Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infanrix Hexa 2x za redom

Darko Richter, dr. med.

U redu je i jedno i drugo, a Rotarix treba primiti prvi puta između 6 i 16 tj. života, no može i kasnije, a drugi puta 4 tjedna potom, no nikako kasnije od dobi 24 tjedna.

ferenc

Hvala.

U slučaju da dojenče ne bude cijepljeno isti dan Infanrixom hexa i Prevenarom 13, kada se poslije Infanrixa hexa može dati Prevenar 13? Kako bi bilo najbolje iskombinirati cijepljenje Prevenarom sa obaveznim cijepljenjima u dobi od 2, 4 i 6 mjeseca?
Pretpostavljam da bi isti odgovor vrijedio za cijepljenje Prevenarom nakon davanja Pentaxima+Engerixa (obzirom na nestašicu Infanrixa u Hrvatskoj)?

Darko Richter, dr. med.

Mislim da vam je najbolje da ne lutate u kondicionalima, već da odtete doktoru koji će cijepiti dijete.
A kada nastupe eventualije, onda pitajte (najprije njega, a možete i ovdje).
Inače pitate za opća pravila. Ako se dva cjepiva ne daju u isto vrijeme onda se razmiću za najmanje 4 tjedna.
A onda to vrijedi za Prevenar koji ide uz cijepljenja s 2,4 i 6 mj.

Poštovani, imamo dijete od 21 mjesec, do sada je cijepljeno u rodilištu (bcg i engerix), nakon toga je cijepljeno 2 puta infanrixom hexa i to sa 10 mjeseci i sa 15 mjeseci. Htjeli bismo ga nastaviti cijepiti. Imamo opciju cijepiti pentaximom kod naše pedijatrice ili infanrixom hexa kod privatne ili nabaviti infanrix (5u1) izvana ako bi privatna pristala cijepiti sa time. Koje biste vi cjepivo preporučili za 3. a koje za 4. dozu? (znam da između ide cijepljenje mo-pa-ru). Koji biste razmak preporučili između daljnjih cjepiva?

Darko Richter, dr. med.

Za 3. dozu preporučujem sada Infanrix Hexa, ali neka uslijedi prije kraja 2. godine. Inače, ta doza može biti i Infanrix-IPV+Hib ("5 u 1"blunk. A za 4. dozu može dobiti obični Infanrix (privatni recept), ili Tripacel (u ordinaciji primarnog pedijatra). Logično bi bilo da dobije Infanrix, ako je do sada primao tu seriju.

sandrolinas

Hvala na odgovoru.
Imam još nekoliko pitanja.

Nakon prvog cijepljenja Infanrixom hexa (otprilike sat vremena) dijete je dobilo osip po lijevoj strani lica, crvene točkice u razini kože. Prošlo je samo nakon sat-dva.
1. Je li moguće da je to bila reakcija na cjepivo?

Nakon prvog cijepljenja Infanrixom hexa dobio je temperaturu 37,7, a nakon drugog 38,8.
2. Preporučate li paracetamol prilikom sljedećeg cijepljenja? Ako da, kada i koliko?

Napisali ste da za četvrtu dozu može primiti Infanrix ili Tripacel. Prema mojim saznanjima to su cjepiva 3u1 (protiv difterije, tetanusa i pertusisa).
3. Znači nije mu potrebna četvrta doza ipv i hib-a? Možete li mi pojasniti?

Darko Richter, dr. med.

1. Je li moguće da je to bila reakcija na cjepivo? Sve je moguće, ali stvari treba utvrditi onda kada se dogode, a ne o njima mudrovati nakon godine dana.

2. Preporučate li paracetamol prilikom sljedećeg cijepljenja? Ako da, kada i koliko? Može dobiti paracetamol ako vidite da mu raste temperatura. U uputi uz Paracetamol piše koliko.

3. Znači nije mu potrebna četvrta doza ipv i hib-a? Potrebna mu je 4. doza IPV-a, koji se može dati posebno, ali mu nije potrebna 4. doza Hib-a. Što vam tu nije jasno? Recimo ovako: da ima sada 5 ili 8 godina, bi li mu trebao Tripacel i Infanrix, ili samo DT? Ča je bilo, bilo je. Djeca se štite od bolesti kada je najrizičnije doba, i kalendar je rađen za redovito cijepljenje. Ako se odlučite cijepiti s 15 godina po prvi puta, sigurno da je raspored i broj doza malo drugačiji. Tada bih pojurio da se zaštitim od tetanusa, difterije, MoPaRu-a, poliomijelitisa i hepatitisa B, dok bi me za BCG ili za Hib puno manje boljela glava.

jokka55

Poštovani,
Dijete je staro 2 ipol mjeseca, prvu dozu cjepiva protiv hep b dobilo je u rodilištu, sa 2 mjeseca sam odbila cjepljenje sa cjepivom 5u1 koje daje hzzo te naručila infarix hexa koji zbog blagdana još nije došao tako da kasnimo 20-ak dana sa cjepljenjem. Prvo što me zanima je da li je to kašnjenje veliki problem? Drugi problem je taj što mi je ped odmah rekao da ga sa 4 mj nema namjeru cjepiti sa infarix hexom već sa ovim besplatnim 5 u 1 jer on ne želi davaati jednu dozu hep b više. Zanima me ako znate gdje je i da li je moguće nabaviti cjepivo 5 u 1 od galaxa?

Darko Richter, dr. med.

Pa to treba pitati u istoj apoteci u kojoj ste nabavili Hexu, ili se obratite predstavništvu Glaxa u Hrvatskoj.

gi

Poštovani,

Imam sina od 6 mj. Ovako izgleda njegov dosadašnji kalendar cjepljenja:
17.7. BCG, Engerix
19.9. Infanrix Hexa
19.11. Infanrix hexa

Za tri dana (21.1.) će ponovo dobiti Infanrix Hexa. Naime, mi smo htjeli da se sa 4 mjeseca cjepi sa Infanrix-IPV+Hib (5u1) ali u razgovoru sa pedijatricom smo opet pristali na Hexu jer je rekla da nema veze ako tada primi još jednom dozu hep b. Raspitivajući se o ovoj temi vidjela sam da se doza protiv hep b daje u rodilištu, sa 2 i 6 mjeseci (ili barem je tako trebalo biti u našem slučaju). Pošto je on dobio i sa 4 mjeseca i dobiti će sad za 3 dana, to su znači 4 doze. Što opet nije ništa zabrinjavajuće jer sam u Vašim prijašnjim postovima pročitala da dijete smije primiti 4 doze protiv hep b u dvije godine. Molim Vas ispravite me ako griješim. Ono što mene zanima je sljedeće: pedijatrica je rekla da će se sa godinu i pol cijepiti još jednom sa DTPa-IPV-Hib. Pošto ona nema to cjepivo kao 5u1 od (GSK), rekla je da će opet dobiti Hexu (jer se ne preporuča mijenjanje proizvođača).To bi bila peta doza hep b (u godini i pol). Molim Vas za savjet. Da li je tako nebitno kako tvrdi naša pedijatrica što će primiti tu dozu više? Imate li Vi kakav drugi prijedlog ili se zbilja ne trebam brinuti radi toga? Evo da Vas ovako pitam, što biste Vi napravili na našem mjestu, tj. koja nam je najbolja i najsigurnija opcija?

Unaprijed hvala.

Darko Richter, dr. med.

Ne bi smio primiti 5 doza za hepatitis B.

gi

Hvala na brzom odgovoru!

Još jedno pitanje. Koja je po Vama bolja opcija? Da li da sada sa 6 mj. probamo nabaviti 5u1 (GSK), a da sa godinu i pol primi Hexu, ili da sada dobije Hexu a sa godinu i pol 5u1? I ako mislite da je ova druga opcija bolja, koliko je loše ako će to cjepivo 5u1 biti ovo besplatno državno? S obzirom da je prošlo više vremena odnosno godina dana tj. da li uoće nekakva veća vremenska razlika između cjepiva ima veze pa se smanjuje rizik od nuspojava u ovom slučaju kod promjene proizvođača?
Ovo je bilo malo više od jednog pitanja happy

Srdačan pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Definitivno je, i jedina ispravna, opcija da sada primi 5u1, a u drugoj godini može to biti opet Hexa, ali i ne mora. Već sada je uredno cijepljen protiv hepatitisa B, iako je to očito bila jedan malo akcelerirana shema, ali je zadoivoljava minimalne vremenske razmake za postizanje pune zaštite.
Ostala pitanja nisam baš razumio, a to bi moglo značiti da vjerojatno nisu bitna.

mio mao

Poštovani dr. Richter, kao prvo isprike zbog ponavljanja sličnih pitanja. Dakle, dijete je cijepljeno u rodilištu protiv hepatitisa, zatim je cjepivo protiv hepatitisa primio u sklopu Hexa cjepiva sa 2, 4 i 6 mjeseci. Znači, do sada ukupno 4 doze cjepiva protiv hepatitisa. Sada ima 18 mjeseci, i kada sam smo se naručivali za sistematski, rečeno mi je da ide opet cijepljenje s Hexom. Koliko čitam iz Vaših ranijih odgovora, to je doza previša. Što učiniti? Cijepiti s 5u1 od Pediacela? Pokušati nabaviti 5u1 od GSK-a? Što ako pedijatrica bude inzistirala na Hexi? Hvala Vam unaprijed na Vašemn vremenu.

Darko Richter, dr. med.

Nitko ne može inzistirati na 5. dozi Hexe, jer to je doista previše.
Možete dobiti bilo koji "5 u 1", bilo Infanrix-IPV+Hib, bilo Pentaxim. Pentaxima još ima, koliko znam.

mio mao

Poštovani dr. Richter, hvala Vam na brzom odgovoru.
Dakle, definitivno "5u1". Samo bih voljela razjasniti jedno - oba cjepiva koja ste preporučili pedijatri nemaju u ordinacijama, nego se moraju nabavljati preko recepta?

Darko Richter, dr. med.

Pentaxim imaju, i moraju imati, jer je to cjpeivo iz obveznog programa, koje dostavlja država.

moke80

Postovani, moje djete je cjepljeno uredno po kalendaru, iz susjedne smo drzave (BCG u rodilistu, HepB 0-1-6, Infanrix IPV hib sa 2-3,5-5,5 i MRP sa 13 mjeseci). Sada nam slijedi revakcina, al trenutno na raspolaganju imamo samo pojedinacne DiTePer, OPV i Hib. Moje pitanje je da li smije djete da primi Pedeacel, s obzirom da je do sada primao Infanrix, ili je bolje da primi ovo sa cim vec raspolaze drzava. Pedeacel bi mogli kupiti u Dubrovniku. Do Infanrixa nikako ne mozemo da dodjemo. Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Može primiti Pediacel, uz uvjet da nije stariji od 2 godine.

MrsV

Poštovani doktore,

Sin koji sad ima 17 mjeseci je cijepljen:

15.3.2016. Bcg
11.5.2016. Hexacima
11.7.2016. Hexacima
9.11.2016. Infanrix 6/1
11.8.2917. Priorix

Čitajući forum i vaše odgovore, vidjela sam da nije preporučljivo kombinirati cjepiva različitih proizvodača, njemu je dato 6 u 1 koje su imali. Djetetu predstoji revakcinacija i pedijatrica ga mamjerava cijepiti cjepivom 6 u 1, ali ne znam koje će imati. Molila bih vas da mi kažete čime bi dijete sada trebalo biti cijepljeno? Koliko sam shvatila to uopce ne bi trebalo biti 6 u1?

Hvala i srdačan pozdrav