Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

molim pomoć, na šta sam alergična?

-zele-

Poštovani,
Molim Vas da mi pomognete, jer više neznam šta da radim. Unazad 3 godine pčelo mi se događati da mi otječu potkoljenice neovisno o fizičkom naporu, zatim otjecanje predjela oko očiju ("podočnjaci"blunk te predio oko usana (gornji dio). Unazad pola godine počeli su se javljati otoci u području vrata između vrata i ključne kosti u obliku jaja sa svake strane. Učinila sam niz pretraga (krv, alergološke pretrage, bubrezi, štitnjača i dr.) i ništa, ovako stoji u zadnjem nalazu:
"Vrat zadebljan supraklavikularno obostrano, vidljiva jastučasta zadebljanja, mekana, bezbolna na dodir, negira gušenje, svrbež kože, očiju.
Nalazi; SE23/43, L, CKS, trb uredni, u urinu 1-2L, 4-5E, malo bakterija, Urea kreatinin,urati, GUK, bilirubin,AST,ALT, uk. proteini uredni.
C1 ihibitor 1,05, kardiolipini screen neg. CK 42 aldolaza 4.6, uk proteini 71,0, albumini 47,1 anti ds DNA 4,4, ENA SCR neg., IGA 1,75m UgG 10,9, IGM 0,97, C3 1,04, C4 0,23, IEF prot. seruma b.o. cipANCA uredan, ANF gran. 1:100, citoplazmatske fluoresc. Urinokultura Sreptococcus SP 10(3).
Molim Vas ako imate neku ideju o čemu se radi i šta trebam raditi.
Za smanjenje otoka dobila sam Telfast 160, ali mi je to smiješno, jer u stvari treba znati uzrok ovome, a otoci i onako sami prođu od sebe.
zahvaljujem Vam unaprijed na bilokakvom odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Niste alergični, nemate deficit C1 inhibitora i nemate nefrotski sindrom. U ostalo mi je teško upuštati se.

-zele-

poštovani,
zahvaljujem se na odgovoru. Do sada nisam bila u prilici otvoriti ovaj forum comp mi nije radio, ali evo još jednom zahvaljujem i ako Vam nisam dosadna ja bih Vas još nešto pitala.
Bila sam na onim "bockanjima" i ako su mi dobro objasnili "općenito" sam na nešto alergična. E sad na šta, to je već pitanje.
Činjenica je da se ti otoci javljaju bez nekog pravila (pred Božić, pa u proljeće, pa dio ljeta, pa u jesen više puta i sve tako)
Jedina pravilnost u javljanju je što se događa po noći. Odnosno, ujutro u ogledalu mi poželi "dobro jutro".
Isto tako Vam mogu reći da nije niti malo ugodno ugledati "šlauf" oko vrata, a vani +40 i takav se moraš pojaviti među ljudima i sa podočnjacima koji izgledaju kao šokački jastuci, a usta kao da sam iz Harlema.
Još Vas jednom molim, ako ništa drugo bar mig što bi to moglo biti i kome da se javim za pomoć.
Zahvaljujem na strpljenju.

Darko Richter, dr. med.

Meni ovo liči na kroničnu urtikariju. Niste alergični, jer, u prick testu, ili jeste, ili niste alergični, i to ne općenito, već točno na određeni ubod. ako sui svi ubodi izgledali slično, lagano pozitivni, tada niste reagirali na tvar u kapljici, već na sam ubod, na koji biste reagirali i da nije bilo tvari u kapljcima. Kronična urtikarija javlja se ovako kako opisujete, a da vam se pogoršava noću, znak je da jojpogodujue toplina, i pritisak. Neki ljudi s kroničnom urtikarijom dobivaju promjene kada dio tijela zarone u vodu, ili kada iziđu na hladni zrak, ili nakon obroka, ako odmah idu u neki fizički napor. Većina ljudi s kroničnom urtikarijom ima dermografizam, tj. nakon čvrstog poteza npr. noktom po koži, skoro odmah nastane urtika u tom tragu. Kronična je urtikarija često autoimune geneze, tj. postoje autoantigijela na receptore za IgE, pa se onda čini da ta autoantitijela, umjesto samog IgE izazivaju otpuštanje medijatora urtikarije. To se može ispitati HR-Urticaria testom, krv treba poslati u RefLab u Kopenhagen, košta oko 50 Eur. No, možete najprije pokušati trajnim uzimanjem antihistaminika,npr. Aerius, 1 tlb. svaki dan + obavezna dijeta bez konzervanbsa i salicilata. Evo vam općih pravila:
Opća pravila – pogledati najprije opća pravila, zatim vidjeti konkretne primjere iz tablice.
NE:
1. konzerve, staklenke, tegle
2. tetrapak, osim običnog pasteriziranog mlijeka u tetrapaku (ali ne smije čokoladno mlijeko, i sl.)
3. suhomesnate proizvode iz dućana – smije iz vlastite proizvodnje, ako osim soli nema drugih konzervansa
4. očiti konzervansi, npr. razne kiseline, papar, Vegeta, drugi začini – svi su puni kkonzervansa
5. kupljeni gazirani I negazirani napitci, voćni sokovi, čajevi (uključujući i suhe čajeve iz vrećice, ukratko: svi obojeni napitci) – VODA JE ZAKON !
6. najbolje bi bilo da peče vlastiti kruh, jer u pekarama uvijek dodaju aditive i konzervanse.

Pokušajte s ovime, striktno barem 3-4 tjedna, i rezultat, barem djelomičan, neće izostati, a katkada je i dugotrajan. Ako ne ide, možete doći nama na Srebrnjak radi vađenja krvi za Kopenhagen, i, ako imate ta autoatnitijela, možemo vam predložiti terapiju visokim dozama intravenskih gamaglobulina. No, s obzirom da ste odrasli, morali biste ići na dermatologiju ili internističku kliničku imunologiju i reumatologiju.