Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

plućni izljev

katarina08

Poštovani,

zamolila bih savjet - radi se o mom sinu koji ima 10 godina i od veljače do sada ne možemo otkriti uzrok niti ukloniti plućni izljev , prebolio upalu pluća s izljevom u listopadu 2017. godine i otpušten iz bolnice tada sa urednom snimkom pluća.
Nakon toga slučajno - zbog pripreme za vađenje krajnika, učinjena snimka pluća i pokazala na istom mjestu ponovno plućni izljev.

Trenutna dijagnoza nakon svih pretraga - astma.
RTg - desnostrana pleuropneumonija
Uzv -plućni izljev , bistar , desno , 12 mm
bronhoskopija- upalno promijenjena ružičasta sluznica , citološki povišen nalaz eozinofila
pretraga za tuberkulozu - negativna (uziman uzorak prvog iskašljaja te PPD test)

On se osjeća dobro, afebrilan ali kašalj je prisutan - povremeno ali svekodnevno kašljucanje s katarom iz dubine pluća.
Izraženi podočnjaci, drugo sve ok.
Bakteriološki - sve negativno.
Krvna slika uredna.
Iz Rijeke nas šalju kući s dijagnozom astme no plućni izljev je još prisutan. Uzimao flixotide 125 mg 2 puta dnevno 1 potisak putem komore, do 21.06.2018. Kontrolni RTG i UZV 26.06. - stanje nepromijenjeno.

Sljedeći korak - quantiferonski test i tretman za TBC.

Imate li Vi kakav savjet ili prijedlog u ovom slučaju?

Darko Richter, dr. med.

U toj dobi astma bez alergije praktički ne postoji. Treba obavezno učiniti alergološke pretrage.
No, sve skupa je nejasno. Ne vjerujem u UZ dijagnozu pleuralnog izljeva na hrvatskom jeziku.