Bolesti štitne žlijezde

uzv štitnjače

vodogazd

Poštovani,

Imam 37 godina. Prije nekoliko dana obavila sam uzv štitnjače koji glasi
Štitnjača j izoehogena hiperehogenog stražnjeg ruba a ljevim režnjem dominira ćvor od 16,6 x11,3 mm izoehogen sa više hipoehogenih polja u desnom režnju i straga uz karotidu manji izoehogeni inhomogeni čvorić 4,8 mm.

Unaprjed hvala

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštova Vodogazd,

S obzirom da se radi o izoehogenom čvoru, veća vjerojatnost je da se ne radi o nečem o čemu bi se trebali brinuti. U svakom slučaju potrebno je učiniti uzv kontrolu za nekoliko mjeseci te ciljanu citopunkciju pod kontrolom ultrazvuka ukoliko se čvor poveča. S obzirom na ostali nalaz ultrazvuka (manje promjene) preporučio bih Vam da učinite hormone štitnjače.

midfielder

Poštovani,

imam 38 godina te sam dobila nalaz pa želim Vaše mišljenje.
Glasi ovako:
Ehografski se prikazuju oba režnja štitnjače.
DESNI REŽANJ mjeri 5,0x1.7x1.6 cm, izoehogene strukture, izrazito nehomogene raspodjele odjeka, prožet tračcima veziva i brojnim neoštro ograničenim hipoehogenim poljima. Istmus debljine 0.2cm
LIJEVI REŽANJ mjeri 5.1x1.5x1.7 cm , izoehogene strukture, izrazito nehomogene raspodjele odjeka, prožet tračcima veziva i brojnim neoštro ograničenim hipoehogenim poljima.
Kaudalno od oba režnja štitnjače prikazuje se po nekoliko hipoehogenih čvorova koji odgovaraju limfnim čvorovima. Najveći čvor mjeri 1.6x1.0 cm, lokaliziran uz donji pol lijevog režnja.

Nalaz hormona štitnjače od 26.09.2012. godine: ft3-4,4 (3,1-6,8), ft4- 14,8 (12-22), TSH- 4,15 (0,27-4,2) anti-TPO- 163 H (0-34)
Punktiran je DR štitnjače- u celularnim razmazima punktata vide se vrlo brojni limfociti i transformirane limfatične stanice tipa centra folikula, kistiocitarne stanice, te malobrojne skupine morfološki urednih tireocita, uz po koji makronuklearni tireocit.
Nalaz punktata ukazuje na imunotireopatiju.

Velike žljijezde slinovnice uredne su veličine, izoehogene strutkure, bez znakova upale ili sijalolitijalize.
Limfni čvorovi na vratu su uredne veličine i morfologije.
37. g. žensko

Unapred Vam zahvaljujem te se nadam što skorijem odgovoru.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Midfielder,

Vaša štitnjača je ultrazvučno povečana i vidljive su kronične promjene koje ukazuju da je došlo do "zamjene" stanica štitnjače vezivnim tkivo što se očituje opisanim tračcima. Uz to opisana nepravilna neoštro ograničena hipoehogena polja te povečani limfni čvorovi uz štitnjaču su tipičan nalaz Hashimotovog tireoiditisa koji i potrvđuje nalaz Anti TPO koji je povišen. Anti TPO nalaz nam pokazuje da Vaš organizam stvara protutijela na stanice štitnjače, remeti njezin rad i na nekin način uzrokuje propadanje stanica štitnjače. Zbog sveg opisanog postoji mogučnost da imate simptome kao npr, osjećaj stezanja u vratu, povremeno lupanje srca i pojačanu nervozu, umor, manjak energije, suhu kožu.. Također se iz nalaza vidi i TSH koji je povišen (uz gornju granicu). Zbog tih nalaza, posebno ako imate opisane simptome, savjetovao bih Vam pregled i u slučaju simptoma započeti terapiju.

Poštovani,

imam 38 godina te sam dobila nalaz pa želim Vaše mišljenje.
Glasi ovako:
Ehografski se prikazuju oba režnja štitnjače.
DESNI REŽANJ mjeri 5,0x1.7x1.6 cm, izoehogene strukture, izrazito nehomogene raspodjele odjeka, prožet tračcima veziva i brojnim neoštro ograničenim hipoehogenim poljima. Istmus debljine 0.2cm
LIJEVI REŽANJ mjeri 5.1x1.5x1.7 cm , izoehogene strukture, izrazito nehomogene raspodjele odjeka, prožet tračcima veziva i brojnim neoštro ograničenim hipoehogenim poljima.
Kaudalno od oba režnja štitnjače prikazuje se po nekoliko hipoehogenih čvorova koji odgovaraju limfnim čvorovima. Najveći čvor mjeri 1.6x1.0 cm, lokaliziran uz donji pol lijevog režnja.

Nalaz hormona štitnjače od 26.09.2012. godine: ft3-4,4 (3,1-6,8), ft4- 14,8 (12-22), TSH- 4,15 (0,27-4,2) anti-TPO- 163 H (0-34)
Punktiran je DR štitnjače- u celularnim razmazima punktata vide se vrlo brojni limfociti i transformirane limfatične stanice tipa centra folikula, kistiocitarne stanice, te malobrojne skupine morfološki urednih tireocita, uz po koji makronuklearni tireocit.
Nalaz punktata ukazuje na imunotireopatiju.

Velike žljijezde slinovnice uredne su veličine, izoehogene strutkure, bez znakova upale ili sijalolitijalize.
Limfni čvorovi na vratu su uredne veličine i morfologije.
37. g. žensko

Unapred Vam zahvaljujem te se nadam što skorijem odgovoru.

vodogazd

Poštovani, napravila sam punkciju čvora te je nalaz sljedeći: U razmazima su nađeni tireociti u manjim i osrednjim nakupinama, često s znakovima hurthleizacije, dosta fagocita, stanica krvi te obilan difuzni koloid.
Mišljenje: koloidno-cistični čvor

Isto tako napravila sam pretragu hormona THS/tirotropin 2,05 i FT4/slob.tiroksin 16,60

Hvala ljepo na Vašem odgovoru

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Vodogazd,

Nalaz citopunkcije je dobroćudan tako da nije potrebno liječenje. Nalaz hormona štitnjače je također uredan. S obzirom da je čvor vel. 16 mm ne bi Vam prebao praviti kompresivne smetnje kao stezanje u grlu ili osjećaj stranog tijela u grlu. Potrebno je učiniti uzv kontrolu za 6 mjeseci i kontrolnu citopunkciju samo u slućaju da se čvor poveča.

midfielder

Poštovanje, hvala Vam puno na prvobitnom odgovoru.
U ovom trenutku Vas želim nešto pitati.
Imam ovakvu situaciju, pri najmanjoj dozi moje netrpeljivosti prema i najmanjoj jednoj reči grlo me konstanto boli i u toj situaciji veoma teško dišem.
Doista je velik problem te mi je doista teško nositi se sa tim jer je mnogo mukotrpno, svesna sam da me i najmanja sitnica dovede u situaciju da se mnogo nerviram i moram to da izbacim, naravno time sama sebe kidam te mi je potrebno vrlo brzo rešenje realizacije poboljšanja trenutne teške situacije.
Hvala Vam puno unapred na odgovoru.

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Midfielder,

Smetnje koje Hashimotov tireoiditis uzrokuje mogu poremetiti kvalitetu života, a to je dosta individualno. Pročitao sam što ste napisali prvi puta kada ste se javili ako i Vaše zadnje pismo. Zbog štitnjače možete imati osjećaj gušenja, pritiska u vratu, otežano disanje i gutanje. Bol nije simptom koji se očekuje, ali može biti jače izražen ukoliko je prisutna u isto vrijeme i upala grla.
Savjetovao bih Vam da ponovite nalaz hormona štitnjače te učinite pregled na kojem će se prema nalazu hormona i Vašim simptomima odrediti da li Vam je potrebna terapija i u kojoj dozi.

Jasna Damir

Postovani doktore,

molim Vas sugestiju u pogledu moguce prirode nodusa.
Imam 39 godina, TSH i FT4 su u redu, a ultrazvuk kaze da se u donjem polu anteriorno vidi jasno ogranicen pojacano vaskularizovan heteroehogen nodus 13x7x5 mm. Preostali dio oba reznja je izoehogene strukture.

Treba da izvadim Tg, Tg-at i TPO-at. i kontrola za tri mjeseca.

Malo mi se ne svidja ova vaskularizacija i oblik nodusa. Mozete li mi molim Vas reci Vase misljenje.

Hvala i pozdrav,
Jasna

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Jasna Damir,

Pri opisu čvora u štitnjači ultrazvukom se koriste određeni izrazi odnosno ultrazvučne karakteristike. Čvor koji vi imate je jasno ograničen u odnosu na okolne strukture što je dobar znak. To što je on heterogen znači da je nejednolike strukture, odnosno da nije istog sastava u svim njegovim djelovima. Pojačana vaskularizacija čvora znači da je pojačno prokrvljen. Ova zadnja ultrazvučna karakteristika (pojačana vaskularizacija) upučuje da se nešto događa sa tim čvorom te bi zbog tog nalaza bilo dobro učinit ciljanu citopunkciju tog čvora pod kontrolom ultrazvuka. Posljednje objašnjeno ne znači automatski da se u tom čvoru radi o nečem lošem već da se treba ukloniti svaka sumnja.

Jasna Damir

Hvala Vam puno na objasnjenju.

Jasna Damir

Pozdrav doktore,

u medjuvremenu sam izvadila At TPO koji je 424 (dozvoljeno do 34) i at TG koji je 315 (dozvoljeno do 115), Tg 38, (do 78). Juce sam radila punkciju i scintigrafiju, cije rezultate jos cekam, pa cu biti slobodna da ih napisem cim saznam...

Jedno pitanje prije toga. Da li je kontraindikovano sada uradit rtg zuba, sto mi trazi zubar. Da li moze biti stetno po nodus...

Hvala unaprijed
Jasna

Tomislav Novosel, dr. med.

Poštovana Jasna Damir,

Žao mi je što malo kasnim s odovorom. Nema nikakvih kontraindikacija za rtg zuba.
Kada ćete učiniti kompletnu obradu javite se pa ćemo imati kompletnu sliku i biti će moguće dati preciznije mišljenje.