Bolesti štitne žlijezde

Nalaz stitne zlijezde

SLela

Molim Vas za Vase strucno misljenje:

Ultrazvukom mi je utvrdjeno da se lijevom lobusu stitne zlijezde vidi jasno ogranicen nodus izoehogen sa perihimom dijametra 30mm, a u desnom lobusu manji kalcifikovani nodus dijametra 4mm. Hormoni stitne zlijezde su mi u granicama referentnih vrijednosti.
Narocito me zabrinjava sledeci nalaz:

Thyroglobulin 255
Anti-Thyroglobulin <20.0

Calcitonin <0.59
(Ca 15-3) BR-MA 22.0

Unaprijed zahvaljujem na Vasem odgovoru.

Ante Škaro, dr. med.

Ne treba vas zabrinjavati nalaz, sve veći broj ljudi ima neke promjene u štitnjači, pa tako i vi, štitnjača se kroz vrijeme mijenja, način prehrane i veća učestalost stresnih razdoblja povećava rizik za promjene. Kada se događa veća destrukcija tkiva štitnjače povećava se koncentracija bjelančevine štitnjače (tireoglobulina) što je kod vas očito zbog stvorenih čvorova. Kod vas bi se trebala dodatna obrada učiniti: ciljana citopunkcija pod kontrolom uzv-a jer jedino tako mozemo razlikovati dobroćudne promjene od zloćudnih.

Lijep pozdrav,
Dr Ante Škaro
Poliklinika Leptir

SLela

Hvala Vam na odgovoru, vec sam uradila punkciju stitne zlijezde i ocekujem nalaz biopsije pocetkom sledece sedmice. Tada cu Vam se opet obratiti za misljenje i savjet.
Veliko hvala!!!

SLela

Postovani doktore, saljem Vam PH nalaz kao dopunu prethodnom javljanju.

Makroskopski:
* 2 plocice, bojene May Grinwald Giemsa bojenjem.

MIkroskopski:
* u razmazu su elementi periferne krvi i grupe epidelnih celija, obilnije, eozinofilne citoplazme, sitnijih, blago pleomorfnih jedara, prominentnog jedarceta.

* NALAZ ODGOVARA HURTLE CELL LEZIJI.

Da li se radi o nekoj vrsti tumora?
Hvala!

SLela

P.S.

Zanima me da li je lezija i adenom isto.

Negdje sam procitala da punkcija stitne zlijezde ne moze pokazati razliku Hurtle cell adenoma ili malignog tumora.
Zanima me, da li je mogucnost malignog tumora ista za sve slucajeve, ili je za slucaj Hurtle cell veca (sto se tice punktacije).
Hocu reci, mozda ova metoda za neke druge slucajeve moze prilicno pouzdano pokazati da li se radi o benignom ili malignom tumoru, a za sluchaj Hurtle cell ne pravi razliku.
I na kraju, da li je ovo druga prica ako se radi o leziji? Da li je to, da kazem, treca kategorija?