Atopijski dermatitis

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

promjene kod AD-a

teo3107

imamo troipolgodisnju curicu sa dijagnozom AD od 3 mjeseca zivota. Prvih godinu
dana AD zahvaca obraze i podrucje oko usana, s godinu i pol starosti pojavljuje
se na pregibima na laktovima, koljenima, preponama i pazusima. Nalazi iz tog
doba potvrdjuju blagu alergiju na bjelanjak, ukupni IgE , Dunger, ...u granicama
normale. Ove jeseni stanje se malo popravilo, AD zahvaca samo podrucje oko
usana, i nesto sitno na zapescima, i drzimo ga po kontrolom, ali je zato zaredao jedan alergijski
bronhitis za drugim. Napominjem da nije imala problema s disanjem, ali kasalj je
bio grozan i nije prestajao ni danju ni nocu, pogotovo za kisovitih ili
maglovitih dana. Lijecena je antihistaminicima, jednom i inekcija solumedrola. Za novu godinu kupujemo ionaizator
zraka, i u roku tjedan dana kasalj u potpunosti prestaje (od tada do danas nije
prakticki zakasljala) ali zato AD pocinje ludovati. Sad je buknulo po obrazima,
laktovima, preponama, brada, vrat,podlaktice, straznjica... trbuh i prsa su joj cisti ali se ona ni tu ne
prestaje cesati do besvijesti...Ono sta je jos cudno je sto do sada kad bi se
crvenilo javilo, moglo se samo pogorsavati do tocke kad se vise ne bi moglo bez
kortikosteroida (koristimo 20% elocom, ostatak belobaza). Sada je par dana
katastrofa, a onda se samo od sebe primiri na par dana. Zadnje nalaze imamo od
prije neka 3-4 mjeseca, svi su nalazi uredni,ne pokazuju nikakvu alergiju. Ne znam vise ni cime da je
mazemo, na svaki losion za suhu kozu (A-derma, Trixera, dr Theiss,baby losioni,....)vristi da je pece, cak
i na podrucjima koja nisu zahvacena. Jako lose spava, cijelu noc taj nesnosan svrbez, nikad nismo imali
ovakvu fazu.... Ima li koji razlog zasto je toliko svrbe cak i 'cisti' dijelovi tijela, ima li kakvog
suvislog razloga da se AD na ovakav nacin okrenuo? Antihistaminici ne pomazu. Inace je dobrog zdravlja, bez obzira sto pohadja vrtic, samo je prvu godinu jaslica bila sklona upalama grla. Molim savjet.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

U ovoj fazi izrazitog pogoršanja potrebno je upotrijebiti kroz nekoliko dana čiste kortikosteroide (npr. Afloderm mast ili Elocom mast). Losione za njegu atopijske kože (A-Derma ili Trixera) nastavite koristit bez obzira na molbe djeteta da ju to peče. Navečer bi bili potrebni antihistaminici s sedirajućim djelovanjem (npr. Dimidril- možete dati četvrtinu tablete).