Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Moguća alergija na mljeko

aandrijana

Poštovani,
imam sina koji ima 3,5 godine. Naši problemi počinju negdje kada je imao godinu dana. Tada su mu se počeli pojavljivati crveni krugovi na obrazima, koji su se ljuštili i nekad su se znale stvoriti i krastice. Nos je konstantno bio začepljen. Kada sam ga odvela kod pedijatra, rekla mi je da je to atopijski dermatitis i da u suštini može biti reakcija na bilo šta. I ja sam to tako prihvatila. Međutim, u proteklih godinu dana 7 puta je imao upalu grla, koju je pratila visoka temperatura i zbog koje smo morali piti antibiotike. Tri puta smo radili briseve - u grlu nije bilo bakterija, dok je u nosu bila staphilococus aurelis. Negdje nakon četvrte upale, počela sam sumnjati na alergiju na mlijeko, izbacila sam iz upotrebe mlijeko i sve mliječne proizvode i situacija se popravila. Nestale su promjene na obrazima i dijete se generalno osjećalo dobro. Da napomenem da je diferencijalna krvna slika uvijek pokazivala povišene eozinofile (bili su oko 6, a referentne vrijednosti su od 2-4).
Nakon tri mjeseca ponovo smo počeli ubacivati mlijeko i opet počinju upale grla. Na moje insistiranje urađene su analize - eozinofili u nosu su pozitivni, ukupni IgE je 23, eozinofili u krvi 3,4 (da napomenem da u toku vađenja nalaza nismo konzumirali mlijeko 10-ak dana, ne konzumiramo ga ni dalje i situacija se značajno popravila).
Moje pitanje je da li postoji mogućnost da dijete ima alergiju na mlijeko i mliječne proizvode, a da je krvne pretrage ne pokažu?

Darko Richter, dr. med.

Dijete ima atopijski dermatitis. I, vjerojatno, ima neku presojetljivost (alergiju) na nešto, ali to nije obavezno da se vidi kada se nekome prohtije, već se vidi u određenim fazama, a u određenim se fazama ne vidi. Npr. u prvoj i drugoj godini živoa vidjet će se, kao i sa 5 ili 6 g.dina, ali je moguće da su od 3.-6. godine alergol. nalazi negativni.
Atopijski dermatitis nema nikakve veze s anginama, baš nikakve, tako da to izrežete iz svoje sheme razmišljanja.
Zaključno, ako dijete ima atopijski dermatitis i nekoga zanima da li je alergično na ovo ili ono, onda je potrebno učiniti alergološku obradu, a ne umovati, i ne odgađati obradu taman do dobi kada su nalazi često negativni. Onda nerijetko roditelji čuju: pa rekla(o) sam vam da nema niša od alergološke obrade. A prethodno se čekalo 2 godine.

aandrijana

Potpuno ste u pravu da se predugo čekalo na izradu nalaza (malo našom krivicom, malo krivicom pedijatara) i da je sad jako teško utvrditi da li uopšte postoji alergija i na šta.
Kako smo zbog čestih upala grla došli do ORL specijaliste, on nam je rekao da dijete ima blijedu boju sluznice nosa (što je karakteristično za alergije) i da je moguće da su upale grla nastajale kao posljedica pada imuniteta zbog izlaganja alergenima. On nas je i poslao da radimo ukupni IgE, eozinofile u nosu i ostale nalaze krvi i briseve.
Sad ćemo vidjeti šta dalje, jer je ovo prvi doktor koji je ozbiljno pristupio rješavanju problema.
Vama u svakom slučaju hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih vam preporučio da osim ukupnog IgE, iz iste krvi date odrediti još i specifični IE na bjelanjak (ili jaje), na kr. mlijeko i na grinju iz kućne prašine. Sam ukupni IgE može otkriti sklonost alergijskom reagiranju, ali opet neče reći na što točno. Specifični IgE na ova 3 alergena je dostatan za utvrđivanje alergije u njegovoj dobi.