Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Allergia medicamentosa vrs.(brufen)

borabora

Poštovani
Prije tjedan dana sam popio brufen 600 granule radi bolova u kralježnici(inače ih popijem 3-4 mjesečno)te nakon sat vremena je došlo do nagle reakcije.Crvenilo po cijelom tijelu,naticanje ruku ,usta gutanje..te sam za desetak min.došao do svog dr.koji mi je odmah dao 2 inekcije Dexametazona,Synopen .Tlak je bio 70/40 i nakon 2 sata me je poslao na hitnu gdje su mi dali adrenalin Synopen i 4 fiziološke otopine,stavili su me u Trendenllenburgov položaj.Nakon par sati sam otpušten sa tlakom 90/60,sa urtikarijskim osipom,oteklina usana i jezika.Danas sam bio kod dermatologa te mi je preporučio da izbjegavam NSAIR lijekove a eventualno da uzmem tramadol te da napravim testiranje na analgetike.Pošto sam iz Rijeke a dr.mi je rekao da bi morao to napraviti u Zagrebu .Pošto imam problema sa kralježnicom,te bi ju opet trebao operirati zanima me što koristiti kao zamjenu za (Voltaren,brufen,ketonal )dok ne napravim testiranje.Lijepi pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Najbolje ništa. Imali ste anafilaktički šok na ibuprofen,i po malo me čudi kako su vas dosta olako liječili i otpustili ambulantno. Moglo se to dalje komplicirati, jer, ibuprofen je još najmanje pola dana ostao u tijelu i mogao se desti recidiv anafilaktičke reakcije. No, ispalo je dobro.
Anafilaktičke sau reakcije obično specifične z akonkretni lijek, a ne za cijelu skupnu lijekova, no to znači da su križne alergijske reakcije na druge lijekove iz iste skupine moguće. No, nitko ne moće biti siguran da ih neće biti, a niti isključiti da se ne desi slična anafilaktička reakcija.
U svakom slučaju NE smijete više uzeti ibuprofen, niti lijekove koje ga sadrže pod različitim imenima; to morate provjeravati i naglašavati ljekarniku.
Alternativno je najsigurnije uzeti paracetamol (Lupocet). Može i Tramadol, a možete kombinirati jedan i drugi. Od Tramadola se većini ljudi malo spava, ili imaju omaglicu, pad tlaka, pa možete uzeti neku nižu dozu u preporučenom rasponu, u kombinaciji s paracetamolom.
Naravno, ovo sve kažem uz uvjet da niste imali nikakva loša iskustava sa spomenutim lijekovima do sada.