Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

koliki razmak između cijepiva?

ivana zg

Curica je neurorizična, pala je s kreveta pa je doktor odgodio cijepljenje do 19.11.07.
Pošto je "loše" reagirala na 5u1, odlučili smo da je ne bi cijepili s 6u1.
Problem je što treba dobiti još zadnji hepatitis B, (drugi je primila 13.6-sad tome ističe 5 mjeseci, a 5u1 je dobila 23.08.). Ja ne bih da ga dobije isti dan kada i 5u1 jer mi to dođe na isto kao da sam ju cijepila s 6u1.
Medicinska sestra je rekla da ćemo joj ga dat dan poslije što mi dođe na isto.
Smije li ona taj Hepatitis B dobiti nakon tjedan, ili dva, nakon 5u1 ili to nije preporučljivo zato što između dva cijepljenja treba proći više od 42 dan?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Ili istog dana, ili razmaku od 4 tjedna, a najbolje je "6 u 1", em je isti dan, em je 1 ubod.

ivana zg

Hvala na brzom odgovoru!
U ponedjeljak 19.11.07. dobila je 5u1, i ovaj put puno bolje reagirala, nije plakala kod cijepljenja, tek mrvicu kada joj je doktor uzvlačio iglu. Nije dobila temperaturu, ali zato zadnja tri dana povraća, prvo mlijeko (doji) a onda sav šljam iz grla, nosić je prohodan, ali je puna šljama koji nikako da se "spust", nego joj stalno ide "gore-dolje", prekjučer nije spavala 24h.

1. Htjela bih vas pitati je li moguće da je dobila blaži oblik hripavca, jer kada spava ne hrče već joj pluća "fućkaju" "zvižde" - inače nema nekih drugih simptoma?

2. 13.06.07. je dobila drugu dozu Hepatitisa B, pošto je sad dobila 5u1 19.11.07. za mjesec dana bi trebala dobiti taj Hepatitis. Pošto su tada blagdani mislili smo pričekati da prođe Nova Godina- ili bolje ne?

3. Med. sestra nam je prvo rekla da između cijepljenja ne smije proći više od 3 mjeseca, a doktor više od 5 mjeseci? Tko je u pravu?
Po oboma od zadnjeg cijepljenja Hepatitisa će ako je cijepimo poslije Nove proći više od 5,5 mjeseci?

4. Savjetovali ste da joj zadnje cijepivo damo INFANRIX + IPV. Smije li od ovog zadnjeg cijepljenja 19.11. proći 5 mjeseci ili samo 3mj.? Bitno mi je jer bi taj Hepatitis dali poslije Nove, pa ju ne bih onda nakon mjesec i pol odma ponovno cijepila?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

U ponedjeljak 19.11.07. dobila je 5u1, i ovaj put puno bolje reagirala, nije plakala kod cijepljenja, tek mrvicu kada joj je doktor uzvlačio iglu. Nije dobila temperaturu, ali zato zadnja tri dana povraća, prvo mlijeko (doji) a onda sav šljam iz grla, nosić je prohodan, ali je puna šljama koji nikako da se "spust", nego joj stalno ide "gore-dolje", prekjučer nije spavala 24h.

1. Htjela bih vas pitati je li moguće da je dobila blaži oblik hripavca, jer kada spava ne hrče već joj pluća "fućkaju" "zvižde" - inače nema nekih drugih simptoma? NE POSTOJI HRIPAVAC OD CJEPIVA. DIJETE IMA VIRUSNU PREHLADU, MOŽDA I MALO VIŠE OD TOGAK, S OBZIROM DA GOVORITE KAKAO ČUJE ZVIŽDANJE DOK DIŠE U SNU. MOGUĆE JE DA IMA BRONHITIS, ČAK, GOTOVO SIGURNO, IAKO, OČITO, BLAGI.

2. 13.06.07. je dobila drugu dozu Hepatitisa B, pošto je sad dobila 5u1 19.11.07. za mjesec dana bi trebala dobiti taj Hepatitis. Pošto su tada blagdani mislili smo pričekati da prođe Nova Godina- ili bolje ne? CJEPIVA I HEPATITIS B NEMAJU POJMA KADA SE SLAVI NOVA GODINA. AKO JOJ JE VRIJEME, ONDA JOJ JE VRIJEME. ŠTO AKO SE NE CIJEPI, I BAŠ TADA ULOVI HEPATITIS B, ZA PRAZNIKE, KOGA BISTE TADA OKRIVILI. 100% DOKTORA KOJI VAM NEŠTO NIJE DOVOLJNO JASNO REKAO.

3. Med. sestra nam je prvo rekla da između cijepljenja ne smije proći više od 3 mjeseca, a doktor više od 5 mjeseci? Tko je u pravu? Po oboma od zadnjeg cijepljenja Hepatitisa će ako je cijepimo poslije Nove proći više od 5,5 mjeseci? DRUGA DOZA DOSPIJEVA NAJMANJE 1 MJ. NAKON PRVE, A TREĆA NAJMANJE 4 MJ. NAKON PRVE, A SVE SE MOŽE RAZVUĆI I GODINAMA, ALI SE NE PREPORUČUJE. USVOJENA SHEJMNA JE 0-1-6 MJ, A ONO SU MINIMALNI RAZMACI.

4. Savjetovali ste da joj zadnje cijepivo damo INFANRIX + IPV. Smije li od ovog zadnjeg cijepljenja 19.11. proći 5 mjeseci ili samo 3mj.? Bitno mi je jer bi taj Hepatitis dali poslije Nove, pa ju ne bih onda nakon mjesec i pol odma ponovno cijepila? KOLIKO BI TREBALO PROĆI, OVISI KOJA PO REDU JE DOZE DATA 19. 11. NITI 3 NITI PET MJESECI NISU UOBIČAJENI RAZMACI, VEĆ, AKO JE 19. 11. PRIMILA 3. DOZU U ŽIVOTU, ONDA SLIJEDEĆA DOSPIJEVA U DRUGOJ GODINI, OKO DOBI 15-18 MJ., A AKO JE OVO PRVA ILI DRUGA DOZA 8KOJA SADRŽI INFANRIX, IPV, HIB) ONDA BI TREBALO PROĆI 4-6 TJEDANA.

ivana zg

10.04.07. Engerix B
13.04.07. BCG
13.06.07. Hiberix
13.06.07. Engerix B
23.08.07. 5u1
19.11.07. 5u1 Infanrix + Ipv + Hib

Znači za mjesec dana oko 19.12.07. Engerix B, pa onda za 4-6 tjedana, oko 2 mjeseca 2008g, Infanrix + IPV ?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

10.04.07. Engerix B
13.04.07. BCG
13.06.07. Hiberix
13.06.07. Engerix B
23.08.07. 5u1
19.11.07. 5u1 Infanrix + Ipv + Hib

Znači za mjesec dana oko 19.12.07. Engerix B, pa onda za 4-6 tjedana, oko 2 mjeseca 2008g, Infanrix + IPV ?

VI UPORNO NEĆETE ILI NE MOŽETE SHVATIT ŠTO SAM VAM NAPISAO. 19. 12. ILI OD TADA DALJE, ALI ŠTO PRIJE, TREBA PRIMITI DTP, IPV, HBV (HEPATITIS B), A TO JE MOGUĆE TAKO DA 19. 12 PRIMI INFANRIX HEXA ("6 U 1"blunk, ALI BEZ PRIMJEŠAVANJA KOMPONENTE Hib (već je dobio Hib kao Hiberix + 5 u 1 + 5 u 1). Otprilike 6-12 mj. nakon ovoga dobiva prvu revakcinaciju (DTP+IPV+Hib: najbolje opet 5 u 1), a ako je navršila godina dana, dati MPR od tog časa dalje, najbolej PRIORIX, ako kažete da je "neurorizična".

ivana zg

Hvala na odgovorima.
Ona je rođena 10.04.08. Ja želim da ima što veći razmak između pojedinih cijepiva (i ne vjerujem da se nuspojave javljaju samo u roku 48h! MPR i nakon tjedan, dva, a o dugoročnim reakcijama i nuspojavama ne bi sad raspravljala).
Ne bojim se da će oboliti od Hepatitisa B, ako u određenom roku ne dobije treću dozu Hep.B, jer evo ja ga nemam, naša se generacija '76 nije cijepila protiv njega, djetinstvo sam provela po bolnicama, a godinu dana sam volontirala u komuni za ovisnike o drogama, koji su bolovali od AIDS-a i Hepatitisa B i C. Spavali smo skupa u istoj sobi, tuširali se u istoj kupaonici i jeli istim priborom za jelo, i nitko od nas volontera ništa nije dobio-testirala sam se. Ne vidim kako bi ga moja curica dobila, i od koga, zrakom ne može, a što se mene tiće Hepatitis C je puno opasniji, a protiv njega se ne cijepimo, znači postoji mogućnost da dobije bilo koju bolest protiv koje ne postoji cijepivo.

MPR, neće dobiti jer je pedijatar rekao da ga ne bi dao ni najgorem neprijatelju, Priorix možda, i to sa nekih 18mj, ne prije - jer to je isto živo cijepivo i ima sve nuspojave kao i MPR, osim mislim menigitisa, a ona je neurorizična.

Pitala bih vas postoji li mogučnost, da se protiv te 3 bolesti MPR, cijepi pojedinačno?
Kakve su nuspojave i jesu li pojedinačna cijepiva strana ili domaća?

Zanima me još nešto ako mi možete odgovoriti.
Moja sestra '78, cijepljena protiv MPR, par godina poslije, dobila je rubeolu, a druga '83 isto cijepljena MPR, sa 10g dobila ospice - kako je to moguće?

Zašto se cijepimo protiv MPR - kada su nuspojave toliko česte i opasne, a same bolesti po sebi nisu?
Preboljena bolest stvara doživotan imunitet, a ako se cijepiš postoji mogućnost oboljenja?
Ja sam rođene '76, znači zadnji, drugi put sam se cijepila protiv MPR sa 7g, što znači da kada sam s 30g ostala trudna bila sam u opasnosti da dobijem rubeolu, uljuljkana u lažnu sigurnost da me štiti cijepivo, koje sam dobila kao mala?

Hvala!

Darko Richter, dr. med.

Pitajte me jedno po jedno, i bez vaših konstatacija. Jer, ako sami znate, zašto pitate? Izrekli ste toliko gluposti o cijepljenju, da sam samo uvjetno spreman na njih odgovarati. Uvjet jest da pitate jednu po jednu stvar koj avas zanima. Sve u đuture neće ići. Onako usput, da postoji cjepivo protiv hepatitisa C, biste li i protiv njega bilo koa i protiv B?

ivana zg

Općenito sam protiv cijepljenja, ali pošto ovo kako ste sami rekli nije forum za iznošenje vlastitog mišljenja već za postavljanje pitanja, uskratiti ću vam objašnjenje zašto, na vaše zadovoljstvo, da se ne smijete mojim "glupostima".
Samo ću pitati: a što s onim bolestima protiv kojih nema cijepiva?
Mislim da se ljudi više trebaju educirati po pitanju zdravog života i kulture življenja, a ne se u nekim slučajevima, oslanjati na to da će ih cijepivo štititi, a oni mogu raditi što ih volja.( npr.HPV, hepatitis...)
Hepatitis B,C, je možda jedino od cijepiva koje bi dala djetetu, zato što je u današnje vrijeme jako rasprostranjen, i može ga se dobiti u bilo kojoj bolnici!
Uglavno cijepila bi samo u onim slučajevima kada čovjek ide u neku sredinu, gdje se zna da postoji velika mogućnos zaraze.
(nisam izdržala ipak sam komentirala)

Pitanje; koliku dugo vas štiti cijepivo protiv Hepatitisa?

Darko Richter, dr. med.

Samo ću pitati: a što s onim bolestima protiv kojih nema cijepiva? KADA SE IZMISLE CJEPIVA ZA TE BOLESTI, ODREDIT ĆE SE I INDIKACIJE. PA ZAR VI MISLITE DA SU OVA CJEPIVA KOJIMA SE CIJEPE DJECA U HRVATSKOJ UJEDNO I SVA CJEPIVA KOJA POSTOJE NA SVIJETU? MI CIJEPIMO PROTIV NEKIH 10-15 BOLESTI (IZBROJITE SAMI), A NA SVIJETU POSTOJI BAREM 50-60 CJEPIVA. TO VAM JE UJEDNO I ODGOVOR NA ONU VAŠU MUDRU REČENICU: Uglavno cijepila bi samo u onim slučajevima kada čovjek ide u neku sredinu, gdje se zna da postoji velika mogućnos zaraze. BAŠ TO SE I RADI, I U HRVATSKOJ SE CIJEPI OD BOLESTI KOJE NAMA PRIJETE, A NE AFRIKANCIMA.

Mislim da se ljudi više trebaju educirati po pitanju zdravog života i kulture življenja, a ne se u nekim slučajevima, oslanjati na to da će ih cijepivo štititi, a oni mogu raditi što ih volja.( npr.HPV, hepatitis...) - RECITE MI KAKVE OVO IMA VEZE S MEDICINOM? DA TREBA ZDRAVO ŽIVJETI ZNAJU I NEPISMENI LJUDI NA KAVKAZU, A ZAŠTO TO VI TEK SADA OTKRIVATE, I TO KROZ PROTIVLJENJE CIJEPLJENJIMA, POKAZUJE VAŠ VRLO NISKI NIVO, KAKO MEDICINSKOG ZNANJA, TAKO I NEKIH OPĆENITIJIH ZNANJA IZ PODRUČJA ZDRAVOG RAZUMA.

Hepatitis B,C, je možda jedino od cijepiva koje bi dala djetetu, zato što je u današnje vrijeme jako rasprostranjen, i može ga se dobiti u bilo kojoj bolnici! CJEPIVO PROTIV HEPATITISA C JOŠ NE POSTOJI. USPUT, OGROMNA VEĆINA SLUČAJEVA HEPATITISA B STEKNE SE DALEKO OD BOLNICE (NEPOZNATO: PREKO 30%; NARKOMANI 25%; PRIJENOS OD UKUĆANA: 5%; SPOLNO: HETERO 25%, HOMO 10%; U BOLNICI: TRANSFUZIJA 2%, HEMODIJALIZA <1%, ... ). NEMATE POJMA, GLAVNO VAM JE DA BLATITE BOLNICE, TJ. PRIKRIVNOM SMISLU LIJEČNIKE, A ONDA DOMETNETE: "(nisam izdržala ipak sam komentirala)". NEMATE POJMA O POJMU, ZNANJE ONOGA O ČEMU IMATE NEKI SVOJ (POTPUNO BEZVRIJEDNI) STAV VAM JE ČISTA NULA, I BOLJE VAM JE, I VAŠEM DJETETU, DA SLUŠATE ONE KOJI NEŠTO ZNAJU. VAŠA NAJGORA PREDRASUDA JEST DA BEZ ZNANJA MOŽETE IMATI PRODUKTIVNI STAV. NEMATE ZNANJA, I NA OVAJ GA NAČIN NIKADA NEĆETE NITI STEĆI, I TOM VAM ŽELIM DOBRONAMJERNO PORUČITI, MAKAR JE OČITO DA JA UGLAVNOM ZA NABUSITO NEZNANJE NEMAM PUNO RAZUMIJEVANJA.

Pitanje; koliku dugo vas štiti cijepivo protiv Hepatitisa? AKO SE PRIMI, JER NE PRIMI SE BAŠ KOD SVAKOGA, ŠTITI CIJELI ŽIVOT, NO IPAK SE U ZADNJE VRIJEME PREPORUČUJU REVAKCINACIJE, ALI NAKON DUŽIH RAZMAKA, OKO 15-AK GODINA. KOD ONIH KOD KOJIH SE NE PRIMI, NE KORISTE NITI REVAKCINACIJE, NITI VEĆE DOZE CJEPIVA.

ivana zg

Pitanje; koliku dugo vas štiti cijepivo protiv Hepatitisa? AKO SE PRIMI, JER NE PRIMI SE BAŠ KOD SVAKOGA, ŠTITI CIJELI ŽIVOT, NO IPAK SE U ZADNJE VRIJEME PREPORUČUJU REVAKCINACIJE, ALI NAKON DUŽIH RAZMAKA, OKO 15-AK GODINA. KOD ONIH KOD KOJIH SE NE PRIMI, NE KORISTE NITI REVAKCINACIJE, NITI VEĆE DOZE CJEPIVA.

Pitanje: kako znati je li se cijepivo proti Hepatitisa B "primilo" ?
Da se ja sada želim s 31g cijepiti protiv Hep.B, kako bi to izgledalo, mislim; prvo tri doze Hep.B u razmaku po 3 mjeseca ili? I onda revakcinacija nakn 15g ili prije?

Hvala!

ivana zg

Lijepo vi po meni, drvlje i kamenje i to jako nepristojno. Od kuda znate da nisam medicinske struke i da zbog toga imam stavove protiv i za?
Žalosno je što fakultetski obrazovani ljudi misle za sve druge da su glupi, ali iz samoga njihovoga stava se vidi da to proizlazi iz povrjeđenog ega, npr. ja sam doktor= Bog, a svi drugi nemaju pravo ni sumnjati u ono što im kažem. Ja možda lupetam gluposti, ali sam do takvih vama nebuloznih spoznaja došla istražujući i donoseći zaključke vlastitom glavom, a nisam samo čitala knjige i uzimala zdravo za gotovo što mi je tamo neki znastvenik rekao, a da o tome nisam malo razmislila i dovela to u pitanje. Na žalost komunistički režim školovanja, bio je kako vidim po mnogim uglednim ljudima raznih struka, samo bubaj napamet svega što piše, ne dovodeći ništa u pitanje, i ni slučajno ne razmišljaj svojom glavom, jer tu su drugi da to rade za tebe.
Sva sreća danas je drugo vrijeme i pacijenti mogu doć do raznih informacija, tako da to neke ljude medicinske struke jako vrijeđa, jer više ne mogu glumiti Bogove, i dovodi se u pitanje njihova stručnost.
Shvaćam ja da je iritantno kada te netko uči tvome poslu, ali malo ljubaznosti ne bi bilo na odmet.

Nemam ništa protiv doktora ni medicinara, imam samo protiv zastupanja jedne tezekoja se uporno i tvrdoglavo zastupa, baš zato cijenim znastvenike jer pokušavaju osporiti neke stvari, ili napraviti bolje od onoga što već postoji, a to ne bi mogli da ne sumnjaju u date im teorije.

Znam da nema cijepiva protiv Hepatitisa C! Prijateljica mi ga ima i prima interferon.
Što se tiče cijepiva protiv HPV-a, kao prevencije, mislim da može mladim curama dati lažnu sigurnost da su zaštićene 100% i tako ih ne namjerno navesti na promiskutetniji život.
HPV koliko ja znam ima više vrsta, a ovo cijepivo ne štiti od svih.
Ja sam za mogućnost izbora kada je cijepljenje u pitanju, a ne da je ono zakonom obavezno. Koliko znam, Austrija i Njemačka su ukinule obavezno zakonsko cijepljenje, ispravi te me ako griješim.
Na dobivanje hepatitisa u bolnicama mislila sam na transfuziju i hemodijalizu.
Kao što znam medicinski radnici se obavezno cijepe proti hepatitisa.
Inače, nažalost sam čest posjetitelj bolnica, i iskreno govoreći u pojedinim bolnicama je higijena ne primjerena takvoj ustanovi, a higijena ne ovisi o buđetu minisarstva zdravstva, već ovisi o samom djelatniku bolnice.

Da ne poštujem i ne cijenim vaše mišljenje ne bih vas tražila savjete. I ovim putem vam zahvaljujem na datim odgovorima.

Darko Richter, dr. med.

Bio sam malo oštar, ali ne prežem od toga da vama i bilo kome kažem kako ne podnosim nabusito neznanje i predrasude, bilo kakve, znanstvene, ili rasne, ili koje hoćete. To nipošto ne znači da " ... fakultetski obrazovani ljudi misle za sve druge da su glupi ... " niti da to " ... proizlazi iz povrjeđenog ega, ... ". To da je " ... doktor= Bog, a svi drugi nemaju pravo ... " jest jedna vaša bolna predrasuda. Strašno je od nekog čuti da je svojim umovanjem došao do kontra-zaključaka onome za što je trebalo desetljeća i tisuće radova i umova, i to još uz opasku: " .. a nisam samo čitala knjige i uzimala zdravo za gotovo ... " jer, da ste čitali, sigurno ne biste lupetali ove gluposti, a i cijenili biste svoj trud da to pročitate, i ne biste po tome poljuvali bez razlike, samo zato što ste se vi opredijelili da budete protiv cijepljenja ("Ja jesam protiv cijepljenja"blunk. To je obično zaostalo sektaštvo, osobno opredjeljenje koje globalizirani svijet priznaje samo za vjerske osjećaje.
"Nemam ništa protiv doktora ni medicinara, imam samo protiv zastupanja jedne teze koja se uporno i tvrdoglavo zastupa, baš zato cijenim znastvenike jer pokušavaju osporiti neke stvari, ili napraviti bolje od onoga što već postoji, a to ne bi mogli da ne sumnjaju u date im teorije." Navedite mi imena barem triju znanstvenika, heroja koji se usuđuju suprotstaviti mainstream-u medicinske znanosti, da ih upoznam. Vi živite u romanu 19. stoljeća, danas su ti alternativci jednostavno alternativci, koji pokušavaju zaraditi na gluposti i sektaštvu kojeg uvijek ima u dovoljnoj količini u svakom društvu, a ne radi se ni o kakvim borcima za napredak a protiv ukočenih društvenih ili znanstvenih normi.
"Što se tiče cijepiva protiv HPV-a, kao prevencije, mislim da može mladim curama dati lažnu sigurnost da su zaštićene 100% i tako ih ne namjerno navesti na promiskutetniji život." Zašto bi mladim curama jedno efikasno cjepivo davalo lažnu sigurnost? Daje ima sigurnost samo protiv 4 najčešća HPV soja koja dovode do Ca. to je rečeno vrlo precizno, drukčije i ne može, jer je cjepivo rađeno od 4 soja, ne od svih mogućih HPV sojeva. Problem ste vi i vama slični, koji biste da odmah sve shvatite, a da ne pitate bogove, i pomislite, ako ste od nekog novinara čuli ili pročitali o "cjepivu protiv Ca cerviksa", a kasnije ukapirali što o tome kažu stručnjaci, da su onda krivi ti stručnjaci za dezinformaciju koju ste u vlastitim glavama skuhali vi i vaši ljubljeni novinari. Tako se znanje ne stječe.
"Ja sam za mogućnost izbora kada je cijepljenje u pitanju, a ne da je ono zakonom obavezno." E, tu se 100% slažemo, jer ja sam mišljenja da ljudi moraju o sebi imati odgovornost, a ne da ih drugi na to upozorava, i da onda još dobiva packe od neznalica i sketaša. Ali, idite do ministra, idite do epidemiologa, i recite to njima. Ja sam za potpuno slobodno zdravstveno osiguranje: hoćeš - hoćeš, nećeš - nećeš. Kao prijelazni model volio bih vidjeti dokidanje obvezatnog doprinosa za zdravstveno osiguranje, uz održavanje osnovne društvene zdravstvene higijene iz poreznog novca (npr. određeni broj pregleda u trudnoći, cjepiva za djecu, pokrivanje trauma, psihoza, mrtvozorništva i sl.). Ostalo da si građani kupuju kao osiguranje do franšize koju žele. Ja bih uzeo najjeftinije.
"Koliko znam, Austrija i Njemačka su ukinule obavezno zakonsko cijepljenje, ispravi te me ako griješim." Naravno da griješite. Nije obvezatno u SAD-u, no to je dovoljno velik primjer. Ali, tamo vam se cijepe skoro svi. A zašto? Prvo, oni vjeruju svojim bogovima. Drugo, troškovi liječenja, ako dobijete preventabilnu bolest su veliki (imate li vi pojma koliko košta interfereon za vašu prijateljicu s hepatitisom C - jer i u nekim slučajevima hepatitisa B, koji je preventabilan, daje se interferon? a u Americi, to je tek 25% cijene njezinog liječenja, a ovdje vi vrlo dobro živite od polubesplatnog rada liječnika i drugog medicinskog kadra, i još pljujete po nama) i uvećavaju se (kazneno) baš zbog toga šte se netko nije cijepio, a mogao je. Tako hoće osiguravajuće kuće. Isto kao i kod automobiilskih osiguranja. Ako radiš gluposti, povise ti premiju, i kvit. To shvaćate?
"Na dobivanje hepatitisa u bolnicama mislila sam na transfuziju i hemodijalizu." Valjda znate čitati, pa ste u mom zadnjem odgovoru mogli vidjeti da je to niti 3% od svih hepatitisa B u populaciji, a u biti je i manje, jer se ta raspodjela, koju sam vam naveo, odnosila samo na horizontalno stečeni hepatitis B, u što nisu bila uključena djeca zaraženo vertikalno od svojih majki. No u zadnje vrijeme se kontrolom hepatitisa B u trudnica i neposrednim cijepljenjem novorođenčadi, taj problem praktički anulirao. I to, CIJEPLJENJEM PO NALOGU BOGOVA, a ne protivljenjem cijepljenju, po mišljenju neznalica.
"Kao što znam medicinski radnici se obavezno cijepe proti hepatitisa." Stalno ste u zaostatku. Cijepljenje protiv hepatitisa B je univerzalno, cijepe se svi već brzo nakon poroda, isto po nalogu bogova.
"Inače, nažalost sam čest posjetitelj bolnica, i iskreno govoreći u pojedinim bolnicama je higijena ne primjerena takvoj ustanovi, a higijena ne ovisi o buđetu minisarstva zdravstva, već ovisi o samom djelatniku bolnice."Higijena ovisi o svima koji se u toj bolnici muvaju, i najviše o pacijentima. Zar mislite da je Zurich čist zato jer iza svakog prolaznika trči neki smetlar, ili je to kombinacija dobro organizirane komunalne djelatnosti, i nadzora ponašanja (a onda i svijesti prolaznika, Švicaraca, ili turista, ili imigranata - ovi potonji su najčišći, vidi dalje). Probajte pljuniti na trotoar u Ženevi, pa mi javite kako ste se proveli. Vama je sve tako jednostavno: inflacija? mora da je to zbog doktora koji misle da su bogovi; prljavština? to je zbog zdravstvenih djelatnika; loši sudovi? ne, doktori uzimaju pare ... .
Da ne morte ponavljati, citiram vašu zadnju rečenicu:
"I ovim putem vam zahvaljujem na datim odgovorima."
Nema na čemu.

ivana zg

Medicina mora biti humana i socijalno osjetljiva, a ne privilegija bogatih

Darko Richter, dr. med.

Da oživi Lenjin, vi biste za čas bili u njegovoj povorci. Jer, kada nemate odgovora, a ne želite priznati da ste shvatili što vam je rečeno, onda ispaljujete parole. A to je nepristojno, jer implicirate da medicina nije humana niti društveno osjetljiva. A ja bih, npr., htio da je neki SUPERMARKET ili BANKA, ili POREZNA UPRAVA humana i društveno osjetljiva. To je moja osnovna želja, a medicina je u nas na rubu raspada, baš zbog te prisilne osjetljivosti, te sistem svake godine financijski puca, i mora se doalimentirati iz proračunskog novca. Dakle, dolazimo, htjeli - ne htjeli, do onog mog prijedloga za prijelazni model zdravstvene zaštite: za osnovne stvari iz poreznog novca, a konačno, svatko iz svoga džepa.

LuKa 051

Postovani,sin mi je operirao kraniosinestozu s 3.5mj.do tad je dobio cijepivo 6u1 s 2mj.i 2doze za rota virus.nakon operacije posto je primio krv nije se cijepio 6mj.po preporuci neurokirurga.6.2 s 10.5mj. dobio je drugi dozu 6u1.kad moze primit 3dozu 6u1?i dali moze skupa s 6u1 dobit i prevenar za pneumokok? I kad preporucate priorix?hvala

Darko Richter, dr. med.

Treći "6 u 1" smijeprimiti najranije mjesec dana od prethodnoag, tj. 10.3. 2017. Prerporučio bih, radi boljeg efekta cjepiva, da to bude nakon 6 tjedana, tj. krajem ožujka. Istodobno smije primiti i cjepivo za penumokoka. Priorix može dobiti čim navrši 12 mj., u nas je uobičajeno s 15 mj, al bih preporučio da to radije bude s 13-15, nego s 15-18 mj. zbog neke sitne razlike u riziku za febrilne konvulzije.

LuKa 051

Hvala puno na odgovoru.bili smo naruceni 7.3 vec pa mi se cinilo nekako prerano.sad smo ionako pod antibiotikom infekcija grnjih disnih puteva pa odgadjamo dok ne ozdravi.taman ce i bit kraj ozujka spreman za cijepivo.stariji je dobio priorix s 12mj..al posto s mladjim kasnimo s cijepivima nisam znala dal mora bit odredjeni razmak izmedju 6u1 i priorixa.

Darko Richter, dr. med.

Ta dva cjepiva može dobiti i o istoj viziti.

LuKa 051

Hvala Vam na odgovoru