Bolesti štitne žlijezde

punkcija štitnjače

K.Rega

Molim objasnite mi sljedeći nalaz:

U izrazito celularnim razmazima se vide sitne papilarne i brojne folikularne skupine tireocita,elementi krvi.
Jaka folikularna proliferacija tireocita(folikularni tm?)
Unaprijed hvala!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana K.Rega,

Nalaz citologije koji ukazuje na folikularni tumor je indikacija za operativni zahvat. Citološkim pregledom je nemoguće razlikovati folikularni adenom(dobročudni tumor) od folikularnog karcinoma(zločudni tumor) jer se citološkim pregledom u tom trenutku mogu vidjeti samo folikularne stanice a ne može se vidjeti odnos tih stanica prema krvnim žilama i ovojnici tumore. Zločudni tumor urasta u krvne žile i ovojnicu dok dobročudni tumor ne. To se može vidjeti samo patološkim pregledom a to zahtjeva tkivo štitnjače koje se dobije operativnim zahvatom. Vaš citološki nalaz nema dovoljno elemenata da se egzaktno može reći da se radi o folikularnom tumoru ali je jako blizu tome. Iz tog razloga trebate polako razmišljati o operativnom zahvatu. Ukoliko se radi o maloj promjeni bez suspektnih ultrazvučnih karakteristika moguće je kontrolirati čvor a u slućaju rasta podvrgnuti se operaciji.