Bolesti štitne žlijezde

Trudnoca i stitnjaca

bananica

Postovani,molila bih da na osnovu mog nalaza doneste vas zakljucak.
Bila sam na pregledu u klinickom bolinickom centru Osijek radi nastale trudnoce
04.04.2012 na pregledu je ustanovljeno:
-Pacijetica od lijekova uzima 50ug Euthyroxa dnevno.Sadau 8-omtjednu trudnoce.Tuzi se na lupanje srca,pojacano znojenje i umor.Stolica neredovita (opstipirana),mokrenje uredno.Odpocetka trudnoce izgubila 1-2 kg.Klinickiomgci tireoloski uredne, koza ruku uredne topline i vlaznosti,puls miran i ritmican,stitnjaca teze dostupna u palapciji,ne doima se uvecanom.Narucuje se za FT3,FT4,TSH.

Potom dobivam nalaz kuci postom:
-FT4-14.47 pmol/L
-FT3-3.66 pmol/L
-TSH-4.914 mIU/L
Zakljucak:Uredna supstitucija,i dalje nastaviti 50ug Euthyroxa dnevno.Kontrola za 1 godinu.

Nikako mi nije bilo jasno kako su i mogli napisati kontrola za 1 godinu,kad znam da se u slučaju izostanka ili neprimjerenog liječenja stitnjace u trudnoci može imati teške posljedice na fizički i psihički razvoj djeteta.S obzirom da sam jednu trudnocu vec imala i znam da sam barem svaka 2 mjeseca isla na kontrole i posle poroda odmah na kontrolu,kako onda sad neka nova pravila ,pa kontrola za godinu dana.Zanima me jel tu neko ne radi svoj posao i molim vas savjet kad da se javim na sledecu kontrolu sad sam u 11 tjednu trudnoce.Hvala

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Bananica,

U trudnoči je potrebna posebna regulacija eutireoze (hormonalnog stanja štitnjače). Forum "Bolesti štitne žlijezde" Cybermed-a je koncipiran kao izvor informacija i pojašnjenja nalaza. Stoga Vam jedino mogu savjetovati da se javite u ambulantu otorinolaringologije i kirurgije glave i vrata Klinike za tumore ponedjeljkom ili četvrtkom do 12h, naručivanje nije potrebno. Zbog dodatnog usavršavanja u SAD-u neću biti prisutan od 18.05. do 04.06.2012. Ukoliko se odlučite za pregled savjetovao bih Vam da dođete sa novim nalazima TSH i fT4.

bananica

Moje pitanje je bilo jednostavno imate sav nalaz pred sobom samo da mi kazete po vasem misljenju kad da se javim na sledecu kontrolu.Ja vrlo dobro znam da se treba redovito kontrolirati,jer sam jednu trudnocu vec prosla.Napisali ste mi nesto,ali nista od onog sto me je zanimalo...sad((

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Bananica,
S obzirom da ste napravili zadnju kontrolu hormona štitnjače prije mjesec dana, a nalaz može biti i bolji, savjetovao bih Vam kontrolu sada.

bananica

Molim vas recite kolika bih razina hormona TSH bila zadovoljavajuca u trudnoci,sad trenutno ulazim u 4 mjesec trudnoce....Hvala!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Bananica,

Zadovoljavajuća razina TSH bi bila ona koja je u granicama referentnih vrijednosti.

bananica

A kolika je granica tsh?

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Bananica,

Referentne vrijednosti ovise o laboratoriju u kojem je učinjen test, najčešće je to u rasponu od 0.35-5 ili 0.4-4-2. Na nalazu uz vrijednost Vašeg TSH nalaze se i referentne vrijednosti laboratorija u kojem je test učinjen.

bananica

Na mom nalazu ne pisu vrednosti...Sta se u trudnoci moze desiti ako referentne vrijednosti pređu tu granicu,jer meni od nalaza do nalaza protekne izvjesno vrijeme...dali je to zanemarivo,ako nije nesto previse iznad granice ili?

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Bananica,

Pročitao sam sva Vaša pitanja ponovo. Sada ste na terapiji Euthyrox 50. Ukoliko TSH se povisi iznad referentnih vrijednosti u trudnoći, bilo bi potrebno povisiti dozu lijeka. Ne bih Vam savjetovao da to radite sami, već da posjetite liječnika koji će na temelju nalaza odrediti potrebnu terepijsku dozu. Ukoliko se malo povisi vrijednost TSH u trudnoći, u kratkom periodu se ne bi trebalo ništa dogoditi.

ella_ella

Poštovani,
zanima me vaše mišljenje vezano za terapiju Euthyroxom. Naime, na početku 2. trudnoće vadila sam hormone štitnjače i ustanovljena mi je hipotireoza. Započela sam s terapijom odmah jer sam prvu trudnoću izgubila zbog prijevremenog poroda, a s obzirom da se nije utvrdio uzrok, i pošto u 1. trudnoći nisam kontrolirala štitnjaču, doktorica nije htjela riskirati pa me odmah stavila na terapiju. Usprkos terapiji, vrijednosti TSH su rasle. Doktorica mi je povisila terapiju pa se to nekako smirilo i nastavilo do kraja trudnoće (koja je iznesena do kraja). Zanima me vaše mišljenje vezano za nastavakl terapije nakon poroda. Vadila sam hormone 2 mjeseca nakon poroda i TSH= 1.480, a FT4=14.7 i sad ne znam trebam li i dalje piti tablete ili mogu prestati pa se kontrolirati nakon određenog perioda? Unaprijed hvala!

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Ella_ella,

Vaš nalaz hormona je odličan, no to je zbog toga što uzimate terapiju i nikako Vam ne bih savjetovao da prestanete, baš suprotno da redovito uzimate. Ukoliko se u trudnoći pojavi poremećaj rada štitnjače što i nije tako rijetko potrebno je redovito uzimati hormone štitnjače te kontrolirati hormone na mjesečnoj bazi,