Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na toplinu

Charlie15

Poštovani doktore,
moja mama (65g)od prošle godine ima sljedeće simptome kada se izloži toplini, to osim sunca znači i vruća voda, para itd. : oticanje, crvenilo i jaki svrab, nakon nekog vremena koža bude normalna kao da se ništa nije desilo. Doktorica joj je prepisala Claritine tablete ali ne djeluju. Ona jednostavno toliko izbjegava sunce da je zatvorena po cijele dane u kući. Da li mi možete dati upute što joj je raditi?
unaprijed zahvaljujem,

Darko Richter, dr. med.

Radi se o fizikalnoj urtikariji - u ovom slučaju na toplinu (može postojati na pritisak, na hladnoću, na dodir s vodom). U podlozi se može nalaziti alergija ili autoimunosti, ili ništa poznato (idiopatska urtikarija).
Treba izbjegavati provokacijske okolnosti, i treba stalno piti antihistaminik, ako treba, u dvostrukoj dozi (npr. Aerius, Alerdin,claritine, Xyzal - po 2 tbl. dnevno, umjesti 1 tbl.).
Bilo bi dobro pokušati vidjeti ima li u podlozi neki od navednih poremećaja.