Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

rectodelt čepići

templar

poštovani dr. Richter..
imam sina starog 2g i 2mjeseca..u dobi od 1g i 4mj. zvršio je u bolnici sa dijagnozom neindetificirani bronhitis:dobio solu medrol inekciju ventolin inhalacije svaka četri sata te infuziju i kisik...treći dan otpušten kući sa ventolin terapijom sljedećih sedam dana..Sa dvije godine se prehladio počeo škripiz i hroptat dobio solu medrol inekciju i opet ventolin inhalacije sedam dana uz antibiotike..Nakon petnaest dan procurio nos počelo škripanje hroptanje i opet inekcija solu-medroli iasta totur ventolin inhalacije sedam dana..nakon toga sam tražila uputnicu za pulmologa od djetetove pedijatrice...Pulmolog a ujedno i alergolog je prepisao Fliksotid pumpicu 2x1 potisak dnevno u slućju prehlade 2x2 potiska,te ventolin pumpicu po potrebi, sljedećih tri mjeseca....Zamolila sm ga nešto u zamjenu za solu-medrol kad ga uvati škripanje i hroptanje,pošto više nemgu stalno djete voditi na hitnu pedijatriju i prolazit stalno vađenj krvi mjerenje ovog onog vrištanja i njegovog..djete već se boji izvana zgrade a ne uć u bolnicu...Na što mi on hladno odgovoroio da ne postoji ništa,a na moj upit za rectodelt čepiće"preagresivni za dvogodišnje dijete"...Poslao nas na pregled i ultrazvuk trećeg krajnika,,,ssve je u redu treći krajnik se jedva vidi na prvoj četvrtini je....Ja sam u međuvremenu nabavila dva rectodelt čepića--poštš moja pedijatrica nedaje ništa što ne odobri alergolo-pulmolog..-Imam za vas tri pitanja..
1.Jel mu smijem dati rectodeld čepić kad ga uvati škripanje i hroptanje..
2.Jel postoje solu-medrol tablete il nešto drugo u zmjenu
3.te jel mu smijem dati efedrin kapi kao u inhalaciju sa fiziološkšm --
Kristijana zabrinuta mama

Darko Richter, dr. med.

1.Jel mu smijem dati rectodeld čepić kad ga uvati škripanje i hroptanje..
Smijete, jednokratno. Međutim, ako dobro i redovito inhalaira Flixotide, tj. svaki dan, a bez obzira što nije svaki dan bolestan, onda se ne očekuje da dobije te napade škripanja u grudima.
2.Jel postoje solu-medrol tablete il nešto drugo u zmjenu.
Postoj eMedrol i Decortin tablete, ali su dosta gorke i dijete ih običn opovrati. U Europi imaju siurpe od tih lijekova, ali ne z nam zašti ih nema kod nas, valjda je premalo tržište.
3.te jel mu smijem dati efedrin kapi kao u inhalaciju sa fiziološkšm --
Ne. U slučaju napada možete mu dati inhalacije Ventolina, ili, još bolje Ventolina + Pulmicorta.

Ja bih preporučio da dijete pogleda pedijatrijski alergolog i učini alergološko testiranje te da posloži tu terapiju tako da napada više nema.

templar

hvala na odgovorima i savjetu...pedijatrijski alergolog mu je i propiso fliksotide i trbali smo ići na kontrolu i daljnje pretrage prije dvadesetk dana l je doktor slomio nogu i bio na operciji i tko zna kad će se vratiti a drugog nemamo u vukovaru..Maleni je pravio sa devet mjeseci alergološke testove i bili su negativni na vanjske podražaje kao i na prašinu grinje itd...ponovio ih je bio ponovo nakon šest mjeseci...

Darko Richter, dr. med.

Ja bih ga testirao na bjelanjak, grinju i pelud trava. To je sasvim dosta. I to bih napravio iz krvi, uzu dodatak ukupnog IgE. Uvjeren sam da bih nešto napipao.

templar

imam in vitro nalaze f1 0.59...1.02 kU/L
f2 1.08 ...0.94
f4 3.14....1.62
nalazi su rađeni26.02 2015...dok su na ostale mješavine stabala trava grinja bili negativni...
specijalni epidemiolog uz pedijatra-alergologa/imunologa su odlućili da to nije alergija zbog koje bi dijete trebalo biti na posebnoj prehrani i cijepljen je s malim zakašnjenjem na MMR cjepivom u bolnici bez ikakvih posljedica....provokacijski oralni test nismo pravili....dijete jede svu hranu normalno bez ikakvih vidljivih simptoma osipa ili gušenja nakon određene hrane.....njemu je nosić noću zaćepjen i stalno mu izlazi žuti sekret kad mu ga čistim fiziološkom i to odkada je sad već dv mjeseca na fliksotidu.(.onakvog hroptanja i škripanja od onda nije imao)..diše glasno punim plućima i ponekad hrće zbog toga smo i pravili ultrazvuk trećeg krajnika....

Darko Richter, dr. med.

u čemu je onda problem?

templar

znći sve je u redu...i nalazi alergija ....zbog čega mu je onda nos začeoljen stalno i voza sekret ....i zbog čega napadi škripanja...i zašto nemogu dobiti neki od ljekova nego uvijek inekcija...

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu, i, kada se to zna, a ja sam doznao tak u prošlom vašem odgovoru, pitam se u čemu je problem da se za poznatu bolest isporuči poznata terapija.
Treba mu posložiti terapiju kako treba, a ne da vi mislite da je dobiva, a on je u stvari ne dobiva.

templar

krasno....a tko mi od njegovih doktora može dati tu terapiju pošto pedijatrica ništa neda bez alergologa/pulmologa a njega nema narednih nekoliko mjeseci....i po vašem mišljenju koja bi to trebala biti terapija...ja stvarno više ne znam koma da se obratim ili idem...sad malog hvata neka prehlada viroza i sve se bojim di ćemo opet završit..

Darko Richter, dr. med.

Ja bih mu dao sljedeće:
1. Flixotide 50, 2×2 potiska na Babyhaler, trajno, eventualno smanio na 2×1 nakon 3 mj. potpunog mira
2. Ventolin po potrebi 2 potiska n aBabyhaler, u razmacima od 4-6 h
3. U slučaju pogoršanja, takvog da Ventolin ne djeluje dovoljno, dati na električni inhalator sljedeći "koktel": Pulmicrot 1 respula od 1mg/2ml + Ventolin 2 mg/0,4 ml (8 kapi) + 0,9% NaCl 2 ml, što se može ponoviit triput u razmaima od 6-12 h. Npr., ako ga sada hvata prehlada, a nije bio na redovitom Flixotideu, onda bih mu odmah dao jedan koktel Pulmicorta (može sad i bez Ventolina, ali može i s njime - ne škodi) i uključio Flixotide.
4. Katkada djeci te dobi (od 1-5 godina), treba uz Flixotide dodati montelukast (Singulair, Melarth, i sl.) koji je inače slabije id flixotidea, ali, u toj dobnoj skupini ima dobro dodatno djelovanje, uz Flixotide.

templar

mi smo završili na pedijatriji al zbog visoke temperature...dobio je pulmicort u subotu nedelju i ponedeljak...jel mu smijem davt i kod kuće pošto su mi ga prepisali po potrebi...al bez ventolina

Darko Richter, dr. med.

Ni Pulmicort, ni Ventolin NE da ju se za temperaturu.

templar

više nema temperaturu nego mu samo curi nos i kašlje...bili na kontroli kod pedijatrice i kaže sve ok....a njemu nos ko potop...i kaplice stvljamo al ništ ne pomaže..već četri noći nije spavo ništa...

Darko Richter, dr. med.

Zaspat će kad-tad, a najprije onda kada ga konačno prestanete liječiti, vi kao mama.