Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Urticaria Pigmentosa/Mastocystosis

joki i laki

zdravo
Nova sam na i neznam da li sam otvorila temu na pravom mjestu al sam vidjela da ista ne postoji....
Majka sam djecaka od 4 godine koji od svog 3. mjeseca zivota ima urtikariju pigmentozu..radi se o tamnim tackicama po cijelom tijelu,na rukama,nogama i licu su svjetlije a na ledjima i stomaku tamnije i gusce...dobili smo dijagnozu kad je imao 4 godine,medjutim nikakve terapije nemamo,i nismo ni imali...
Nikakve smetnje niti reakcije nikad nije imao do prije pola godine kad su ga pocele svrbiti i crveniti se..tad je bio prehladjen i rekli su nam da je to normalna reakcija kod pada imuntiteta i da ce se to desavati ne svaki put al se moze desavati,sto do tad nikad niko nije ni spomenuo...dobili smo sirup FLONIDAN i rekli su nam da sledeci put ako mu se to desi da mu sama uzmem sirup i dam...jako sam ocajna jer su doktori jako ne upuceni,isla sam kod svih mogucih i svi su samo nagadjali,niko mi nije pomogao..odlucila sam da stvar uzmem u svoje ruke ali mi ipak treba pomoc i strucno misljenje...pronasla sam po raznim stranicama i forumima da su osobe sa urticariom intolerantne na HISTAMIN..razmisljala sam da ako mu na odredjeno vrijeme ukinem sve namirnice koje ga sadrze,,mozda bude dalo rezultata...mislim da mu nemogu naskoditi al neznam jel bi to imalo ikakvog rezultata...molim vas da mi napisete ako imate slican ili isti proble,ako ste se susreli s tim i ima li ikakav nacin da ju pomognem,on je jos mali i jos uvjek ne shvata al ce doci vrijeme kada ce imati kompleks zbog svog izgleda...hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Za mastocitozu se morate obratiti dermatologu.
Ako hoćete pročiteti nešto pametno o tom pitanju, a mislim da biste se trebali informirati, evo vam jednog linka:
http://emedicine.medscape.com/article/1057932-overview
pa prođite sve stranice od "Overview" do "Follow-up".

Mala pomoć kod snalaženja u tekstu:
Morate vidjeti u koju su vam kategoriju svrstali dijete: u kutanu, ili u sistemnu mastocitozu; ima li biopsiju kože (dokaz da se doista radi o mastocitozi), ima li nalaz povišene triptaze u serumu (pojačava sklonost sistemojanafilakoidnoj reakciji), ima li eventualno nalaz koštane srži, ili genetičku dijagnozu.
U terapiji se, načelno, daju trajno antihistaminici (i H1 i H2 antagonisti), a može se pokušati i niskim dozama aspirina, i stabilizatorima mastocita (kromoglicin). Autoinjektor adrenalina služi za akutne anafilaktoidne reakcije, obično ograničene na sistemnu mastocitozu s povišenom triptazom.

joki i laki

Hvala vam puno.pokusacu se snaci na stranici.a voljela bi da tema ostane jer je mozda pronadje neko sa istim problemom. pogresno sam napisala sa 4mjeseca je dobio dijagnozu.hvala jos jednom

hary

Mojoj bebi je dijagnosticirana Urticaria pigmentosa sa 5 mjeseci, sada ima 9, nema nikakve smetnje, ali se konstantno formiraju nove pjegice. Doktori ne govore mnogo a i internet ne pruza mnogo informacija o ovoj bolesti.
Voljela bih da stupim u kontakt putem mail-a sa korisnicom koja je pokrenula temu.
hvala!

Darko Richter, dr. med.

Teško da će "joki i laki" vidjeti vaš post. Morali biste pitati webmastera da vas spoji.
No, u odgovoru "joki i laki" satavio sam jedan link na mastocitozu.
Evo vam još 2: Wikipedija i Medscape. Prvi je popularnije napisan, drugi sasvim stručan.
Ne znam kako to mislite da na internetu nema podataka. Ima ih na tone.
http://en.wikipedia.org/wiki/Urticaria_pigmentosa
http://emedicine.medscape.com/article/1057932-overview