Bolesti štitne žlijezde

eutireoidna struma i hiperplazija limfnog čvora

Korisnik_portala

Poštovani,

na sistematskom pregledu nađen mi je čvorić na štitnjači. Daljnja obrada pokazala je slijedeće – citiram nalaz:

"1. Citološka punkcija limfnog čvora kranijalno od gornjeg pola lijevog režnja štitnjače.
U primljenim razmazima nađena je polimorfna populacija malih limfocita, stanice germinativnih centara i histociti. Mišljenje: Reaktuvna hiperplazija limfnog čvora.

2. Citološka punkcija sitnog hipoehogenog čvorića u gornjoj polovici lijevog rećnja štitnjače.
U primljenim razmazima nađene su malobrojne manje nakupine tireocita i osrednje krpičastog koloida. Mišljenje: Tkivo štitnjače uz osrednje koloida.

Punktiran je i povećani limfni čvor kranijalno od gornjeg pola lijevog režnja štitnjače bez jasnog hilusa koji mjeri 1,7 x 0,5 x 1 cm, dobiven je nalaz reaktivne hiperplazije limfnog čvora.

Bolesnica je inače eutireoidna.

Zaključak: manja eutireoidna struma. Preporučam ehografsku kontrolu za 6 mjeseci."

Molim Vas možete li mi pojasniti nalaz – što je struma, o kakvom se nalazu štitnjače i limfnog čvora radi?

Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,
ne morate se zabrinjavati; čim se neke promjene dogode u štitnjači onda se kaže da je to struma, citološka obrada govori u prilog dobroćudnom nalazu koloidne strume sto znači da se na tom mjestu dogodila destrukcija tkiva štitnjače, to se za sada samo kontrolira i po potrebi se može ponoviti punkcija ako dođe do promjene u obliku i veličini. Svi imamo puno limfnih čvorova na vratu i oni služe da nas obrane od upale ili tumora, citologija govori o reaktivnoj hiperplaziji limfnog čvora (normalna reakcija limfnog čvora) te i time je kod vas nalaz uredan. Štitnjača kao glavna metabolička (energetska) žlijezda uslijed povećanog stresa i neuravnotežene prehrane sklona degenerativnim promjenama kod nekoga se dogode ranije a kod nekoga kasnije.

dr Ante Škaro,
Poliklinika Leptir