Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija ili astma?

Darko Richter, dr. med.

Ja iz ovoga ne mogu reći ništa osobito korisno za veš problem iz 4 razloga: 1. alergološka obrada ne valja, jer, alergija na vunu i duhan ne znači apsolutno ništa, a ništa drugo niste napisali, iako sigurno tamo ima još ponešto; 2. spirometrija u postotcima (ili fizičkim dimenzijama, svejedno) isto tako ne znači puno, jer, onaj koji vam postavlja dijagnozu ovoga ili onoga, morao bi vidjeti kako ste je ispuhali - a meni se čini da prva spirometrija nije ispuhana jako dobro; 3. nije učinjen Ventolinski test, a to bi bilo ključno i kod prve i kod druge spirometrije, da se dokaže je li posrijedi stvarno astma, jer, vi ste dobili terapiju za astmu; 4. niste napisali dijagnozu, a ja ne volim kada netko od mene nešto pita, ali usput nešto i skriva, da ne bih ja slučajno odgovorio ono što vi nećete - ponda morate pitati samu sebe. Dakle, vi nešto pitate, ali odmah i blokirate pravi odgovor. Jer, da bi vam itko dao ikakvu terapiju, morao je napisati nekakvu dijagnozu. A onda vam je mogu dosta decidirano reći što mislim o toj i takvoj dijagnozi. Ali, vi skrivate, vi meni ne vjerujete, a da me i ne znate, i ja tu onda prekidam konverzaciju, jer to nema nikakvog smisla. Točka.

Maja007

Postovani,

imam bronhijalnu astmu (blagu) vec 4 godine, nemam nekih osobitih problema 3 - 4 napada godisnje.
Zadnji pulmoloski nalaz koji sam radila prije dva tijedna bio je dobar. Naime moj problem je sto sam primjetila da terapija koju uzimam (Qvar Autohaler 100 micrograma) nakon uzimanja stvara nelagodu i kratak dah, te ga nisam uzimala neko vrijeme (otprilike oko 4 mjeseca), to sam rekla svojoj pulmologici na sto mi je ona odgovorila da mi je to vijerojatno psiholoski. I neka uzimam ljekove po potrebi.

Zadnja 3 dana sam primjetila otezano disanje u intervalima, te sam uzimala ventolin (koji inace uopce ne koristim) jednom dnevno, nakon toga stanje se smirilo. Qvar nisam uzimala zbog straha od pogorsanja.

Zanima me, dali je moguce da je moj problem psiholoske prirode ili mozda neka alergija ili preosjetljivost na neki sastojak ljeka, te dali smijem biti bez redovne terapije odnosno uzimanja ljeka samo kada imam napad. Prije Qvara uzimala sam Alvesco ali od njega sam imala jaki kasalj.

Unaprijed Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Moguće jest da imate nekakvu psihogenu reakciju na inhalaciju. No, iritacija inhalacijom češće je stvarna činjenica, nego umišljena. Preporučio bih vam da stalno uzimate neki inhalacijski steroid, ne mora biti Qvar, može to biti neki drugi koji se uzima na Volumatic (npr. Flixotide, ili drugo). Ako imate osjećaj pogoršanja nakon inhalacije, najbolje je pokušati prvih nekoliko dana stalne terapije najprije uzeti 2 potiska Ventolina i nakon 15 minuta inhalacijski steroid. Kasnije, tj. nakon oko 5 dana, to više neće biti potrebno, i dalje ćete uziati samo inhalacijski steroid.

D@rko

Molim da date svoje misljenje,a vezano za sledece:
Cerkica,2007 mo godiste,21kg,prije mjesec dana,bila u bolnici,evo podataka i otpusnog pisma:

dijagnoza:
J189 - Bronchopneumonia lat.dex.
J20 - Bronchitis ODS. rec.
Hospitalizacija na Odjel djecije pulmologije zbog otezanog disanja i povisene
tjelesne temperature.
SADASNJA BOLEST: Djevojcica dolazi zbog otezanog disanja, kaslja i povisene tjelesne
temperature do 38,2°C. Javili se nadleznom ljekaru koji uputi dijete na Kliniku. U
PPA Sp02 78-84% na sobnom vazduhu.
-------
TOK HOSPITALIZACIJE I ZAKLJUCAK: Djevojcica u dobi od 7 godina hospitalizovana na
Odjel djecije pulmologije zbog otezancg disanja i kaslja. Na prijemu tahidispnoicna,
tahikardna, blijeda, narusenih saturacija hemoglobina na sobnom vazduhu uz
kasnoinspirijumske pukote, lijevo bazalno. Ucinjena klinicka, laboratorijska i
dijagnosticka obrada. Ordinirana kiseonicna i bronhodilatatorna terapija
(Ventolin/Atrovent), sistemski glukokortikoidi (Nirypan), i.v. Aminophyllin uz
peroralnu antimikrobnu terapiju (Azitromicin). Rendgenogramu pluca pokaze obostrano,
vise desno inhomogeno zasjenjenje plucnog parenhima u prilog bronhopneumonije. Svi
laboratorijski nalazi su bili u granicama referentnog opsega. Na sprovedene tarpijske
mjere dobije se pozitivan klinicki odgovor.
Terapija:
Ventolin sol. 12 gtt. + 3ml 0.9% NaC1 na svakih 6 h, naredna dva dana,
Atrovent sol. 20 gtt. + 3ml 0.9% NaCl na svakih 6 h, naredna dva dana,
a potom na svakih 8 h jos dva dana.
Hemomycin sirup a 200mg/5ml 1x5 ml jos sutra, potom obustaviti lijek.

Nakon,nesto vise od mjesec dana,tj. danas ,kod drugog doktora,koji je pregledao ovu dokumentaciju,
s slicnim ili gotovo istim simptomima,s temp. 37,6 uvece i jutros prije antibiotika 37:

dg: Bronchitis obstr. rec. febrilis
Th.: Augmentin sirup 2x7,5 ml 7 dana,
inhalacije ventolin i atrovent,kao na otpusnici iz bolnice
Pilmicort resp. 0,25 + 1,5 ml fiz.o. ,na 12h tri dana.
Galitifen sirup 2x4ml

Cerka mi je ,imala dijagnozu usporenog psihomotorickog razvoja,vec vise od godinu dana,ima 20-21 kg,
rast normalan,atopicni dermatitis izrazen na donjim extremitetima,
vodimo je logopedu i normalno pohadja prvi razred osnovne skole.

Da li,treba,raditi dodatne pretrage ili mjenjati ove terapije i koliko one uticu,na njen,psihomotorni razvoj?

Unaprijed zahvalan!

Darko Richter, dr. med.

Ja bi rekao da dijete ima alergijsku astmu, da je zapala u pogoršanje u vezi s dišnom infekcijom, vjerojatno virusnog karaktera, i da nije bilo znatnije upale pluća, već vrlo teški astmatski napad. Dijete treba dobiti inhalacijski kortiksoteroid, npr. Flixotide ili Budelin, kao trajnu terapiju za uzimanje svakog dana, po potrebi pumpicu Ventolina (sve pumpice se uzimaju preko pomagala, njpr. Babyhalera ili Volumatica). Potrebno je učiniti još dvije stvari: alergološkotestiranje nauobičajene aeroalergene (grinje iz kućne prašine, pleudi trava, stabala, korova iambrozije, dlakumačke i plijesan), te spirometriju.

mirelaa

Ja iz ovoga ne mogu reći ništa osobito korisno za veš problem iz 4 razloga: 1. alergološka obrada ne valja, jer, alergija na vunu i duhan ne znači apsolutno ništa, a ništa drugo niste napisali, iako sigurno tamo ima još ponešto; 2. spirometrija u postotcima (ili fizičkim dimenzijama, svejedno) isto tako ne znači puno, jer, onaj koji vam postavlja dijagnozu ovoga ili onoga, morao bi vidjeti kako ste je ispuhali - a meni se čini da prva spirometrija nije ispuhana jako dobro; 3. nije učinjen Ventolinski test, a to bi bilo ključno i kod prve i kod druge spirometrije, da se dokaže je li posrijedi stvarno astma, jer, vi ste dobili terapiju za astmu; 4. niste napisali dijagnozu, a ja ne volim kada netko od mene nešto pita, ali usput nešto i skriva, da ne bih ja slučajno odgovorio ono što vi nećete - ponda morate pitati samu sebe. Dakle, vi nešto pitate, ali odmah i blokirate pravi odgovor. Jer, da bi vam itko dao ikakvu terapiju, morao je napisati nekakvu dijagnozu. A onda vam je mogu dosta decidirano reći što mislim o toj i takvoj dijagnozi. Ali, vi skrivate, vi meni ne vjerujete, a da me i ne znate, i ja tu onda prekidam konverzaciju, jer to nema nikakvog smisla. Točka.

Poštovani.
Nakon 2 mjeseca da Vam repliciram.
Alergološki test nisam ja radila neko dr. stručnjak na meni i rezultat je taj koji sa navela.
Spirometrijski testovi su bili takvi kakve sam navela, njih je radila dr.spec.pulmolog koji radi pri Domu zdavlja u mjest stanovanja.
Dg. nisam napisala jer je ni dr. nije pisala osim na jednom nalazu i glasi dg. astma bronhialle.
I zadnje, da ja nešto skrivam na kraju ne bih Vas ni pitala za mišljenje!
Uglavnom, nakon što sam ovdje pisala, onako sva prestravljena otišla sam u KBC firule na dogovoreni pregled s tim da je dr.pulm. vidio ove sve nalaze koje sam radila i napisao da uradim spirometriju, ventolin test, FENO I DLCO. Svi ovi nalazi su bili više nego UREDNI. Da ponovim UREDNI. I spirometrija, Vent.t. negativan. Dr. jedino mogao zaključiti da meni ne trebaju nikakvi lijekovi a kamoli svi oni inhalatori koje sam koristila, jer se astma ne dijagnosticira tako olako na temelju jedne spirometrije koja nije urađena kako treba, da astma nije problem udisaja već izdisaja, alerg. test ok,... 2 mj. i više nakon, ja se osjećam dobro, nikakvih problema s disanjem nemam!!!
Što je meni bilo, kakve teškoće s udisajem sam imala, neznam, al ono najvažnije da astmu nemam! I ono najtužnije da sam više od godinu dana bila pod terapijom različitih inhalatora, kortikosteroida koji nisu bezazleni, zahvaljujući nestručnosti i ne znanju spec.pulmologa!
Zato svima savjetujem otiđite potražite uvijek drugo mišljenje, ne uzimajte lijekove olako!
Lijep pozdrav , Mirela

Darko Richter, dr. med.

Da ste mi u provm naletu rekli da je netko napisao dg. "bronhalne" astme, a na temelju svih citiranih nalaza, ja bih vam već tada rekao da u to temeljito sumnjam, iz svih razloga koje sam napisao pod točkama od 1-4.
A i bez te napisane dijagnoze, to sam vam poručio, kroz te iste točke 1-4.
Ali vi kružite s nekim problemom i godinu dana,i ako svakom podastirete ovakve nalaze, onda meni nije čudno da se zdravstveni sustav iscrpljuje potpuno "bez veze".

Jelenica

Poštovani doktore. Dijete od 7,5 godina već niz godina ima dijagnosticiranu astmu, uzima Flixotide 125 već godinu i pol svakodnevno, 1 potisak. Nakon dugog vremena sada ima jak bronhitis, dajem mu inhalacije Ventolina (0,9 ml u 2 ml fiziološke) više puta dnevno i ordiniran mu je Decortin 20 mg po 1/2 tabletice 3 puta dnevno kroz tri dana ili pp nakon kontrole dalje.
Ali - kada smo bili kod liječnika ja sam jednostavno zaboravitla pitati da li trebam davati i Flixotide tijekom davanja drugog kortikosteroida (pretpostavlajm da da jer ga dajemo kontinuirano i uz ostale medikamente po potrebi).
Molim Vas samo za kratku uputu. Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Da, Flixotidce se ne prekida, a nakon ovoga treba razmisliti da li ubuduće treba povisiti dozu Flixotidea kao uopće ne bi dolazilo do ovakvih pogoršanja.

Jelenica

Hvala na odgovoru, mislila sam da je tako, ali radije provjeravam usput da li griješim happy
Uskoro je redovna kontrola pa ćemo vidjeti kako dalje.
Srdačno!

Darko Richter, dr. med.

Na kontroli treba ovo sve spomenuti.

Ninvuli

Postovani, imam 23 godine, nisam teze bolovala ali mi se u zadnje vrijeme javljaju problemi koji mi smanjuju kvalitetu zivota. Naime osjecam tezinu u prsima, kada pokusam udahnuti naprijed me pritisne i ne da mi do kraja udahnuti, ponekad se javi bas i napad gusenja, suhi kasalj takodjer. Doktorica opce prakse me poslusala i kaze da nije uspjela nista cuti jer ja ne mogu dovoljno udahnuti. Nije me uputila na nikakve daljnje pretrage pa vas molim za savjet jer to traje vec neko vrijeme a doktorica kaze da mi nije nista.

Darko Richter, dr. med.

I ja bih isto rekao, ali u smislu da nije astma. Moguće je i da jest, a da vi baš ne znat dobor opisati što je vama udah, a što izdah. Kada astma dođe do opstrukcije udaha, toje već jako težak napad.

jabucica01

Poštovani!

Imamo nedoumice vezano za dijagnozu.
Sin ima 10 godina,nije nikada imao zdravstvenih problema osim viroza. Bavi se redovito sportom,nema zapuha nikada.
Prošle godine mu se u vrijeme cvjetanja ambrozije pojavilo suzenje i peckanje očiju,bez kihanja i kašljanja dakle. Ovo ljeto se ponovilo isto,u par navrata smo mu dali 1 tabletu BelodinA. Početkom rujna se prehladio,imao je nos pu sekreta te je kašljao produktivno.
Jedan dan se žalio na otežano disanje i vidjelo se da diše plitko te sam odmah otišla s njim k liječniku opće prakse. Propisao je Flixotide,odmah rekao da je alergijska astma te nas naručio kod pulmologa.
Nakon što smo pročitali nuspojave Flixotidea,odlučili smo pričekati mišljenje specijalista.Prošlo je mjesec dana u nutar kojih nije imao nikakvih smetnji,niti se žalio.

Nalazi:Alergijski rinitis i astma

spirometrija: FEV1 53%, FVC 87%, FEV1/FVC 50, MEF50 34%,PEF 25% Ventolinski test pozitivna +FEV1 32%.
FENO 22ppb.
SPT:histamin 4.5mm, pufer 0, Der pter 4.5mm, Der farine 4mm, lijeska 2mm, trave 4mm, ambrozija 4.5mm, ostali inh. alergeni sve neg.

Preporuka je ventolin 4x2 potiska kroz tri dana,a potom 3x2 još 3 dana dalje pp
Flixotide a 125mcg 2x2 potiska kroz 14 dana,a potom 2x1 trajno do kontrole
Avamys sprej
Aerius sirup
urediti okoliš protiv grinja
edukacija putem Astma škole

Naša nedoumica glasi:

Je li moguće da sprva spirometrija nije dobro napravljena jer je dijete izašlo van u suzama,rekao je da se doktorica žurila i ljutila na njega da ne puše dobro te da mu je po svojoj bilježnici pokazivala koliko je sve dijece danas bilo kod nje (?!). Mislim da nije nevažno za napomenuti taj detalj te da je nakon što je naše dijete izašlo od nje u roku pola minute žurno otišla kući. Očito joj je upao u sam kraj radnog vremena.
Nakon ventolina,za 20 minuta, mu je spirometriju radila druga osoba.

Je li moguće da je dijagnoza alergijske astme donešena ishitreno na osnovu JEDNOG otežanog disanja,kod kojeg NIJE hvatao zrak,gušio se ili kašljao.Samo je bio pun sekreta i plitko disao te na osnovu možda pogrešno izvedene spirometrije?
Liječnica je pri pregledu pluća napisala omgslabljen šum disanja,produljen ekspirij,ostali status uredan.

Postoji li neka druga terapija osim Flixotidea koja nema tako opasne nuspojave?
Koliko dugo prema Vašem iskustvu bi ta terapija Flixotideom trebala trajati? (Liječnica pedijatar nam je rekla-cijeli život,s obzirom na nuspojave nam je to neprihvatljivo i tražimo druge puteve).
Što je najgore što se može dogoditi ako se terapija ne uzima i je li moguće da se radi samo o alergijskom rinitisua, ne i o astmi.

Dijete je svo vrijeme zdravo,bez kašlja i sl.

Lijep pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu, klasičnu. Dijagnoza je neoboriva, dijelom zahvaljujući i vama, kada ste odlučili ne davati Flixotide, pa je, dok je dospio do pulmologa, razvio punu i prepunu sliku astme, i kliničku i spirometrijsku. Nečija užurbanost u ambulani ili spirometriji ne mijenja ništa na činjenici astme. Ne vjerujem u povišene tonove kod izvođenja spirometrije, jer tada je nitko ne može izvesti. A vaš sin je izveo upravo školski dobru spirometriju, s nepogrešivom formom bronhoopstrukcije. A da ste ga pitali, sigurno bi vam barem klimnuo glavom da mu je nakon Ventolina bilo mnogo bolje. Preporučio bih vam da se ne zavaravate. Ako je doktorica čula astmu, ako je spirometrija jasna kao sunce, ako je Ventolinski test jasan kao dan, onda NIJE moguće da nema baš ništa od simptoma astme, npr suhi kašalj, zaduhu u naporu, pritisak u grudima, noćni suhi kašalj. Ako je stalno tako dobro, što ste uopće ikada otišli na pregled? No, takve su stvari moguće jedino ako roditelji zatvore oči i uši, osim kada čitaju nešto što ni sa 100 očiju ne mogu razumjeti.
Zato ću o Flixotideu reći samo ovo: ako ste se sami ovlastili da razumijete medicinske tekstove, onda se morate i sami liječiti. Vi nemate niti znanja da možete razumjeti to o nuspojavama. Stavili ste se u poziciju da ste pametniji od 30-ak tisuća roditelja djece koja uzimaju taj lijek u Hrvatskoj, i njihovih liječnika. To nije dobro za vaše dijete.
Doktorica vam je dala točno ono što bih vam dao i ja, to nema veze sa žurbom. Pretpostavljam da za nekoliko tjedana predviđa kontrolni pregled i spirometriju i smanjivanje doze Flixotidea. Ova, koju prima sada, samo je srednje velika, a da je Flixotide uzimao od početka, vjerojatno bi mu (već) bila dovoljna i 2-4 puta manja doza. Predviđam da će tako biti za koji mjesec, ako ne već nakon iduće kontrole, koja bi, da sam je bio ta užurbana doktorica, kod mene uslijedila nakon 4-6 tjedana.

jabucica01

Hvala Vam na odgovoru.
Niste nam odgovorili ,koliko terapija kortikosteroidom obicno u ovakvom slucaju traje? Ima li izgleda da dijete u jednom trenutku bude dobro da lijecnik kaze da je dovoljan samo ventolin po potrebi?

Darko Richter, dr. med.

Ne postoji "ovakva terapija Flixotideom" već samo "terapija Flixotideom". Terapija Flixotideom provodi se onoliko dugo, koliko traje astma. A ja vam već sada mogu reći da će, jednog dana, neki obducent, koji se još možda nije niti rodio, ako i kada bude obducirao vašeg sina, na njegovim bronhima vidjeti da je imao astmu. Astma je vječita. Međutim, smetnje od astme mogu biti kratke, čak jednokratne i da se nikada ne ponove, ili povremene, ili stalne, mogu biti blage ili jake, a mogu trajati cijeli život, ili u nekim fazama utihnuti pa da se opet jave. To su elementi koje nije moguće predvidjeti. Statistički, u većine djece dođe do smirenja astme u pubertetu, a to u nekih može biti s 12, a kod nekih tek sa 17 godina, niti to nije pravilno. Osobito u muške djece vidimo takav povoljni razvoj događaja. No, onda se opet zna pojaviti u mladoj odrasloj dobi, s npr. 27 ili kasnije, s npr. 45 godina. Neki u odrasloj dobi imaju pretežito alergijski rinitis, i samo se sjećaju da su kao mali imali "bronhitise" ili da su išli na "Srebrnjak". No, i oni će na obdukciji u bronhima imati nalaz astme. To je, jednostavno, jedno stanje, koje predstavlja snažni rizik za otežano disanje i druge simptome astme, ali nije 100%.
Dakle, vaš sin ima trajnu, sada srednje tešku astmu, a s vremenom će vjerojatno ispasti da je samo blaga astma. Zato treba uzimati terapiju. Ako je ne uzimaš, manje su šanse da se smiri u pubertetu. Ako je alergičan na grinje, i na kontinentalne peludi trava i ambrozije, onda preko ljeta na moru obično može pauzirati s terapijom.
Nije mi jasno što vas to sve toliko muči. Morate se naviknuti da ne možete sve znati najedanput i da će tek vrijeme pokazati što će od svega biti.
Nitko ne može sve kontrolirati, a i dobro je, jer, inače, mislio bi da ne mora uzimati Flixotide. A mora, odnosno, to je puno bolja opcija nego ne uzimati.
Najbolje je biti zdrav, ali, dijete s astmom i na Flixotideu jednako je zdravo kao i sva ostala djeca, osim ako se u liječenje ne upletu roditelji.

jabucica01

Doktore,puno hvala na brzim odgovorima!

Nećemo tražiti drugo mišljenje,počeli smo danas s preporučenom terapijom,ventolin i flixotide putem komorice,nadamo se najboljem.
Hvala još jednom (pogotovo jer odgovarate i na praznik!),nama roditeljima,pogotovo ovakvima koji traže savjete sa više
stručnih strana, to jako puno znači.
Lijep pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Drugo mišljenje ne znači uvijek i drugačije. Čak, najčešće je isto, ili gore, makar su činjenice jednake. Samo jedan doktor to doživljava ovako, drugi onako. A terapija je na kraju ista. Tako da je to "drugo mišljenje" uvijek i izvjestan rizik. Sve ovisi koga pitate, i da li znate prezentirati činjenice. Činjenice ste prezentirali dobro, osim izvjesnog sljepila za sinove tegobe, kojih je moralo biti.

jenije

Poštovani,

molim Vas za mišljenje. Moj sin (3 god.) je u zadnja 3 tjedna imao dijagnosticirane dvije brohoopstrukcije. U oba slučaja počelo je s blago povišenom temperaturom (oko 37,3), zatim curenje nosa i nakon toga kašalj koji traje danima. Kao terapiju je dobio Ventolin i Singulair. Osim toga, doktorica nam je preporučila da mu prije spavanja dajemo Panatus sirup i tokom noći Operil kapi, kada primijetimo da mu je nos neprohodan. Druga doktorica (kad smo bili na hitnoj) nam je propisala Efedrin kapi. Imaju li Operil i Efedrin isti učinak i što biste nam od toga Vi preporučili?

Nazad
1 ... 6 7 8 9 10 11 ... 13
Naprijed