunjeno adenoidama. Dg. alergijski rinitis, HAL.Prošle godine je koncem rujna imala napad akutnog laringitisa, na hitnoj dobila injekciju solumedrola i inhalaciju (micronephrin). Na redovnoj alergološkoj kontroli mjesec dana kasnije uvedena je profilaksa Flixotide 50, 2x1 potisak redovito, i nasonex kroz mjesec dana 1x1 potisak u obje nosnice. I tu zimu smo bili odlično ...Na proljeće postupno ukinuta profilaksa. Uz allergocouver posteljinu bez terapije bili smo stabilno sve do sada. Svoju redovnu kontrolu na Srebrnjaku u 11 mjesecu smo propustili zbog vodenih kozica, te smo dobili novi termin u siječnju ... Nisam to smatrala nikakvimproblemeom, jer smo bili dobro ... čak sam se i poveselila jer smo u to vrijeme lanjske godine bili poprilično u začaranom krugu kašljanja, kašljucanja, lajanja, zaljepljenih okica ujutro, nosnih opstrukcija bez sekreta ...
A evo čim je stisla hladnoća, snijeg i magla ...u noći s četvrtka na petak (2./3. 12.) akutni laringitis, hitna, solumedrol injekcija i inhalacija micronephrinom. Tek danas se promuklost smanjila. Kašalj malo suh malo mokar ... Sad pitam samu sebe, a ne znam odgovor pa ću pitai Vas ... Da li bi napada akutnog laringitisa bilo da je bila na flixotideu kao i prošle zime?

Hvala unaprijed!
Ana
Straši me pomisao da ćemo naredna dva mjeseca (do kontrole u siječnju)provesti kašljući, nespavajući i s napadima laringitisa i bronhitisa ... jer tako je bilo pretprošlu zimu kada nismo imali profilaksu ... Trebamo li uvesti kakvu profilaksu (i ako da, kakvu) dok čekamo siječanjsku kontrolu?

Darko Richter, dr. med.

Bi, bilo bi laringitisa.
Ako se radilo o laringitisu, onda Flixotide nema profilaktičku moć. Ali, ako se nije radilo o laringitisu, već o astmatskom napadu onda je greška izostaviti Flixotide.
Dalje me ništa ne pitajte jer to o čemu se doista radilo morate dogovoriti vi sa svojim liječnikom.

m87a

Poštovani,
alergična sam na duhan, cigarete, prašinu, grinje. Unazad nekoliko mjeseci mi su mi se izbacile crvene fleke po
rukama i šakama..Bila sam u bolnici tjedan dana i obavila sve pretrage, svi nalazi su mi bili uredu. Meni se to crvenilo
počelo javljati i ispod pazuha, oko usta, te na kapcima...Dogodilo mi se čak da mi oko i natekne.
Dermatologinja mi je prepisala Avene Cicalflate za nanošenje oko usta, te Triderm kremu za njegu ruku..
Tjedan dana sam pila Letizen, ali od tih tableta mi se samo spavalo. Koristila sam i Dimidril i još neke tablete protiv
svrbeži,ali su na mene imale isti učinak kao i Letizen..Bila sam i na testiranju alergena na dodir, ispao je negativan.
Primjetila sam da te crvene fleke dobiju još jaču boju kada vani puše vjetar, kada dođem iz hladnog u toplo, te kada se uznojim..
Kreme mi baš ne pomažu, ne znam više šta napraviti... Sve me jako svrbi,

Napravila sam ANF prije mjesec dana, danas mi je došao nalaz i zanima me njegov značaj.
ANF titar negativan..
Ref.interval - Titar <1:100 negativan, 1:100 granilčan, 1:320 slabo pozitivan (+), 1:1000 pozitivan (++), 1:3200 jako pozitivan (+++).