Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Rinitis alergija?

Bumbi

Poštovani,moj sin ima 3 godine i unazad godine dana ima problema s alergijama.Najviše reagira na nos(tj jako ga svrbi nos,ponekad i jako teško diše)
Pošle godine u 12 mj je bio na testiranju.Ukupni Ige mu je 57.
Nalaz preko krvi je pokazao ambrozija 1,47,dlaka psa 2,24.Bris nosa 70 % eozinofila.
U 2 mjesecu ove godine radio je testiranje preko kože i rezultati su:pelud korova + 4 mm,ambrozija +6mm,kontrhistamin 4mm.
Terapija mu je Aerius sirup,i Flixotide preko babyhalera.
Sada bi trebali ići ponovo na kontrolu,pa me zanima dali je takav nalaz i ukupni Ige loš za tako malo dijete i dali mu sada treba raditi nova testiranja?

Darko Richter, dr. med.

Odakle mu flixotide, tj. astma?
Treba nalaze, ne ponoviti, već napraviti neko logično/suvislo testiranje.
Tomeđutim oivisi o njeogovm ordinariusu, a ja nad njime njime vjerojatno ovlasti.
Tako da ćete imati što budete imali.

Bumbi

Hvala na brzom odgovoru.
Filxotide mu je prepisla njegova pedijatrica,a i doktor u bolnici.
Nisam ja rekla da on ima astmu,to mi nitko nije ptvrdio,već sam napisala što mi piše u nalazu.
Molim Vas da mi preporučite što da napravimo i gdje da odemo na pregled?Mi smo iz Osijeka?Dali se to može pbaviti gdje ovdje ili bi trebali ići u Zg?Hvala

Darko Richter, dr. med.

U Osijeku se itekako može obaviti testiranje.
U prick testu treba napraviti kravlje mlijeko, bjelanjak, grinju, dlaku mačke ili dlaku životinja (mješavina), peludi trava i ambroziju.
Ako bi se išlo na vađenje krvi, treba učiniti ukupni IgE + specifični IgE na: kravlje mlijeko, bjelanjak, Der pter i Dactylis. To bi bilo sve.
Kako ste to dobili Flixotide, a da vam nije rečeno, ili na povijesti bolesti ispisano, da je dijagnoza "astma"? To mi ne ide u glavu.
Možete doći u Zagreb kada god želite, međutim, meni se čini da ste i sami zbunjeni, i nesigurni, makar ste vjerojatno dobili sve adekvatne infomacije tamo.
Ako vam se isplati putovati u Zagreb, samo da vam netko ovdje kaže, "da, to je to", razmislite prije još jedanput.

Bumbi

sad sam još više zbunjena,nitko mi nije ni spomenio astmu.
U prick testu je rađeno i na kućnu prašinu,grinje,perje,pelud stabla,korova,gljive i to je negativno bilo.I negativno je bilo na dlake životinje,a preko krvi(specifični Ige) poziivan samo na dlaku psa.
Malo mi je teško reći ovdje to što ste vi napisali tj,tražiti testranje na sve to što ste vi rekli,jer sam i jako teško dobila od njeogve pedijatrice da se uopće i ide testirati(jer sam pretpostavljala da je argična jer sam i jako alergičar) a još teže sam dobila uputnicu za pregled u bolnici kod pedijatra.
Voljela bi kad bi mogla doći u Zg na cjelokupni pregled i nadam se da ću uspjeti to izvesti.
Vidjet ću što će sad doktor u bolnici reći na kontroli i dali će mu uopće raditi opet kakva testiranja?
A dali znbate dali se to ovdje kod nas može sve privatno obaviti?

Darko Richter, dr. med.

Nakon svega što ste napisali, niti jedan mi nalaz ne izgleda pouzdanim, ne slažem se s izborom alergena u testiranju djeteta od 2 godine, i ne čudi me da su nalazi testiranja preko kože i krvi toliko različiti.
Mislim da djetetu treba jedan obični, alergološki pregled s prick testom, sa završnom dijagnozom i terapijom, i ništa više.

Bumbi

Puno vam hvala na odgovorima i informacijama.Mislim da ćemo svakako ići u Zg na detaljan pregled

Bumbi

Evo da se ponovo javim,bili smo na novom pregledu,sve ponovo.
Ukupni iGe mu je 496.Radili smo prick test i reagirao je na ambroziju,pelud trave i grinje,preko kri je reagirao još i na plijesan.Dobili smo novu terapiju,Singular granule i Nasonex sprej za nos.Flixotide ne trbamo koristiti i nismo ga ni trebali,jer je on za astmu,a moje dijete još nema astmu(tako doktor kaže)

Darko Richter, dr. med.

Očito se dr. tamo nije sasvimodrekao dijagnoze astme, kada je uključio Singulair Mini. Da je samo rinitis, Nasonex bi bio više nego dovoljan, i previše.
,

Bumbi

Pa rekao je da još nema astmu,ali da je veliki naglasak na "još"..eto,paćemo sad vidjeti kako će biti

Darko Richter, dr. med.

Ne znam kako se astma može predvidjeti, ako se već ne vidi. Očito nešto vidi, ali nije siguran.

Bumbi

Evo,mi smo prošli tjedan bili na kontroli i dobili dijagnozu uz alergijski rinitis i pretežno alergijska astma.
Moramo i dalje koristiti Singular mini,ali smo sada dobili neki ddrugi sprej za nos,Avamys.
To je vjerovatno umjesto nasonexa jr on više ne piše,pa mene zanima dali je ovaj novi bolji i dali da odmah pređem na taj ili možemo korisiti još Nasonex(jer sam tek nedavno uzela novi)?
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Možete mirno nastaviti s Nasonexom, pa kada ga potrošite, prijeći na koji god hoćete drugi intranazalni steroid.

Bumbi

Mi smo jučer ponovo bili na pregledu u Zg,dobili novu doktoricu.
Ovo je iz nalaza:Nos:slabije prohodan,serozan sekret.Ždrijelo:tonzile hipertrofične i hiperemične,ždrijelo hiperemično,postnazalni sekret,pluća:pooštren šum disanja uz blago produžen ekspirij.Spirometrija kaže da je dobra.
E,sad nakon što sam joj rekla da se dosta brzo umara,slabije podnosi napore rekla nam je da Flixotide uvedemo za stalno 2X2,a ventolin prema potrebi,a Singular da izbacimo.
Kontrola za 7 mjeseci uz nalaz ventilacije pluća i FENO,pa me zanima kakve su to pretrage?
I napisala mu je i dijagnozu bronhitis,nespecificiran kao akutni ili kronični,pa me i to zanima šta znači?

Darko Richter, dr. med.

Ventilacija pluća je spirometrija, a FeNO je frakcija izdahnutog dušičnog oksida.
Očito ima astmu, i treba mu Flixotide ili slični inhalacijski kortikosteroid.