Bolesti štitne žlijezde

Citološki nalaz i hormoni i trudnoća-štitnjača

jelenica078

Poštovani,

bila sam na punkciji inhomogenog čvora desnog režnja štitnjače

Nalaz: U razmazima monogo kolida, prilično nakupina tireocita te nešto fagocita štitnjače
Mišljenje:elementi miješane strume

TPO at 894,8H

TSH 0,08L
fT3 4.41
fT4 9.11
zanima me mišljenje naročito jer bi htjela ostati trudna, imam 36 godina
Pozdrav,

Jelena

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Jelenica078,

Nalaz citopunkcije ukazuje na dobročudnu promjenu štitnjače te promjena zbog toga ne bi trebala utjecati na Vaše planiranje trudnoće. S druge strane snižena vrijednost TSH je nešto što je potrebno regulirati prije samog začeča. Kako imate povišena protutijela moguće je da su ona odgovarno za ovo stanje koje može biti privremeno ali i ne mora. Zbog toga je potrebno učiniti scintigrafiju štitnjače da se vidi da li cijela štitnjače radi pojačano ili samo neki djelovi. Nakon tog nalaza i kontrolnih nalaza hormona štitnjače će se moći zaključiti da li se preporuča trudnoća ili je bolje te planove ostaviti za kasnije nakon što se postigne stanje urednih nalaza štitnjače. Rado bih Vam sada napisao više od spomenutog no potreban mi je nalaz scintigrafije kako bih bio precizniji te kontrolni nalaz hormona štitnjače.