Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Bronhitis

nerma1

Poštovani dr. Richter
Kao izuzetnog stručnjaka molim za Vaše mišljenje i savjete....
Naime, ja sam mama dječaka starog 2 godine i 5 mjeseci (težina 14,6 kg, visina 96 cm) koji od sredine januara kašlje. Počelo je prvo sa virozom i prehladom, zapušenim nosićem koje je kroz urednu toaletu fiziološkom i slanom otopinom kroz par dana bilo uredu, ali je kašalj (tada produktivni) nastavio da bi poslije toga preko noći prešao u suhi kašalj koji se nastavlja oko tri sedmice i po danu i to pri fizičkom naporu, plaču, trčanju, pred spavanje i obavezno ujutro čim se probudi. Nekad se kašalj malo smiri nekad čak i pojača, pa pređe u produktivni. I tako u krug. U zavisnosti od vrste kašlja, u međuvremenu sam davala sirupe za smirenje kašlja ili za iskašljavanje. Nos je uglavnom bio prohodan, nije ga češkao i trljao niti je imao suzne oči. Imao je tri puta napad suhog kašlja noću tako da doslovno nikako nije spavao. Pri tome nije imao povišenu temperaturu. Početkom februara radio nalaze: KS (kaže dr. odlična), bris nosa i grla uredan, nalaz urina i stolice uredan, sedimentacija i crp uredu. Pedijatrica koja ga je vodila je rekla da je dijete u redu i maltene da se smirim te da ja u biti umišljam da kašlje. U međuvremenu krenuo u vrtić, te pokupio virus varičela. Kašalj se nastavlja. Mijenjamo pedijatra. Po preporuci drugog pedijatra radimo ponovo iste nalaze koji su također bili uredni i IGE nalaz koji je bio 8,5 IU/ml <60. Druga pedijatrica mu nije dala ništa od terapije jer je po njenom mišljenju kašalj trebao proći sam od sebe i to je pripisivala prebolovanim kozicama, jer nije imao povišenu temperaturu i opće stanje djeteta je bilo u redu. Dijete u istom kontuitetu i dalje kašljalo par dana suhog kašlja, pa ponovo produktivni (koji izgleda kao da bi nešto imao za iskašljati ali ne iskašljava te kao da će povratiti ali ne povraća i to nakon par ponavljanja stane pa do sljedeće prilike kada skače ili počne plakati ponovo se zakašlje, ili kada smo vani na hladnijem zraku, uz obavezno iskašljavanje pred spavanje i ujutro), uglavnom iskašlje se prije spavanja i noći budu mirne, ali se i desi da ga i noću kašalj budi. Disao je na nos, usta zatvorena, i nisam nikad čula piskanje, hroptanje i sl. Uvijek se dobro osjećao, bez temperature, veseo i neumoran, ali kašlje (naizmjenično suho pa produktivno kako sam gore opisala). Početkom maja mjeseca na moje i muževo inzistiranje smo uradili respiratorni test u privatnoj poliklinici koji je pokazao sljedeće: Histamin 3mm, kućna prašina 4 mm, dermatophagoides pteronyssinus 4 mm, dlaka-krzno životinje 3 mm, perje 3 mm, biljna vlakna 3 mm, duhan neg, pelud trava 5 mm, pelud korova 5 mm, tkanine, glivice, bakterije neg. Nakon pozitivnog nalaza na sve ovo pedijatrica mu dg. Bronchitis obites recidvas allerfica (koliko sam ja uspjela dešifrovati ) uz terapiju 7 dana inhaliranje sa 6 kapi Ventolina i 2 ml fiziološke otopine uz Lordes sirup. Poboljšanja je imao nakratko, i kašalj se smanjio, ali nije prestao. Prije par dana smo obavili pregled u Dječijoj bolnici Srebrenjak, Zagreb, nalaze smo ponijeli i bili su noviji pa nam nisu tražili da ih ponovo radimo već ga je dr. pregledala, slušala pluća i u svom nalazu napisala sljedeće: afebrilan, eupnoičan, razvijen i uhranjen, koža čista, polimikroadenija, nos prohodan uz nešto seroznog sekreta, ždrijelo bez upale uz dosta sekreta iz NF, nad plućima uredan šum disanja. Dg. J40 Bronhitis, nespecificiran kao akutni ili kronični
Kontrola uz nastavak obrade IOS, IGE spec na grinje i peludi na zimu.
Th: Melarth 1x4 mg navečer, Flixotide 50, 2x2 potisak po potrebi, trajno pp od jeseni 2x1 pot uz komoricu, ventolin 3-4 x 1 potisak po potrebi

Na osnovu svega htjela bih da čujem i Vaše mišljenja u vezi navedenih dg. (Da li se ove dvije dijagnoze poklapaju dg. Bronchitis obites recidvas allerfica i Dg. J40 Bronhitis, nespecificiran kao akutni ili kronični), odnosno da li znače isto?
1. Da li je to po Vašem mišljenju dobra terapija i dijagnoza?
2. Da budem iskrena malo sam zbunjena i nisam sigurna kako i koliko dugo treba koristiti terapiju pa ako Vam nije problem da mi dodatno pojasnite.
3. Trebali bi već početi sa terapijom, ali kod nas u BiH montelukasta ovog naziva i od proizvođača Plive nema u apotekama, već nam nude Singulair. Po vama da li je takva zamjenska terapija u redu?
4.Koliko dugo bi trebao koristiti montelukast? Obzirom da u nalazu doktorice nije navedeno koliko dugo se treba koristiti terapija Melarth jer je samo navedeno da se ista uzima navečer ali ne i koliko dugo treba koristiti
5 Kako i koliko koristiti terapiju Flixotide?
U odnosu na terapiju Flixotide 50 u nalazu je navedeno „2x2 potisak po potrebi, trajno pp od jeseni 2x1 potisak“. Pedijatrici koja vodi naše dijete ali i nama kao roditeljima je nejasno da li flixotide koristiti povremeno po potrebi ili duži period i od jeseni trajno (2x1 potisak) obzirom da nam je od strane pedijatrice sugerisano da flixotide je terapija koja se uzima duže vremena uzastopno odnosno zahtjeva svakodnevno duže uzimanje.
Molim Vas da nam pojasnite navedenu terapiju koju je dr. dala kako ne bismo napravili neku grešku obzirom na gore navedene sugestije našeg pedijatra.

Hvala
P.S. Oprostite mi na ovako velikom postu...

Darko Richter, dr. med.

Po svoj prilici ima alergijsku astmu i rinitis. Te dijagnoze koje su vam stavili, znače u biti to isto: alergijska astma, ali im još to nije do kraja "sjelo" pa ne kažu da je šiej, nego samo vrat. Meni izgleda kao dosta blaga astma, koju ja obično zovem tusigenim ekvivalentom astme - od sve astme samo suho kašlje u tipičnim situacijama (napor, noć, prehlada), ali nema gušenja.
1. Ova je terapija dobra, pokriva sve živo, i s time bi djetetu trebalo biti dobro kao damu niije ništa. Melarth je zapravo Plivina zamjena za originalni Singulair, i akov vam nude Singulair, to je pravi izvorni montelukast.
2.-4. Montelukast se uzima stalno, mjesecima i godinama, a pauza se eventualno radi od ljeta do kasnog ljeta (6.-kraj 8. mj.).Montelukst je salbi antiastmatik, ali dosta je dobar kada se umiješaju prehlade tako da se viroza ne reflektira na astmu. Zato se daje od jeseni do početka ljeta, a inače se može davati i preko ljeta.
5. Flixotide se koristi stalno, isto kao montelukast. Obavezno se pumpica umeće u Babyhaler. Nemojte mu slučajno stavljati pumpicu direktno u usta, od toga nikakve koristi, osim štete (gljivice u ustima). Flixotide također služi da ne dolazi do astmatskih smetnji, niti u naporu, niti u snu, niti u prehladama niti kod izlaganja alergenima. Potentniji je od montelukasta, ali zajedno nema jače kombinacije. Ako vidite da je sve dobro, možete mu smanjti Flixotide na 2×1, pa nakon 2-3 mj. na 1×1 trajno. Ako bi dobivao taj suhi kašalj, ili otežano disanje, dati Ventolin 2 potiska na Babyhaler, plonavljati po potrebi u razmacima od 4-6 h, i ponovno pojačati Flixotide.
Summa summarum, blaga astma (tusigeni ekvivalent), kojem će najvjerojatnije za par mjeseci biti dovoljno uzimati samo Flixotide 50, 2×1 ili 1׸1. Singulair ćete također pokušati prekinuti pa vidjeti što se zbiva. Sve te manevre ne preproučujem prije no što se stanje potpuno popravi, tako d ni ne zante da ima ikakvu bolest.