Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Astma ili ipak ne?

saraa19

Poštovanje! Imam 20 godina, ne pijem, ne pušim. Rođena sam 2 mjeseca ranije, no nisam zbog toga imala nikakvih tegoba. Prije 2 godine sam u proljeće imala tegobe - curenje nosa, suzenje očiju, kihanje. Dijagnoza rinitis. Pila sam Claritine, Telfaste. Stanje je bilo u redu. Prije godinu dana sam bila u polju koje je bilo puno ambrozije. Bilo mi je kao malo teže za disati pa sam se ja tu uplašila i dobila napadaj panike koji se ponavljao nekoliko dana za redom. Osjećaj da me nešto steže u prsima je ostao nakon napada i potrajao par dana pa me doktorica opće prakse poslala kod pulmologa. Nakon što me pitao da li kašljem (nisam kašljala), da li osjećam piskanje u prsima (nikada ga ni nisam osjećala) , imam li asmatičara u obitelji (bratić i pradjed) zaključio je bez ikakvih nalaza da je to astma. Moja doktorica me opet poslala kod njega, pa je rekao da se izvadi krv (nalaz je bio uredan) i IgE (bio je 117, nalaz je stigao kod njega i nije mi ga dao, tako da ne znam koliki su intervali). Napravili smo spirometriju koja nije mogla biti bolja. Prepisao mi je Tafen koji sam pila i stanje je bilo uredno. Također sam dobila i Symbiocort po potrebi. Koristila sam ga svega 5-6 puta, više iz nekog straha kad bi me stegnulo, no izbjegavala sam ga jer mi od njega bude loše; vrtoglavica, tahikardija, slabost, suha usta. Jedan doktor mi je rekao da je to očito znak da mi taj lijek ni ne treba. Zimus sam radila alergološki test. Pokazao je alergiju na grinje (9x9 mm), kućnu prašinu (10x10 mm), krzno životinja (11x11 mm), perje (10x10 mm) i ambroziju (18x18mm). Primjetila sam da mi doticaj sa krznom životinja uopće ne smeta, ali isto tako mislim da mi smeta cvjetanje u proljeće (a nalaz je negativan). Nakon toga sam otišla studirati u veći grad pa me doktorica poslala kod alergologa. Tu su mi prepisali dijagnoze i poslali su me vaditi ecp iz krvi. Nalaz je 22 (interval je <15). Poslije toga sam u mjesec dana radila još 4x spirometriju i to baš u vrijeme cvjetanja i kada sam imala to kao "gušenje". Svaki put je nalaz bio uredan, kako kažu, bolje nego od nekih ljudi koji uopće nemaju alergije. Spirometrija nakon napora uredna. Ventolin test svaki put negativan. FeNO test je uredan. Doktor na plućnom mi je rekao da bi FeNO pokazao da imam astmu, no pošto je rezultat bio jako dobar, da ju mogu isključiti. Nakon toga opet odlazim alergologu na kontrolu. Prepisao mi je Singulair i Xyzal. Zbog rinitisa se javila upala sinusa, pa su mi na ORL prepisali Nasonex sprej od kojega su tegobe vezane uz curenje nosa prestale. No i dalje imam osjećaj da me netko steže u grlu i mrvicu ispod, negdje u ravnini ključnih kosti. Vadila sam hormone štitnjače (nalaz uredan) i UZV štitnjače (nalaz također uredan). Dosta sam koncentrirana na to disanje; samo osluškujem da li mi je teško udahnuti ili izdahnuti. Inače, izdisati mogu bez problema, udisati mi je nekada malo teže, no nekada uopće nemam tih tegoba, samo imam dojam da ne udišem do kraja, ponekad mi se čini da plitko dišem. Ne kašljem, ne pišti mi u prsima, mogu bez problema trčati, ne osjećam tada veće tegobe nego što sam ih imala i prije alergija.Normalno da se malo zapušem, ali ništa strašno. Ponekad mi se u mirovanju javlja tahikardija. EKG je pokazao tahikardiju (140 otkucaja, no bez aritmija). Rekli su mi da jedno vrijeme to kontroliram mjerenjem tlaka jer se prikažu i otkucaji, no uvijek su do 90. Dobila sam i Ventolin, no nisam ga još nikada koristila jer mi se nakon njega javi tahikardija. Zbog fizičkog napada na mene javila mi se tjeskoba, a sada mi je dosta "burno" razdoblje (teška povreda člana obitelji, ispiti....). Imam i gastrisis i imala sam tešku upalu jednjaka. To je bilo prije nekih 3,4 mjeseca. Možete li mi reći Vaše mišljenje, da li je to astma ili nije? Imaju li još neki testovi koji bi dokazali ili isljučili astmu? Idem za 2 mjeseca na kontrolu alergologa i tada ću opet vaditi ecp i iGe. Hvala Vam unaprijed! Srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Po mojem mišljenju nemate prave smetnje astme, a normalni nalazi spirometrija i Ventolinskih testova, baš u fazi cvjetanja i vašeg subjektivnog osjećaja otežanog disanja, praktički isključuju astmu.
Nije isključeno da imate alergijski rinitis, i nije isključenlo da ipak imate epizodne smetnje astme. Prepeporučio bih vam da se učini metakolinski test: ako bi bio normalan, on bi sigurno isključio astmu, ali, mogao bi biti pozitivan i u dosustvu astme, samo zahvlajujući postojanju alergijskog rinitisa. Za terapiju uzmite, osim Singulaira, i neki antihistaminik, na trajnoj osnovi: npr. Aerius, Xyzal.

saraa19

Hvala Vam na odgovoru!
Unazad 4 dana imam gotovo stalno osjećaj težeg disanja. I to mi je opet samo težak udisaj, izdisati mogu bez problema. Povremeno i pritisak u prsima. Zaboravila sam napisati da mi se slijeva sekret niz grlo i to već mjesecima. Imam dojam da mi je puno grlo tog sekreta i otežano mi je tada gutati. Na ORL su mi zbog toga i prepisali Nasonex. Koristim Xyzal ujutro, negdje već skoro 4 mjeseca. Bila sam kod doktorice opće prakse. Kada me preslušavala rekla je da je samo udisaj malo skraćen, ostalo je navodno uredno i da ni ona sama ne zna zašto me sada guši. Preporučila mi je korištenje Symbicorta svako jutro 1 udah. Vadila sam i krv danas jer to alergolog traži. Nalaz ECP*a će biti kroz nekoliko tjedana, a ostali nalazi pokazali su snižen MCV (81.7, doljnja granica je 83), MCH (26.6, doljnja granica je 27.4) i neutrofilne segmente (42, doljnja granica 44), također je pronađen i virocit. Ostalo je u redu. Može li se to otežano disanje javiti zbog sekreta? Stvarno više ne znam šta da napravim kako bi se on smnajio. Bude mi lakše kada nešto popijem, no to je samo trenutno, tako da se veoma brzo javi opet.... Može li se metakolinski test raditi dok su prisutni simptomi otežanog disanja? Raspitati ću se ovih dana može li se on napraviti u Osijeku. Hvala još jednom!

Darko Richter, dr. med.

Otežani udah, a normalni izdah siguno nije karakteristika astme.
A što je, treba vidjeti s pumologom i eventualno kardiologom, te na kraju i s psihijatrom.

angie2

Poštovani,
imam 23 godine. S nekih 7 godina mi je dijagnosticirana alergija na grinje i astma. RAST na d1 je +6, odnosno IgE 129,5, a na d2 isto +6, tj IgE 137,5, eozinofili su u redu. Prema potrebi sam uzimala ventolin, tj 3-4 puta godišnje, kada bi prespavala u nekim starijim prostorijama. Dijagnoza mi je asthma bronchale, spirometrija je uvijek uredna, metakolinski test i ventolinski test su negativni, što zbunjuje moje doktore s obzirom da mi je FENO visok (prije 5 godina je bio 127, a na zadnjoj kontroli prije godinu dana 38) i na temelju toga sam dobila terapiju Alvescom. S obzirom da nemam nikakvih smetnji s disanjem, niti simptoma astme, osim povremenog rinitisa, drugi doktor mi je rekao da ne trebam uzimati terapiju jer mi je možda povišen FENO urođen. Moja doktorica se s tim nije složila, rekla mi je da obavezno nastavim s terapijom, iako ne zna što da radi sa mnom jer su mi nalazi kontradiktorni..
Zanima me što vi mislite, s obzirom na navedeno, da li imam astmu i bih li trebala uzimati terapiju? Napominjem da u vremenu kada mi je FENO bio 38 nisam uzimala lijekove..
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Vi ovdje nižete razne nalaze, kao da su njihovi rezultati neupitni. Pa, ako hoćete, evo vam: ako vam je metakolinski test uredan, nemate astmu.
Međutim, tkov vam je uradio taj test, kada, i koliki je točno bio rezultat?
Recimo i dalje: taman da zaključim da je metakolinski test bio pozitivan, to, da li imate astmu, ili ne, ovisi o tome da li imate kliničke i/ili spirometrijske simptome astme, a ne koliki vam je FeNO, niti da li vam je metakolin pozitivan.

angie2

Metakolinski test sam radila na Sv. Duhu u laboratoriju za alergološku i funkcionalnu plućnu dijagnostiku prije 2 godine. U komentaru nalaza piše:
nalaz je u fiziološkim granicama normale. Nakon inhalacije metakolina 8,00mg/ml dolazi do promjene u : MEF50 -27%, MEF25 -45%, RAW +200% što nije od kliničkog značaja. Nespecifična bronhalna hiperreaktivnost nije dokazana. Ventolin test je negativan.
Taj nalaz zbunjuje moju doktoricu i rekla mi je da se posavjetujem s nekim drugim, pa me zanima vaše mišljenje. Slažete li se s propisanom terapijom Alvescom?

Darko Richter, dr. med.

Koliki je pad FEV1 u metakolinskom testu?
Evo, zato vam pričam da meni ništa ne znači vaša intepretacija nalaza. Ona, jednostavno, ne vrijedi.
Sada već po treći puta navodite točno ono što nije relevantno za nalaz, a ne navodite ono što jest.

angie2

S obzirom da uistinu ne znam čitati ove nalaze niti znam što je relevantno, ako sam dobro shvatila pad FEV 1 iznosi -0.1

Darko Richter, dr. med.

Da je test učinjen s još jednim korakom dalje, tj. sa 16 mg/ml metakolina i da je tada FEV1 pao za manje od 20% u odnosu na bazalnu vriuednost prije samog testa, test bi se mogao proglasiti sigurno negativnim, tj. da nemate bronhalne hiperreatlivnosti, a to bi praktički isključilo astmu.
Ovako, ostaje mogućnost da imate granični nalaz i blagu hiperreaktivnost, te epizodnu, blagu astmu.
Ja bih taj nalaz metakolinskog testa morao sam pogledati, da bih shvatio zašto je prekinut korak prije kraja, pa da onda zaključim da se eventaulano stvarno nije trebao produžavati, i da je sve u redu.

angie2

Hvala Vam na odgovoru. A da li bih vam mogla nekako poslati skenirani nalaz da pogledate?

Darko Richter, dr. med.

Mail: bibice@live.com

saraa19

Oprostite što gnjavim opet. Stigao mi je nalaz ECP*a koji je sada 39,5 (prošli put je bio 22). Eozinofili su uredni (6). Meni se opet javljaju simptomi tog otežanog udaha. Bila sam na kontroli kod alergologa. Ovaj put je doktorica rekla da je to astma bez obzira što se trenutno ne čuje ništa na plućima, ne kašljem, ne pišti mi iz prsa. Premda drugi alergolog tvrdi da nije. Prepisala mi je uz Xyzal i Singulari još i Serotide inhaler svaki dan ujutro 2 udaha. Jučer sam bila kod svoje doktorice, a ona smatra da mi to uopće ne treba i rekla je da ipak to koristim samo po potrebi i to samo jedan udah. U ljekarni su rekli da uzimam 2x na dan po 1 udah, po potrebi i dva. Ja sad stvarno ne znam šta da radim. Zimus sam išla na gastroskopiju i utvrđen je gastritis i tada sam još imala i upalu jednjaka sa refluksom. Otkako pijem Singulair opet me počeo boliti želudac, tako da sam opet počela piti Controloc. Mogu li problemi sa jednjakom uzrokovati probleme sa disanjem? Mislite li Vi da bih trebala koristiti Serotide svaki dan ili samo po potrebi? Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Kao prvo, tek sada spominjete gastritis i ezofagitis, tj. gastroezofagealni refluks, a to može imati itekako veze s astmatskim smetnjama: imitirati ih, ili, ako doista postoje, dodatnoih pogoršavati, i uzrokovati kašalj, sa i bez astme.
Ako imate to stanje, onda trebate piti antacid, npr. controloc koji već znate.
No, ne ulazeći u cijelu dokumentaciju koju ste mi ranije pisali, jer ne mogu biti vašim liječnikom, dat ću vam odgovor samo na propisanu terapiju, koju spominjete u zadnjem postu.
Seretide se uvijek daje kontinuirano, i NIKADA po potrebi - N I K A D A. To je preduvjet sigurnosti tog lijeka.
Uza Seretide, teško da bih vam ja , npr., propisao Singulair, jer, jednostavno, Singulair je višestruko slabiji lijek, iako različit, pa bi u određenim slučajevima mogao doći u obzir (npr. ako imate alergijsku astmu + alergijski rinitis, ili astmu koja se izrazito pojavljuje u svezi s fizičkimnaporom). Ne znam je li to kod vas slučaj.
Dakle, ako imate alergijsku astmu, onda terapija Seretodeom može biti indicirana, u određenim slučajevima čak i u kombinaciji sa Singulairom. No, ako imate gastroezofagealni refluks, onda je prije svega potrebno regulirati taj problem (Controloc, gastroenterološka kontrola, ... ):

gmaj001

poštovani doktore.

imam 31 godinu. radim u pekari. prije 10 godina uočio sam prve simptome alergije: kihanje- do 20 puta u nizu, otežano disanje, svrbež u očima, te ponekad i na leđima, te umor. bio sam na pregledu kod pulmologa, al dobio sam samo ventolin, koji mi je pomagao samo trenutno. promijenio sam liječnika koji mi je propisao seratid diskus, te se stanje znatno poboljšalo na pitanje dal imam pekarsku astmu nikad nisam dobio potpun odgovor. dal se ta alergija može trajnije spriječiti? bez da mijenjam radni okoliš.

Darko Richter, dr. med.

Morate obaviti alergološko testiranje. Onda ćete vidjeti na što ste alergični. Vjerojatno na grinju ili nešto slično.
A dalje treba uzimati Seretide, iprije i poslije testa.

sweetsecret23

Poštovani,
inace bolujem od kronične upale sinisa, koja traje cijelu godinu, te se sinusi slijevaju u grlo. Nakon jednog vremena osijetila sam ujutro kao "sviranje" u prsima, ili kad bih se nasmijala jače odmah mi je šlajm izlazio na usta i ostajem bez daha. Pošto sam iz malog grada otišla sam pumologu, koji je na temelju spirometrije, zaključio da imam astmu, ne alergijsku( baka je bolovala od astme, a mama je alergičarka,također rađeno je alergološko testiranje ali zbog hipersezibilnosti kože nije ništa dokazano, krvnom analizom IGE 49,9, ECP 23, RAST D1 0)- test je rađen u drugom mjesecu). Dobila sam Singulair i symbicort (ali posto sam pila concord za srce uzimala sam sybicort po potrebi, singular ne). Početkom 8 mj. osjetila sam pritisak u prsima i osiječaj gušenja, na hitnoj su mi davali dexamethasone i rekli da je to alergija na ambroziju, ali meni se stanje nije poboljšavalo. Naposljetku sam počela kašljati, i tako je vec 2 mj. Popila sam dupli sumamed, xyzal, nasonex, contloloc, te počela singulair o kojeg su rekli da če stat kašalj. Rađen je atrovent test koji je pozitivan, na nalazu pise" granični nalaz FEV 1 uz pozitivni atrovent ( FEV1 - 78.32, FEv1 s atrov- 83.57), FVC 94.0, FVC -ATR-94.9, MEF 50-66.5, MEF 50 ATROV-74.7. Pumolog je nakon ovih nalaza rekao da sumlja u KOPB (ali malo mu je cudno pošto imam 28 godina, ali možda od sinusa), te predlozio inhalaciju s dexmethazonom i garamycinom, Makcin 500 sr, te udah spirive uveče. No od Spirive sam dobila jos veći napad kaslja s otežanim disanjem. Te su se dnevno počele pojavljivati kao napadaji, kad ostanem bez zraka. Nikako da se smiri kašalj i napadji gušenja. Zanima me da li je to astma, KOPB ili nešto treće?

Darko Richter, dr. med.

To je loše liječenje, što god da je posrijedi.
Ako ne pušite, i stvarno imate 28 godina, neće biti KOPB.
Ostaje astma. Astma se liječi inhalacijskim kortikosteroidima, npr. Flixotide, Tafen, Alvesco, ili sl. Vama trebaju malo veće srednje doze koje ćete znati i htjeti udisati svaki dan. Drugo vam preko interneta ne mogu zorno objasniti.

sweetsecret23

Ja sam prekjucer zavrsila na hitnoj u jordanovcu, gdje nisu ništa o astme pronasli, iako sam se gusila i kasljala, ali je doktor posumljao u caught varijantu astme, i dalje je dijanoza tussis protraheas, rinitis allergica, astma i.o., sy.sinobronchale. Opet su mi promjenili terapiju, 3x dnevno ihhalacija s atroventom (2 ml+2ml f.o.), Makcin sr 500, Medrol 16 mg (da izostavim inhalacije dexamethasonom i garamicinom), te normabel. mjeriti PEF. Nakon što sam se javila svojoj pumologinji, ona je rekla da se ne uzimam Medrol da od njega mogu imati samo nuspojave, nek se inhaliram s dexametahzonom i garamicinom. Ja više ne znam šta da uzimam? Meni je nos stalno zacepljen, imam pritisak u prsima, kašljem, gusi me a prave terapije nemam. Recite dal se mogu inhalirati i dex. jednom na dan, te atrovent po potrebi, i uz makcin da uzmem singulair? Što vi predlažete?

Darko Richter, dr. med.

Ja bih uzeo terapiju Hitne ambulante na Jordanovcu, osobito ne bih izostavio Medrol. Taj Medrol od 16 mj vjerojatno su vam dali kao 3×16 mg kroz par dana (3-5-7 dana?).
Bili ste na Hitnoj, i što sada ne uzimate tu terapiju, već trčite svojoj doktorici a nije prošlo još niti 12 h od te posjete hitnoj službi. I još nije prošlo niti 24 h, a mene pitate što da radite, dok u međuvremenu ne radite što su vam rekli na hitnoj.