Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Cijepljenje

jadro73

Poštovani dr.Richter!
Kao medicinar(ne radim već 7 godina u zdravstvu) cijepim svoju djecu sa svim dostupnim cjepivima.Tako smo se ove godine suprug,djeca i ja odlučili cijepiti protiv obje gripe jer mi jedno dijete ima 6 godina,drugo 18 mjeseci,a čuva ih baka koja se ne želi cijepiti protiv svinjske gripe i pri tom se poziva na operaciju AV malformacija na mozgu koja je bila u kolovozu što naravno ne "drži vodu" jer se bez problema cijepila protiv sezonske.Također imam i šogoricu koja boluje od multiple skleroze za koju također tvrde da se ne smije cijepiti.Joj,otišla sam u krivom smjeru...Naime,otvaranjem ove teme moja namjera je bila upozoriti na ono što se događa u pojedinim ordinacijama opće medicine i pedijatrije.Suprug,starije dijete i ja smo se cijepili u ponedjeljak protiv svinjske gripe bez problema u ordinaciji opće medicine(samo ja sam rizična,ali bilo je dovoljno cjepiva za sve nas jer bi ionako sestra to sutradan bacila),a kada sam željela pocijepiti najmlađu od 18 mjeseci nastali su problemi.Ipak sam uspjela ubaciti dijete za cijepljenje jer naravno zainteresiranih ima samo četvetro skupa sa mojim djetetom,a neće ih ni biti ako će ljudi slušati onakve priče kakve su odslušale dvije žene danas u čekaoni dok je mene sestra od pedijatrice "ribala" ko zadnju šmrkavicu.Rekla mi je da da li ja znam za "onu opasnu tvar u cjepivu".Ja sam ju pitala misli li na adjuvant MF59,a ona je rekla da "ne,ono nekaj na "s"",velim ja da je to skvalan i da se nalazi u adjuvantu koji pojačava imunološki odgovor.No ona se ne da i počne priču o tome kako ćemo se svi razboljeti,ako ne uskoro onda za desetak godina.Ja pokušavam doći do riječi,a ona me ignorira i drži govor onim dvjema ženama u čekaoni o tome kako se ona ne cijepi protiv ničega i da je odbila i engerix itd,itd...Izišla sam iz ordinacije pogledom uperenim u pod,skoro u suzama jer su me one dvije žene gledale ko ubojicu.I sada pitam ja Vas cijenjeni doktore,kako se to može dogoditi?Kako jedna osoba koja radi u ambulanti smije širiti paniku među ljudima?Može li se to nekako sankcionirati i kome se potužiti jer nije to prvi put?!To je i inače njen stav o cijepljenju(a i doktoričin) pa svaki puta slušam isto s tom razlikom da je sada to napravila pred pacijentima i sa puno više žestine nego prije očito ohrabrena stavom cjelokupne javnosti spram cjepiva.

Darko Richter, dr. med.

Skvalen je inače prekursor steroidnih spojeva, i nalazi se, ne samo u hrani (riblje ulje, mnoge biljke), već se AUTONOMNO SINTETIZIRA U LJUDSKOM ORGANIZMU. Dakle, svatko od nas radi i svoj vlastiti skvalen. Nije ijasno dakle panika.
Što se tiče ideologija za i protiv cijepljenja u krilu zdravstvenih radnika, ja sam sada, ali i inače, protiv bilo kakvih sankcija. Sankcije su u novije vrijeme izmislili udbaši da opet ovladaju neposlušnim cehovima i strukama putem svojih ljudi u komorama, društvima itd.
Ja bih, da sam država koja je naručila cjepiva, ordinacijama primarne medicine plaćao 20 kuna po cijepljenju. 1,5 milijun doza dalo bi 30 milijuna kuna, podijeljeno na 5000 ordinacija = 6000 kn po ordinaciji. Onda se većina zdravstvenih radnika ne bi bojala cjepiva, niti to pričala pacijentima, već bi malo proučili o čemu se tu radi.
A što je 30 milijuna kuna, za sveopće dobro, prema 1 milijardi koja se pronevjeri, prema novinskim napisima, samo u jednoj jedinoj godini u jednom državnom poduzeću?

Pitta

Liječnica mog djeteta nije baš tako reagirala, no rekla nam je da nije oduševljena idejom da cijepi dijete cjepivom protiv svinjske gripe, da cjepivo ima mnoštvo nuspojava, te da joj je problem i organizirati cijepljenje radi toga što je cjepivo desetdozno a ona ne može sakupiti toliko djece.

Tako ja još uvijek nisam cijepila svoje dijete, za koje bi se inače moglo reći i da spada u kritičnu skupinu za gripu (nema dijagnozu astme, ali je imala dijagnozu astma u promatranju, kronične infekcije dišnih puteva, a inače je ranije rođena i bila na respiratoru, preboljela bronhiolitis)

Koliko god se ja informirala o cjepivu, i sa koliko god se specijalista konzultirala, jako se teško odluičiti na cijepljenje djeteta ako njegov primarni liječnik koji ga treba cijepiti pokazuje otpor prema tome!

Zahvaljujući potpunom neinteresu za cijepljenje barem smo se suprug i ja cijepili.

Darko Richter, dr. med.

Mene bi baš zanimalo tko će i kako i kada odgovarati za predvidivi tijek pandemije.
Evo ovako: pandemijski virus i nije visoko zarazan. Otprilike 2 oboljela ostave za sobom 3 dodatna. Za usporedbu, jedan oboljeli od hripavca, ostavi za sobom 17 novih bolesniika. Što ta niska zaraznost znači za gripu? Jednostvno to, da će se virus valjati kroz stanovništvo dok se ne prokuži jedno 30-40% ljudi. Tada će pandemija sama stati. No mi smo, s 25.000 oboljelih za sada jako daleko od tih oko 1,5 milijun, koliko je 30% od 4,5 milijuna građana Hrvatske, osim ako se odlučno ne procijepimo. U protivnom, prokuživanje prirodnim putem trajat će jako dugo. Sasvim sigurno duže od uobičajene sezone gripe. I onda ćemo još i slijedeće godine u ovo vrijeme još imati pandemijsku gripu. U međuvremenu će biti turistička sezona, konkurenti će pričati turistima kako u Hrvatskoj hara gripa. Roditelji koji ne budu sigurni je li njihovo dijete imalo gripu ili ne, a nije cijepljeno, stalno će zanovijetati s tom mogućnosti, čim dijete šmrcne. Prodaja Tamiflua će cvast, a davat će se kao Bronhi-bonbon. Liječnici će se konzultirati za odlazak na skijanje, za ostanak kod kuće, za odlazak u vrtić, za odlazak na nečiji rođendan, za upisivanje u folklornu grupu, za sviranje klavira, ili tae-kwon-do. Itd., itd., možete dalje sve predviđati sami. Ako smrtnost bude oko 0,1%, kolika je u ovom času, za vrijeme prirodnog prokuživanja tih 1,5 milijuna ljudi, umrijet će od pandemijske gripe njih oko 1500. Ja još nisam čuo da je itko umro od cjepiva za pandemijsku gripu adjuvantiranog s MF59 (to je Focetria).
Sumnjam da ću imati strpljenja odgovarati na sva razna pitanja o pandemijskoj gripi za nekoliko tjedana.

jadro73

Poštovani,hvala na odgovoru.Danas sam se malo smirila i prošla me volja za "osvetom".U petak idem cijepiti dijete pa ću opet dobiti "jezikovu juhu",no sada znam da nije skvalan već skvalen pa sam našla puno dobrih tekstova o njemu na netu pa ću im ih isprintati da ih probam uvjeriti.

Darko Richter, dr. med.

Nemate vi njih u što uvjeravati. vi se želite cijepiti, a oni, ako to odbiju, moraju vam to jako dobro objasniti. Onda s tim objašnjenjem odite do Gradskog zavoda za jeavno zdravstvo, pa se cijepite tamo, ili ravno do ministra.

jadro73

Poštovani!
Dijete mi je cijepljeno protiv svinjske gripe prije tjedan dana.Koliko dana nakon cijepljenja treba proći da bi se razvio imunitet jer mi dijete već dugo ne ide u malu školu,a ne želim ju slati dok ne budem 100% sigurna da ne može dobiti gripu zbog drugog djeteta koje je cijepljeno 4 dana kasnije od nas pa će i imunitet steći kasnije?Ovo pitam zato što nailazim na različite informacije.Neki kažu 7-10 dana,neki dva tjedna,a neki tri.Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Imunost (opipljiva) se razvije već nakon 8-10 dana od cijepljenja. Međutim, u dobi do 9 godina, djecu treba cijepiti dvaput. Zato jer, od onih mlađih od 3 g., svega oko 25% razvije dostatnu imunost nakon 1. doze, a od 4-9 godina taj postotak raste na oko 55%, a iza toga, po malo, na 75& i na blizu 80-90% u odraslih. Zbog toga slabijeg imunogenog odgovora svu djecu do 9 godina treba cijepiti dvjema dozama u razmaku od 4 tjedna, svakako ne manjem od 21 dan.To se odnosi na na prvo cijepljenje portiv sezonske gripe, te na novu pandemijsku gripu. Kada i ona postane sezonskom, onda se u anstavku svake godine cijepi samo jednom dozom, i djecu do 9 godina.

jadro73

Znači moja curica koja ima skoro 7 godina ima sada već oko 50% imuniteta,no ova mlađa od 18 mjeseci će nakon 8-10 dana od cijepljenja imati tek 25%.Koliko sam shvatila,djeca do tri godine zbog slabijeg imunološkog odgovora na cjepivo protiv svinjske gripe dobivaju cijelu dozu kao odrasli,no ja sam se nadala da veća količina znači i bolji odgovor,no ništa, ovu mlađu ćemo onda čuvati do druge doze.Hvala puno na Vašem odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Nije riječ o 50% imunosti u pojedinca, već o dostatnoj imunosti u 50% dejce te dobi nakon 1 doze, i isto vrijedi za onih 25%. Vaše dijete te dobi može biti unutar tih 55%, ili 25%, ali i izvan. Te brojke su šansa, odnosno rizik te raspodjele.
Djeca do 3 godine dobivaju pola doze odrasloga, a ne punu.
Ali mene uopće čudi u što se vi to zaplićete. Ovo mi je samo joj jedan dokaz onoga što stalno pričam: medicinski je laik predodređen da sluša doktora, a ne da sam umuje. Kod toga, tj. slušanja doktora, njegova (laikova) jedina i prava i bitna ingerencija jest da si nađe onoga kome može vjerovati.

jadro73

Poštovani!Nemojte se ljutiti,ali niste u pravu.Ja nisam medicinski laik već fizioterapeut samo što sam otišla prije 7 godina iz zdravstva.Što se tiče cjepiva,provjereno,Focetria ide kod djece od 6-36 mjeseci cijela doza,dva puta.http://www.almp.hr/pdf/pandemijska_gripa/Focetria_(SPC).pdf Glaxovo ide pola doze.

Darko Richter, dr. med.

Za Focetriu je to točno, što se tiče doze, da je jednaka odrasloj. Međutim, doza antigena u Focetriji jest pola uobičajene doze, no zato je cjepivo adjuvantirano. Itd., ... .
No, za sezonsku je uvijek onako kao što sam rekao: 1/2 doze odrasloga do dobi od 3 godine.
Nije istina da niste medicinski laik. Jeste, kao što sam ja laik za kirurgiju, ili ginekologiju.
I vidim da još niste shvatili ono s postotcima, pa bi bilo dobro da najprije to apsolvirate, a onda da mi tumačite ono što meni nikada nećete moći porrtuačiti. Naime, to, da niste medicinski laik.

jadro73

Poštovani!Da sam imunolog onda se ne bih obraćala Vama za detaljnija objašnjenja.Ne smatram se medicinskim laikom samo zato što umjesto 5 ili 7 godina fakulteta imam 3.Ja Vas nisam vrijeđala ili potcjenjivala ni na koji način pa nemojte ni Vi mene.Pozdrav i hvala na Vašim odgovorima.

Darko Richter, dr. med.

O podcjenjivanju s moje strane nema govora. Ali, teško mi je nekoga razuvjeravati ili uvjeravati o stručnim pitanjima, ako ovaj smatra da je kompetentan. Tako da, iako možda niste toga svjesni, vi ste na određeni način podcijenili mene. No, mene to nipošto ne smeta. Pacijenti su naši partneri, no prije svega, partneri samima sebi za svoje zdravlje. I to je sve što vam još mogu dobroga reći. Osobno se nisam oslanjao na svoje procjene kada sam vlastitu djecu vodio, npr. okulisti, ili kirurgu, a, da vam kažem: na moje troje djece obavljene su 2 operacije, jedne naočale, vađenje stranog tijela iz oka i iz nosa, dosta zubnih intervencija, a bilo je i ponešto iz moje domene: dvije kriptogene sepse, mnogo cijepljenja, jedna teška gripa, itd. Kada sam išao drugima, nikada im nisam tumačio što bih ja napravio. A, nailazio sam i na takve kolege koji su to očekivali. No, tada sam potražio pomoć kod drugih. Kada sam pacijent, ja sam korektan pacijent, a to znači laik. Moja mi stručna naobrazba samo pomaže da razumijevam što na meni rade, nipošto da se u to miješam.

Klementina75

Poštovani dr.Richter,
samo želim reći da sam oduševljena Vašim posljednjim odgovorom. Kao pedagogu često mi dođu slični komentari roditelja. Traže savjete, a kad ih dobiju onda pametuju i naprave po svom. Kad su moja djeca u pitanju, naravno da ne mogu biti objektivna pa uvijek tražim savjete kolega.

Darko Richter, dr. med.

Da, tako je. Mislim da će proći još jako puno vremena dok većina Hrvata konačno shvati da je podjela posla nastupila još u vrijeme pračovjeka.

ivana1975

Poštovani dr. Richter,

imam bebicu staru 4 mjeseca, da li savjetujete cijepljenje protiv rota virusa?

Hvala

Darko Richter, dr. med.

Da, ako nema kontraindikacija., a to su, uz uobičajene za cjepiva i živa cjepiva (febrilne bolesti, upravo proljev, imunodeficijencija) još i malformacija gastrointestinalnog trakta.
Ako vi imate "bebicu", pretpostavljam da je to normalno i zdravo dojenče, određenog spola i bez ovih kontraindikacija.

RainArden

Dragi doktore;
Krajem godine idem u Kamerun, te me zanima gdje i kome da se obratim za cijepljenje?
Živim u Zagrebu, ali još uvijek nemam "svog" doktora, tako da me zanima gdje da odem i raspitam se?
Hvala Vam unaprijed,
Ivana.

Darko Richter, dr. med.

Javljate se u Gradski zavod za zaštitu zdravlja, Mirogojska 16.