Bolesti štitne žlijezde

Nalaz ultrazvuka štitnjače

biba85

Molim vas da mi objasnite sljedeći nalaz:

Na USG se prikaže:
- desni lobus promjera oko 13x14x34 mm, hipoehogen, izrazito inhomogene distribucije odjeka
- lijevi lobus, promjera oko 10x13x24 mm, hipoehogen, izrazito inhomogene distribucije odjeka
- istmus 5x17x21 mm, sa slabo izraženom izoehogenom zonom promjera oko 7x10x11 mm.

ZAKLJUČAK:
Štitnjača vol. oko 8 ccm, težine oko 9g. Izrazito difuzne promjene parenhima oba lobusa. Istmično se formira slabo izražen nodus vol. 0,4 ccm. Preporuča se punkcija.

Bila bih vam jako zahvalna ako mi možete objasniti nalaz, kod doktora sam naručena tek za 20 dana, a u strašnoj sam panici. Unaprijed se zahvaljujem. Lijep pozdrav!
Ivana

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,
nema razloga za paniku, dosta često imamo takve nalaze štitnjače, i normalno da se u kronično promijenjenoj štitnjači nekada pojave i čvorovi, samo ih treba dobro obraditi (citološka punkcija) i vidjeti ćete da će biti dobroćudan nalaz. Javite se kad budete imali konačan nalaz da vam ga objasnim.

Dr Ante Škaro
Poliklinika Leptir

zuza 81

molim Vas da mi malo pomognete oko mog problema:
prije 5 dana osjetila sam, odjednom, bol u predjelu vrata i napipala knedle na desnoj strani ispod grkljanja, javila sam se na pregled juče i
na Klinici za radiologiju i nuklearnu medicinu UKC Tuzla, prilikom UZ vrata dobila sam sljedeci nalaz:
desni režanj: 53 x 20 x 24 mm. u donjem polu desnog režnja prisutan je jasno ograničen anehogeni nodus sa izdancima solidnog tkiva, sa sitnim kalcifikatima i sa pojačanjem stražnjeg odjeka dim.2517 x 20 mm
lijevi režanj: 46 x 13 x 14 mm
tkivo oba režnja štitnjače izoehogen, nehomogeno
UZ pregledom vrata obostrano ispred mSCM prisutno je nekoliko izduženih hipoehogenih nodusa od kojih najveći desno mjeri 3 x 5 mm a lijevi 3 x 6 mm
zaključak: nodozno izmijenjen desni režanj štitnjače. opisani nodusi na vratu po UZ karakteristikama odgovara hiperplaziji limfnog tkiva
preporuka: javiti se na FNAB

doktor mi je rekao da je u pitanju cista, i da će mi raditi punkcije (2-3) pa ako se ne slijepe zidove uraditi operativni zahvat, zatim da sačekam patološki nalaz posle punkcije i nalaz hormona,
to bi bio ukratko moj problem i ako mi možete odgovoriti, obzirom da nikad nisam radila punkcije, da li iste bole kad se rade i na koji način se iste rade,
i još me zanima kako ove ciste nastaju, i da li normalno da bole, kao da imam knedlu u grlu, na grkljanu, ali mi ne smeta prilikom gutanja...
molim vas da mi odgovorite, jako me plaši ovaj bol
punkciju ću raditi tek u 13.maja.
hvala Vam unaprijed

Ante Škaro, dr. med.

Lijep pozdrav,

Bez panike, vama se u desnom režnju štitnjače zbog destrukcije žljezdanog tkiva razvila cistična tvorba koja svojom veličinom može raditi smetnje koje imate. Javite mi nalaz punkcije i nalaz hormona na e.mail. ante.skaro@stitnjaca.com pa ću vam objasniti vaše stanje i preporučiti što dalje.

Dr Ante Škaro

solarsoul

poštovani,
imam 33 godine i na UTZ štitnjače dan mi je sljedeći nalaz.: Oba režnjića štitnjače su lako uvećana inhomogene strukture a u parenhimu lijevog režnjića se vidi nekoliko manjih i većih hiperehogenih sjena do veličine promjera 10 mm. u srednjem dijelu desnog režnjića štitnjače se vidi hiperehogena sjena oštro ograničena od okoline promjera oko 16 mm unutar koje se vidi nekoliko manjih hiperehogenih sjena isthmus je normalno širok( barem nešto normalno...)....
liječnik me uputio na kontrolu hormona štitnjače a nije spomenuo nikakve punkcije....je li moguće lagano povećanje štitnjače radi pojačanog stresa zadnjih mjesec dana i upale grla kao i policisticnih jajnika koji me isto uredno prate zadnjih par godina...il se ja samo tješim?happy
hvala

Tomislav78

Poštovani,

Molim Vas da mi pomognete oko nalaza. Unazad par dana sam primjetio kvrgu na vratu i napravio tri nalaza:
Sedimentacija: 4 mm/h

Hormoni Štitnjače:
TSH 0.63 mU/L
T4 90.43 mmoI/L
T3 1.03

UZV ŠTITNE ŽlIJEZDE

UZV pregledom prikaže se desni režanj u cijelosti promijenjen, inhomogene strukture, sa vieše hipoehogenih zona i sa mnoštvom kalcifikata. Desni režanj mjeri 50*30mm.
Uporabom CD vidi se i povečan protok u desnom režnju.
Istmus i lijevi režanj su primjerene veličine i ehostrukture, bez znakova žarišnih lezija.

Potrebno je učiniti citološku punkciju pod kontrolom UZV te pregled enokrinologa (ovisno o nalazu citologije punkicije i ORL pregled.

Sada me zanima da li ovo ukazuje na tumor posto hormoni štitnjače su uredu ili u neku upalu koja će se povući. I ako nije tumor da li će se ta kvrga povući ili će se morati kirurški odstraniti.

Puno vam Hvala

Cisco

Poštovanje,

Ljubazno molim za pomoć, nalaz je od moje mame koja ima 59, godina: .
CT nalaz odgovara celularnom nodusu. Hipogen i nehomogen nodus dimenzije 10x7x10 mm sa pojačanom rubnom intranodalnom vaskularizacijom.
susp povećana paratireoidna žlijezda 2 pločice. Kontrola za 3 mjeseca.

Unaprijed Zahvalna.

tamara87

Poštovani! Nakon uzv-a stitnjace dijagnosticirano mi ej da nemam lijevi rezanj, da li je to opasno? Nadjena mi je cista na desnom, i od toga je proslo odina dana, sad osjecam jako stezanje na vratu i smetnju, ali nepimpam nista. Da li je mouce da je cista narasla ?

lidek

molim Vas da mi objasnite ultrazvuk štitnjače

- desni lobus vel. oko 66 x 23 x 15 mm, izrazito inhomogene distribucije odjeka, grube USG strukture,
- lijevi lobus vel. oko 58 x 23 x 15 mm, iste USG strukture kao i desni.

zaključak:
povećana štitnjača čiji se vol. procjenjuje na oko 22 ccm, težina na oko 24 g. difuzno promijenjen parenhim štitnjače.

imam li razloga za brigu??

Ante Škaro, dr. med.

molim Vas da mi objasnite ultrazvuk štitnjače
- desni lobus vel. oko 66 x 23 x 15 mm, izrazito inhomogene distribucije odjeka, grube USG strukture,
- lijevi lobus vel. oko 58 x 23 x 15 mm, iste USG strukture kao i desni.
zaključak:
povećana štitnjača čiji se vol. procjenjuje na oko 22 ccm, težina na oko 24 g. difuzno promijenjen parenhim štitnjače.
imam li razloga za brigu??
odgovor:
Nema razloga za brigu, nalaz govori o iscrpljenoj i blago oštećenoj štitnjači koja može pokazivati znakove smanjene funkcije tj. smanjenog lučenja hormona. Ako imate znakove niže energetske razine trebali bi se javiti s novim nalazom hormona TSH i fT4 da vam se preporuči nadomjestak hormona štitnjače.
dr Ante Škaro

Ante Škaro, dr. med.

Poštovani! Nakon uzv-a stitnjace dijagnosticirano mi ej da nemam lijevi rezanj, da li je to opasno? Nadjena mi je cista na desnom, i od toga je proslo odina dana, sad osjecam jako stezanje na vratu i smetnju, ali nepimpam nista. Da li je mouce da je cista narasla ?

Nema straha, vjerojatno cistu i ne osjećate. Mislim da vam štitnjača slabo radi zbog čega je pod pritiskom i onda možete osjećati te smetnje. Izvadite krv na TSH i fT4 i ako vidiom iz tih nalaza da vam je štitnjača pod pritiskom onda je indicirana i nadomjestna terapija hormona štitnjače.
dr Ante Škaro

Ante Škaro, dr. med.

Poštovanje,

Ljubazno molim za pomoć, nalaz je od moje mame koja ima 59, godina: .
CT nalaz odgovara celularnom nodusu. Hipogen i nehomogen nodus dimenzije 10x7x10 mm sa pojačanom rubnom intranodalnom vaskularizacijom.
susp povećana paratireoidna žlijezda 2 pločice. Kontrola za 3 mjeseca.

Unaprijed Zahvalna.
Uobičajen nalaz, velika je vjerojatnost da se u životu dobiju određena oštećenja u tkivu štitnjače. Ja bih preporučio kontrolu za 6 mj te po potrebi i cioljanu citopunkciju pod kontrolom ultrazvuka. Bitno je pratiti da li se povećava čvor.

dr Ante Škaro

eely

Poštovani,
Danas sam bila na UZ štitnjače i dobila sljedeći nalaz: U desnom režnju sprijeda je cista sa pojačanjem odjeka iza promijera oko2,5 cm.
Nodus desno pokretan pri gutanju. Hormonalni nalaz uredan. TSH 1,35 ; FT3 3,86 ; FT4 0,64. Dg. Euthyreosis. TH.Ništa od terapije za štitnu žlijezdu.

Pošto idem na fitnes doktor mi je rekao da je cista nastala od napora i odredio poštedu od fizičkih napora do kontrolnog UZ za 2 mjeseca.
Moje pitanje je da li je moguće da je cista nastala od napora i šta da poduzmem po pitanju ciste,da li je potrebna neka dodatna pretraga?

Unaprijed zahvalna

Ante Škaro, dr. med.

Cista može nastati od naprezanja štitnjače pri naporu jer treba proizvesti više hormona da bi se napor energetski mogao pokriti. Ako bude u budućnosti rasla dolazi u obzir operativno odstranjenje desnog režnja sa cistom. Ako imate znakove niže energetske razine onda bih bvam preporučio manji nadomjestak hormona štitnjače da smanjimo pritisak na štitnjači i time spriječimo povećanje ciste.

dr Ante Škaro

Suz-89

Poštovani, molila bih Vas za analizu nalaza štitnjače jer nisam u mogućnosti u skorije vrijeme doći do svog doktora, a voljela bih znati što se događa s obzirom da imam problema već duže vrijeme sa bolovima u vratu i otečenim žlijezdama..
UVZ vrata (kompletno):

UVZ svih regija vrata ne pokazuje znakove uvećanja linfatika. U reg.2 desno u gornjoj trećini vidi se reaktivan linftik vel.6 mm.

UVZ oba režnja štitnjač pokazuje blago uvećanj desni režanj mjeri 16*15 mm, lijevi režanj mjeri 17*12 mm. oba režnja štitnjaće pokazuju grublju strukturu parenhima, a u kranijalnom polu desnog režnja vidi se kolidna cista vel.5 mm.

Iz nalaza hormona:
TSH 3,305
T3 2,08
T4 85.81

Unaprijed hvala na odgovoru,
Lp

Ante Škaro, dr. med.

Po svim nalazima imate pritisak na štitnjaču da intenzivnije radi. UZV govori o oštećenoj građi štitnjače zbog čega povremeno nemate pravu razinu hormona štitnjače u krvi. Ljudi se osjećaju u ovakvim situacijama sa nižom energetskom razinom i bolovima u vratu najčešće. To stanje se popravlja sa smanjenjem psihofizičkih naprezanja i ako treba uzimanjem nadomjestka hormona štitnjače

booboo

Poštovani, molim Vas za Vaše mišljenje o nalazu:

-desni lobus promjera 16*20*53, relativno homogene distribucije odjeka
-lijevi lobus promjera 14*14*53 ,relativno homogene distribucije odjeka
-volumen se procjenjuje na oko 15 ccm, težina na oko 16,5 g

hormoni:
TSH 5,66 mlJ ; FT3: 6,87 pmol/L ; FT4: 18,7 pmol/L ; TPO 8,68 lJ/ml ; TG-AT 13,78 lJ/ml

Teta boluje od hipotireoze. Do sad mi nisu dali terapiju iako je TSH van granice navodno jer sam premlada (21 god).
U 9 mjeseci sam dobila desetak kilograma. Konstantni umor, neredovite menstruacije, opstipacija, pojačano otpadanje kose.
Jajnici nalik policističnima.

Unaprijed hvala!

dada1974

Postovani. dobila sam nalaz scintigrafije stitnjace. Mozete li mi reci da li je opasno i kome se trebam dalje obratiti.

Uz to da napomenem hormoni su vec godinama u redu, jednom godisnje do sad sam uvjek kontrolisla stitnjacu. Zadnji put sam radila scintografiju 2008 i navodno je sve bilo ok, osim malog uvecanja desnog reznja. Prije mjesec dana na ultrazvuku mi je nadjeno vise cvorica, neki cak i cisticni. Nisam imala nikakvih simptoma ni teskoca prilikom gutanja. Pa su me preporucli na scintigrafiju koju sam uradila na Rebru u Zg ali mi nije napisano nista konkretno sta dalje, osim ove dvije recenice.

Nehomogenim rasporedom aktivnosti prikazala su se oba reznja asimetricne stitnjace. Lijevi rezanj ej manji. Lateralni gornji dio desnog reznja djeluje "hladnije".

Inace nemam nikakvih smetnji, osim sto me boli jako vrat i bol se pruza niz ledja. Ali to je tek sad pocelo od kad cekam dijagnozu i ova neizvjesnost me plasi. Sad ne znam da li je ova bol uzrokovana napetosti od straha ili je od stitnjace.

Unaprjed zahvaljujem

Jazzmine

Poštovanje,

molim Vas da mi objasnite nalaz ultrazvuka. Veći dio lijevog režnja štitnjače zauzima ovalna, dobro ograničena, dobro prokrvljena, multiseptirana sictična i manjim dijelom solidna formacija, veličine cca 35x20mm. Desni lobus štitnjače uredne je veličine, oblika i ehoteksture.
Istmus je medioponiran, uredne širine.
Submandibularne žlijezde su simetrične, urednog oblika i strukture. Velike krvne žile vrata su uredne širine i slobodne. Nekoliko limfonodula reaktivnog izgleda se vidi uz prednju konturu gornje i srednje trećine SCM mišića bilaterlano.
Potrebna je citološka obrada čvora lijevog režnja štitnjače.

Unaprijed hvala.

KPI

Poštovani,

bila sam na sistematskom pregledu gdje su mi kod UZV štitnjače nasli slijedece...
Štitnjača je blaže uvećanog desnog režnja, difuzno inhomogene ehostrukture, primjerene vaskularizacije.
Lijevi lobus vel. 16x16x42mm. U donjem polu lijevog lobusa vidljiv okrugli hipoehogeni, rubno vaskularizirani nodus promjera 11mm.
Istimus debljine 3mm
Desni lobus vel. 18x18x43mm.

Nalaz krvi za Antitijela protiv tiroglobulina je jako povisen (92.8), kao i antitijela protiv tiroidne peroksidaze (53.3)

dodatno imam povecan MCHC (346), MPV (10.8), zeljezo (33), dok je snizen UIBC (12) i kalij (3.7)
kako su mi i na dojki nasli lobuliranu horizontalno položenu hipoehogenu tvorbu s rubnim hiperehogenim dijelom 20x6mm, moguce intramamarni limfni čvor ili zonu jacih fc. promjena dosta sam preplasena.

Unaprijed hvala