Benigna hiperplazija prostate (BHP)

Prostata i sport

Surfer

Bok
Ovaj forum je odlicna ideja.
Moje pitanje: Imam 28godina i pred 3godine sam imao bubrezne kamence koje sam uspjesno izbavio.Kod ultrazvuka bubrega je usput ustanovljeno da imam i blago povecanu prostatu i da se na njoj vidi i neki mali kamenac.Nakon toga sam poslan na pretragu ejakulata na bakterije gdje je ustanovljeno da je to OK.Nisam do sada primjetio neke poremecaje,bolove i slicne stvari.Operirao sa herniju (kilu) pred 4godine i jos jednu kao djecak od cca 3-4godine ako to sto znaci.
Situacija je takva da se ja bavim Windsurfingom(jedrenjem na dasci).Jedrim od sredine 3mjeseca do sredine 11mjeseca sto zahtijeva i ulazak u more koje je hladno i do 10stupnjeva.Naravno jedrim u neoprenskom odijelu ali u ovim ekstremnijim mjesecima uvijek se ohladite surfajuci.Ta surfanja znaju trajati i po 2h sa dosta cestim padovima u more tako da definitivno nisam suh i topao.
Sto mi se moze savjetovati,koliko je to opasno za moju buducnost,da li da odustanem skroz od hladnijih mjeseci (iako to bude sve skupa 5-10 surfanja u hladnijim mjesecima).

Jako volim svoj hobby i bilo bi mi drago kad bi mi odgovorili
Hvala

Mr. sc. Goran Štimac, dr. med.

Mislim da ne trebati prekidati sa sportom. UZV nalaz kalcifikata (prostatolita) u prostati ne treba vas zabrinjavati ako nemate simptoma. Prostatoliti ili sitni kalcifikati u acinusima i duktusima žlijezde vrlo su učestali nalaz i mogu upućivati na preboljelu upalu. Ako su bakteriološki nalazi uredni, nije potrebna terapija. Koristite vodonepropusno odijelo i izbjegavajte dugo biti u vlažnome, to je sve. Važnija je redovita kontrola UZB bubrega (jednom godišnje) obzirom na prethodnu priču o kamencima.