Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Infanrix Hexa 2x za redom

Darko Richter, dr. med.

Ako mi kažete kada je rođen, i u kojoj zemlji i po kojem kalendaru se cijepi, možda uspijem izračunati odgvor na vaše pitanje.

MrsV

Roden je 10.3.2016. u Hrvatskoj,a cijepi se po važećem kalendaru.

Darko Richter, dr. med.

Negdje najranije 1 mj. od Priorixa (11.8.), a najkasnije prije 2. rođendana (10.3. 2018.) trebao bi još dobiti "6u1". Da li će to biti Hexacima ili Infanrix Hexa posve je svejedno, osim što je Hexacima nabavljen od države i besplatan, a Infanrix Hexa ćete vjerojatno morati nabaviti sami.
Nije mi jasno ovo vaše škrtarenje s punom informacijom. Jer, osim što mislim da roditelji moraju znati i reći kada je dijete rođeno, i koliko je staro, i koliko ima kila, smatram da bi bilo dobro da u svakom pojedinom slučaju znaju i zašto je nešto išlo mimo općeg pravila, pa da onda pitaju. Ali, vi smatrate da se mene ne tiče pitanje zbog čega je 3. dozu "6u1" dijete dobilo sa zakašnjenjem od 2 mj., i zbog čega to nije bila Hexacima, nego Infanrix Hexa, već mudrujete o nečemu o čemu nije potrebno mudrovati ("Koliko sam shvatila to uopće ne bi trebalo biti 6 u1?"blunk. Prema važećem pravilniku o provedbi obvezatnog cijepljenja, treba za revakcinaciju (4. dozu) dobiti baš "6u1" - Hexacimu, ali, ako nema Hexacime, ili postoji isti razlog zbog kojega već kao 3. dozu dobio Infanrix Hexa, to može biti opet Infanrix Hexa ili neko drugo cjepivo tipa "6u1".

MrsV

Poštovani,

S trećom dozom cjepiva smo kasnili dva mjeseca jer su se s početkom vrtića zaredale viroze koje je donosila starija kćer, tako da sam je na kraju dva tjedna ostavila kod kuće da ga mogu cijepiti.

Infanrix hexa je dobio jer su, po riječima pedijatrice, tada imali to cjepivo, a pošto je prva dva puta dobio temperaturu do 39 koja je počela nekoliko sati od cijepljenja i trajala jos jedan dan, rekla je da možda od ovog neće. Temperatura je bila i od Infanrixa. Ali napominjem da prema njenim riječima hexacimu nisu tada ni imali, tako da je to razlog zasto je dobio Infanrix. Nisam ga trazila, niti sam tada znala da postoji, a nitko me nije niti tražio da platim. Jednostavno smo došli na treću dozu cjepiva.

Razlog za postavljanje pitanja je bio taj što sam na ovom forumu pročitala da ne bi trebali davati cjepiva različitih proizvođača te da su tri doze protiv hepatitisa b dovoljne i htjela sam znati, s obzirom na data cjepiva različitih proizvođača, koje bi bilo najprimjerenije dati kod sljedećeg cijepljenja?

Inače, u petak 11.8. je primljen Priorix, sedmi dan od cjepiva je dijete dobilo temperaturu koja ide preko 39 i još uvijek traje, bez očitih drugih simptoma, tako da se sutra moramo javiti pedijatrici da vidimo je li od cjepiva ili je nešto drugo u pitanju.

Hvala vam puno

Darko Richter, dr. med.

Potpuno je sada svejedno koje će cjepivo dobiti, Hexacimu ili Infanrix Hexa, jer ih je ionako već izmiješao. Preporučuje se davati uvijek isto cjepivo, ali, nije rečeno da je to nužno i uvijek bolje. Ali je tako normalno, da se nastavlja onim, čime se počelo. Ako se to poremetilo, poremetilo se, ali nije ništa lošije od "čiste" varijante.
Temperatura 7. dana od Priorixa temeljito je sumnjiva na blagu vakcinalnu bolest, jer su u cjepivu atenuirani virusi, dakle, živi, no slabo virulentni. Katkada ipak mogu izazvati febrilnu bolest, prvenstveno komponenta parotitisa, zatim ospica. Ne bi bilo loše imati nalaz krvne slike: naime, katkada virus ospica, ako je on uzročnik vakcinalne febrilne bolesti, uzrokuje pad trombocita. To je korisno znati, jer se onda MPR više ne ponavlja.

MrsV

Poštovani,

Hvala vam puno na odgovoru.

Pregledom pedijatrica nije pronašla ništa, a ovo je nalaz krvne slike:

Leukociti 8.1
LYM: 2.6
MON: 1.7
NEUT: 3.5
EOS: 0.1
BAS: 0.2
LYM% 32.5
MON% 20.7
NEUT% 43.1
EOS% 1.0
BAS% 2.7
Eritrociti 4.87
Hemoglobin 109
Hematokrit 0.340
MCV 69.2
MCH 22.4
MCHC 321
RDW 20.3
Trombociti 309
MTV 7.0

CRP 20.6
Sedimentacija 30

AST 34
ALT 14
GGT 12

Koji je razlog da se u slučaju vakcinalnih ospica ne ponavlja cjepivo? Naime, kćer koja će uskoro navršiti 5 godina ( rođena 3.9.2012.) je 9. dan nakon priorixa imala temperaturu i osip, trajalo je jedan dan tako da pedijatrici nismo niti išli.

Srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Jedini razlog da se Priorix (MPR) ne ponovi pred polazak u školu bila bi trombocitopenija, bilo koje geneze. Ovdje nema trombocitopenije, a krvna slika izgleda "virusno". virus može biti i iz cjepiva, ali i bilo koji drugi virus koji uzrokuje prolazne febrilne bolesti ljeti (enterovirusi i sl.).
Ovo sada je neka febrilna bolest za koju je moguće da je vaksinalne etiologije, a za to dokazati, trebalo bi učiniti serologiju. No, to se zapravo ne isplati, a cjepivo se ionako ponovi sa 6 godina. I tada obično nema te postvakcinalne bolesti. Ovo sada je moguće i nešto drugo, neka druga viroza.

MrsV

Poštovani doktore,

Hvala vam puno na odgovorima.

Srdačan pozdrav

MrsV

Poštovani,

Postavila bih vam još jedno pitanje vezano za nalaz krvi. Naime, pedijatrica kaže da je anemičan te da bi nekoliko dana od viroze trebao početi koristiti željezo, a kako ono dosta zezne probavu da pokušam pitati u ljekarni imaju li neko koje je lakše podnošljivo pa da ce napisati recept. Da li biste mi mogli preporučiti koji preparat željeza da uzmemo? Ako postoji nešto što ne ide na recept, a lakše se podnosi, kupit cu. Inače, u ljekarni sam pitala, ali su rekli da je sve za djecu 3+

Hvala vam

Darko Richter, dr. med.

Ne znam. To će vam bolje znati ljekarnik. No, pretpostavljam da je i pedijatrica po pitanju terapije željezom sasvim "doma".

MrsV

Poštovani,

Dijete koje ce 10.3. navršiti dvije godine, primio je sva propisana cjepiva.

Porezao se na limenu kasicu pa me zanima da li ga primljena cjepiva sada štite od tetanusa ili bi se ipak trebali javiti pedijatru?

Hvala puno i srdačan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Ako je primio sva cjepiva propisana u RH, onda je zaštićen od tetanusa. Ali, da li ćete si vi javiti svojme prdijatru, ili ne, to nije pitanje koje možete meni postaviti. To pitanje uvijek postavljate samo sebi.