Astma

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

singular 5mg za dijete 5g.

Bumba86

Poštovani, dijete 5g kaslje povremeno (suhi kasalj) zadnje 3godine pri naporu (trčanje) . Prije mjesec dana imao je 2 opst.bronhitisa u razmaku 10 dana. Dobio 2 antibiotika (klavocin pa sumamed), salbutamol i aerius. Ucestalo kise i curi mu nos prozirno. Trazila sam od dr.alergolosku obradu da bih ga vodila u zg. na Srebrnjak. Nalazi:dunger 1950, bris nosa na Eo brojno Eo, IgE 111;ECP 173;Raz. na g6 6>100,00. Kozno testiranje: peludi trava++, peludi cvijeta masline+. Alergolog daje Dg: asthma, Th: singular 5mg, plumicort. Farmaceut je bio u dilemi da dijete 5g uzima 5mg singular, a tako pise i u uputi. Molila bih Vas za mišljenje o gramazi lijeka te Vaše misljenje o dijagnozi obzirom na nalaze ( treba li raditi jos koju pretragu)? Unaprijed hvala. Srdacan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ima alergijsku astmu i alergijski rinitis. Treba dobiti inhalacijski steroid, npr. Flixotide, i po potrebi Ventolin (također u pumpici), a sve preko Babyhalera. Singualir nije greška, ali će n akraju biti slab. Eventualno bih dao Singulair + antihistaminik (npr. Aerius, Alerdin, Xyzal i sl.) zajedno kroz više mjeseci, tj. o dožujka do početka studenoga, pa vidio da li je to dosta. Do navršenih 6 g. daje s 4 mg Singulaira (ili Melartha), ali niti 5 mg ne škodi. Ako ima oblik od 4 mg, ja bih ga uzeo, jer, zašto raditi protiv propisane doze, ako je moguće raditi upravo po njoj? Inače, tje 1 mg manje za dob ispdo 6 g., više je radi štednje na supstanci lijeka, a košta isto kao i tbl. od 5 mg i od 10 mg.

Bumba86

Postovani, zapoceli smo terapiju singularom i aeriusom. 25.05. pocinje suhi kasalj kao "lajanje psa", temperatura do 39, sve prolazi sutradan. 30.05. ponovno kaslje ( produktivno), temp. do 39,2. 2.06.(jucer) jutro bez temp., popodne se ponovno javlja, idemo kod pedijatrice da ga poslusa. Rekla je da je disanje ok, cuje se malo bronhitisa, vadimo krv: R-Crp 43,3. K-mpv 5.4. K- leukociti 4.7. K- eozinofilno granulociti 12. K- bazofilni granulociti 2. Opet je dobio sumamed. Danas nema temperaturu, ne kaslje. Zanima me Vase misljenje ,obzirom na nalaz, je li ovo za antibiotik? Prije 1mj. popio klavocin pa sumamed.

Darko Richter, dr. med.

Ja bih na sve ovo bio dao antibiotik, mada bi mnogi infektolozi vjerojatno rekli da ne treba.