Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na jaja i cijepljenje za Mo-Pa-Ru

Anita1005

Postovani doktore! Moj sin koji ima 1god i 9 mj nije primio cijepivo Mo-Pa-Ru jer je alergican na bijelanjak 1.72. Dali on smije primiti to cijepivo ili jos ne? Hvala

Petra2012

Poštovani,
Moja petogodišnja kćerka alergična je, između ostalog,na bjelanjak od 3.mjeseca života,specific IgE >100,0, class 6, RIST 1637,0 (područje normale za dob od 1-9 godine je od 0-50).
Inače ima i astmu.
Zanima me da li postoji način da je cijepim sa MoPaRu cjepivom?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Naravno da postoji način da se cijepi MoPaRu. A niste rekli niti na koji se način vidi ta alergija, niti to da li je dijete primilo prvu dozu MoPaRu u dobi od 12-18 mj., a niti da li konzumira jaja u druigm jelima.

Petra2012

Poštovani,
Kćer mi nije primila prvu dozu cjepiva jer je alergična od njenog 3 mjeseca .prije par mjeseca pojela je malo kolača sa jajem, žalila se da je peče jezik i usta i nakon toga je povraćala.Do tada nije jela jaja.Inace je još alergična na mlijeko,kikiriki,prašina,pelud masline...
Zadnje testiranje sam radila u 3.mjesecu.
Doktor je ne želi cijepiti dok je alergična.

Hvala

Anita1005

Molim odgovor na moje pitanje!Hvala

Darko Richter, dr. med.

Anita1005: smije.

Darko Richter, dr. med.

Petra2012: uz tako visoki IgE na bjelanjak, vjerojatno se ipak može cijepiti, uz neke mjere opreza (frakcionirano, pa uz promatranje od 2-4 h i sl.).
Inače ne znamo iliznamo od kada je taj IgE >100? Možda je sama bitno manji. A korisno je učiniti prick, jer to je bolji prediktor eventulane reakcije od samog IgE.

vanja-krk

Poštovani,
molim Vas za Vaše mišljenje. Moj sin sada 7 i pol godina nije nikada cijepljen Mo-Pa-Ru.

Sa nepunih godinu dana dala sam mu probati jaje koje mu je samo dodirnulo usta (okrenulo je glavicu) i dijete je u narednih minutu dvije počelo u licu oticati (do neprepoznatljivosti ..obrazi ,usta, oči zatvorene... i rukicom se vući za vrat. Krenuli smo odmah u ambulantu i dok nas je doktorica odmah primila i hjela mu dati neku inekciju...simptomi su se počeli povlačiti (trajali su od početka u kući do kraja u ambilanti 7-10 min).
Testirali smo ga na jaje i pokazala se alergija.

Od onda mu nikada nismo probali dati jaje jer mi je reagirao crvenilom lica kada se kuckao jajima za uskrs bez da je jeo ...i kad jednom nisam dobro oprala tavu od jaja.
Ne reagira jedino na hranu di piše da su jaja moguća u tragovima -to jede.
Osim toga je asmatičar i alegičar na prašinu,grinje i kikiriki..
Svake 2-3 godine kontroliramo f1 i nalaz se kreće od 26,9-46,2 ku/L A UKUPNI IGE 1692 KU/L.

Jedan alergolog nam je savjetovao cijepljenje a drugi je rekao da on nebi.
Molim Vas vaše mišljenje.Jeste li cijepili koje dijete sa sličnim nalazom.
Hvala,

Darko Richter, dr. med.

Naravno da jesam. Ako vaše dijet etolerira hranu u kojoj ima jaja, u tragovima, ili i više, onda nema nikakve zabrinutosti za samo cijepljenje.
Ako mu se specifični IgE na bjelanjak kreća od 26-49, pitanje na koje bih volio imati odgovor, jest, da li je zadnji nalaz 26 ili 49? Ako je u padu, može se cijepiti.
Uobičajena mjera opreza bila bi da provede najmanje 1 h u ordinaciji ili blizu ordinacije i da je na kraju vremena promatranja bez reakcije na mjestu uobda ili dalje.

Zlatko1980

moje dijete još nije okusilo jaje jer reagira kada se dodirne izravno i neizravno (kad ga netko poljubi a pojeo je nešto što sadrži jaje), reakcija na dodirnoj točki je vrlo intenzivne crvene boje i omotnice kao da su ga nekoliko puta dotakli koprivom. Napravili smo alergijski krvni test prije 10 dana i potvrdili da je alergičan na bjelance ​​i žumance: bjelance 1,27 i žumance 0,596. Moje je pitanje može li se cijepiti s MRP cjepivom i ako je dopušteno treba li cijepiti se u posebnim uvjetima (bolnici) i frakcionalno? Decak ima 2 godina i 8 mjeseca

Darko Richter, dr. med.

Može se cijepiti uz uobičajene kautele: pričekati 30 minuta od cijepljenaj u krubu ambulante.
Alergija na bjelanjak je niska, i ne može praviti onakve reakcije kakve ste opisali - to je ili bilo prije 2 godine, ili je na nešto drugo, a ne na jaje.

Jalzabeta

Poštovani doktore, molim odgovor - cjepiti dijete s MoPaRu ili odgoditi?
Sin, rođen 12. 2013., s 10 mj reagira na jaje. Radili smo prick test 2. 2015. (jaje 9; histamin 7). Isključili jaja iz prehrane.
11.2018. vadili krv - Ukupni IgE 523.0, Bjelanjak 0.806. Odgodili cjepljenje.
11.2019. vadili krv - ukupni IgE 586.0, Bjelanjak 0.560
Hvala

Darko Richter, dr. med.

Cijepti MPR može se bez posebnih kautela (mjera opreza), kao i svakodrugo dijte.
Čak mislim da bi mogao jesti jaje u okviru drugih jela, npr, tjestenine, biskvita, ako su dobro termički obrađeni.