Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Pitanje-revakcinacija MMR

nala7

Postovani, moje dijete od 13 godina je primilo ovo cjeptivo tek pred skolu sa 6 godina,jer iz objektivnih razloga nije je mogla primiti sa 13-18 mjeseci, kako je predvidjeno u BiH. Juce smo radili igg morbili (elisa) i dobili nalaz koji je pozitivan i iznosi 50,5 NTU.Referentne vrijednosti za pozitivan nalaz su preko 11. Da li je u ovom slucaju protrebna revakcinacija sa pomenutim cjepivom i da li ovaj nalaz znaci da imunitet postoji ?

Darko Richter, dr. med.

Nalaz ukazuje na dobru imunost. No, da ga niste uradili, trebali ste ga cijepiti. Zaboravite da ste nalaz uradili, i cijepite dijete prema uobičajenim kautelama.