Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Asthma intermittens

Gor-An

Poštovani Dr.Richter,
htio sam Vas ovim putem zamoliti ako mi možete dati savjet što dalje činiti u mom slučaju koji ću vam objasniti:
Imam 38 godina i već 20g. alergijski rihnitis. Do sada sam po potrebi koristio (uglavnom u proljeće) claritine ili telfast i alergija mi nije stvarala puno problema...situacija se mijenja unatrag godinu dana kad počinjem osjećati svakodnevni svrbež grla, praćen suhim kašljom... ponukan time, odem na kontrolu gdje mi je preko krvi utvrđeno povećanje alergije na kućnu prašinu i to duplo..
Najnoviji nalaz:
Ukupni IgE: 44 IU/ml
ECP 23,8 mcg/L
Spec IgE na Der p 3+ 9,85 IU/ml 3+
Spec IgE na Phleum pratense 3+ 5,13
Spec IgE na Ambrosia elatior 0,92 2+
Spirometrija: nalaz uredan FEV1 117,5%
FENO: 64,0
Unatrag par dana osjećam također i hroptanje u prsima koje nemogu ikašljati...
Pulmolog mi je rakao da imam početni stadij astme, te da ju moramo kontrolirati na način da počnem koristiti: Nixar 20mg 1tabl svakodnevno, Tafen nasal 2x2, te Ventolin sprej po potrebi... Još bih napomenuo da uskoro krećem sa Staloralom300 3god...
Molio bih Vaše mišljenje, dali je ova terapija dobra, odnosno dovoljna, da spriječi napredovanje astme ka većem stupnju?
Hvala unaprijed na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Imate alergijski rinitis i intermitentnu alergijsku astmu. I s terapijom koja vam je data (antihistaminik, intranazalni steroid i Ventolin po potrebi), nemam problema.
Ako su vam propisali specifičnu imunoterapijuj, Staloral 300, pitanj esvih pitanja jest, na što? Na grinju, ili na trave? Jer, ako imate smetnej od jednoga, a uzimate Staloral za ono drugo, neće biti učinka. Ili, ako imate smetnje od oboje, a uzimate samo za jedno, neće biti potpunog učinka.

Gor-An

Zahvaljuje Vam na brzom odgovoru!
Znaci ne trebam, prevencije radi, poceti s flixotide i singulair u ovom pocetnom stupnju astme, kako se nebi pogoršalo?
Kada je u pitanju staloral, pulmolog je odlucio da je najbolje krenuti s prasinim, jer je ona zastupljena cijele godine doma u prostorijama...

jos jednom hvala unaprijed na odgovoru...

Darko Richter, dr. med.

U intermitentnoj astmi ne mora se početi trajnom profilaksom u vidu inhalacijskog steroida ili montelukasta.