Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na grinje i brezu

miilena

Postovani dr, molila bih vas za savjet
Danas sam radila alergo test kod svog kucnog dr i nalaz je sljedeci
prasina++
breza+
Razlog zbog cega sam bila kod dr je ucaestala grlobolja pogotovo nucu,stvaranje slajma u grlu i nekad budjenje po noci kad ostane bez zraka kao da mi se grlo osusila , moram se nakasljavati dok taj slaj me izbacim
Inace imam problema sa kiselinom pijem vec duze omeprazol , ali i pored njega osjetim kako mi se sadrzaj zeldca vraca u grlo i grebe, pecka,
Dr licno misli da su moje smetnje od kiseline i GERD.a i kad saniram kiselinu da ce proci
Moje pitanje je sljedece
Da li vam ovi moji simptomi lice na alergiju i sta znace ovi krizici pored breze i prasine, da li mi treba neka terapija
hvala puno

Darko Richter, dr. med.

Simptomi ne nalikuju na alergijski rinokonjunktivitis.
Križići pokraj "prašine" i breze" su neka vlastita notacija onoga koji vam je uradio koćni test. Ne vidim niti koji kožni test: prick ili intradermalni? A osim toga, prašina se ne smatra alergenom, već grinja. A i samo jedan"+", ako to odgovara službenoj notaciji od "1+", ne znači ništa.
Tako da je sve to, što se tiče interpretacije bilo koga drugoga, osim onoga koji vam je uradio taj test, potpuni ćorak.
A da možda imate GERD, ostaje mogućnost, kao i to da može ipak imate alergijske smetnje, samo, ja ne znam koje, a pogotovoe ne od čega.

miilena

Hvala dr
Izvinite na nejasno pitanju, pokusat cu ponovo
Radila sam kozni test na ruci od 20 alergena, bilo mi je crveno i to dosta pored grinja i histamina i manje crvenilo pored breze To mi je rekla sestra i obiljezila te krizice pored tih alargena Znam da je histamin bio samo kao pozitivan test
Sacekala sam dr koji mi je isto rekao , i da sacekam jesen da ce tada da radi hiposenzib....Zaboravila sam pravo ime , rekao mi je da ce da mi ubrizgava u ruku sedmicno po mallo tog alargena i da se se nada da ce alergija nestati,jer u vecini slucajeva to pomaze
Za moje smetnje tvrdi da dolaze od kiseline
Ja sam ipak trazila da idem specijalisti i on mi je dao uputnici i taj papair na kojem stoje Pored grinja 2 krizica, breze 1
Ne znam da li sam uspjela ista bolje objasniti

Darko Richter, dr. med.

Mislim da vam je najbolje da prvo učinite dobru alergološku obradu, a zatim, ako je nešto uopće pozitivno, mora netko tijrezan utvrditi je li to ima veze s vašim smetnjama.
A GERD treba također utvrditi, i, ako ga ima liječniti.
Čak, i prije samog utvrđivanja GERDA, možete uzeti antacid, npr. controloc ili Nexium, i vidjeti u par dana je li va se smetnje biršu. ako je to to, onda se manite jurenjave za aelrgološkom obradom, a pogotovo hiposenzibilizacijom.