Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Atopijski dermatitis

Hrvoje1985

Postovani.
Imamo bebaca starog 9 mjeseci. Decko je bio na majcinom mlijeko nekih 3 tjedna, al poteskoca sa dojenjem prebacio se na adaptirano mlijeko i to Novalac. Dva mjeseca takon toga poceo je dobivati crvene flekice po trbuhu, a zatim i po vratu i pregibima ruku i nogu. Naravno to je odmah povezano sa ADom te alergijom na mlijeko pa je dobio zamjensko Altheru koje je dala kratkotrajno poboljsanje (mozda tjedan dana) dok se nije sve to vratilo i sve jace povecavalo. Od probiotika je koristio Biogaiu te razne kremice,kupki i naravno kostikosteroidne kreme i sl. Sa svojih cca 5 mjeseci raden mu je Prick test koji potvrduje alergiju na mlijeko te dobiva novo adaptirano mlijeko Altheru i mjenja se probiotik na Pandu. Nakon toga preporod. U kratkom roku prolazi skoro svo crvenilo i to bez koristenja kostikosteroida. Od kremica koristi Pediacin i Euricin te se kupa u ADerma uljnoj kupki. I sve je i dan danas super sto se toga tice. Nego, sad mu je raden alergo test koji mu kaze da uopce nije alergicanna kravlje mijeko kao ni na soju, kikiriki, jaja i gluten. Ukupni IgE mu je 8,5. Od hrane mu je dosta voca i povrca uvedeno kao i nesto od mesa i na nista nije reagirao..

Sad Vas molim pojasnjenje toga kako je prvo bio alergican na mlijeko i sve mu se popravilo sa promjenom na Altheru dok zadnji nalaz ih krvi kaze da alergije uopce nema..

Unaprijed hvala

Hrvoje1985

Samo ispravak da je Althere presao na Alfamino..

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne znam na koji "alergo" test mislite. Prick test je alergološki test i pouzdaniji je od drugih koji se rade iz "krvi" (ako je bilo o nekom takvom riječ).

Dingo

Poštovani,
bebi od 8 mj je prepisana krema afloderm 40 u belobazi 60.
5 dana pa pauza, dr nije definirao kolika treba biti pauza i koliko se nakon toga smije opet koristiti, uglavnom mi smo je koristili mjesec dana, povremeno s pauzama od dan dva, kako bi se pojavila koja krastica tj. zadebljanje na koži. Krastica više nema. Koliku smo grešku napravili?

Borna Pavičić, dr. med.

Poštovani,
40% Afloderm u Belobazi je razblaženi kortikosteroidni preparat koji se koristi ograničeno vrijeme u pogoršanjima upalnih promjena na koži. Ne znam koliku ste površinu kože mazali i koliko ste kutija kreme potrošili pa je teško ocijeniti jeste li pretjerali.