Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

bronhalna preosjetljivost

zorannn

Zanima me razlika između preosjetljivosti bronhalne sluznice, alergijske astme i nealergijske astme,
jesu li sve tri bolesti neizlječive i koju je najlakše držati pod kontrolom.
Da li preosjetljivost bronhalne sluznice ima veze sa upalom sluznice ili sl.

Darko Richter, dr. med.

Ovdje su samo dvije bolesti: alergijska i nealergijska (intrinzična) astma. Objema je svojstvena preosjetljvost bronha (ne samo bronhalne sluznice, već stijenke bronha u cjelini, a to se prvenstveno odnosi na mišićni sloj). Ta se preosjetljivost stručno zove bronhalnom hiperreaktivnošću. Bronhalna hiperreaktivnost nastaje na osnovi astmatske upale bronhalne stijenke i vrlo je karakteristična i osobito izražena kod astme, bez obzira da li je alergijska, ili nealergijska. I druge upalne bolesti bronha dovode do bronhalne hiperreaktivnosti, ali skoro nikada tako jake kao kod astme. Bronhalna hiperreaktivnost može se naći i kod osoba s alergijskim rinitisom, a bez astme i predstavlja rizik progresije u astmu, ali ne obvezatno. Astma i nealergijska astma liječe se jednako, s time da se kod nealergijske astme, osim istih lijekova kao i kod alergijske, primjenjuju mjere ekspozicijske profilakse, tj. izbjegavanja izlaganaj alergenima z akoje je utvrđeno da osobi smetaju. Alergijsku je astmu nešto lakše liječiit od nealergijske, jer imamo mogućnost identifikacije alergena i uklanjanja tih alergena. Osnova liječenja su inhalacijsk ikortikosteroidi, a sve više se priklanjamo sinergističkom liječenju kombinacijskim lijekovima koji se sastojeod smjese inhalacijskih kortikosteroida i bronhodilatatora dugog djelovanja (tzv. beta-2-agonisti dugog djelovanja).