Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Pneumo 23

napolitanka

Poštovani dr.Richter,

Sada ću navršiti 18 godina , a dok sam bio mlađi, dijagnosticirali su mi IgA imunodeficijenciju koju je potvrđena kod vas na pregledu 2009. g.
2005. g. prvi sam put cijepljen Pneumo 23, pa sam vašom preporukom to cjepivo ponovio 2009. g. Od tog cijepljenja pa do svibnja ove godine nisam imao nikakvih zdravstvenih problema osim jedne prehlade koja je brzo prošla. Od svibnja, u grubo točno 4 godine nakon cijepljenja, bolovao sam od 2 upale grla te popio Ospamox i Amoxicilin. Trenutno patim od neke blaže upale ili gripe ni sama doktorica ne zna, sutra idem vaditi krv.
Pa me zanimalo trebam li ponoviti cijepljenje Pneumo 23 i ako još što preporučate.

Zahvaljujem,
Luka

Darko Richter, dr. med.

Nikako ti ne preporučujem gomilanje tog cijepiva u razmacima manjim od 10 godina. U početku, u dječjoj dobi, osobito u prvom desetljeću, Pneumo 23 se može ponoviti nakon 5 godina, ali dalje je razmak najmanje 10 godina. Ne bih o svemu paničario, jer moraš tu i tamo u životu biti bolestan, to je normalno. Preporučujem ti,međutim, redovito cijepljenje protiv gripe, a sezone će početi za oko 2 mj. Druga cjepivo protiv pneumokoka, npr. Prevenar, koji je malo drugačije cjepivo, i koji bi inače mogao dobiti, nije preporučljiv, nakon što si već dvaptu primio Pneumo 23.

napolitanka

Hvala na savijetu.
Te sam vam htio reći da su sve ove bolesti zapravo bile maskirana infektivna mononukleoza. Ne znam jeli i prva, ali već prije druge sam imao povišene jetrene probe te su mi neki dan otkrili da sam EBV pozitivan.
Pa me zanimalo treba li odgoditi cijepljenje protiv gripe do potpunog ozdravljenja ili se mogu normalno cijepiti kada počne sezona.

Darko Richter, dr. med.

Ako do tada ozdraviš, možeš se cijepiti.

petral

Poštovani
imam sina starog četiri i pol godine, ide u vrtić, s godinu dana cijepljen je prevenarom, dvije doze, pedijatrica je rekla da nije potreban pneumo 23, prije nekoliko dana bio je bolestan,rekli su nam da bi bilo dobro da se docijepi sa pneumom, zanima me sto vi mislite o tome? Da li je sad prekrasno obzirom da je prevenar bio sa godinu dana? Naša pedijatrica i dalje misli da pneumo nije potreban.
Hvala,lijep pozdrav.

Darko Richter, dr. med.

To je kao kada imate već 1 par cipela, pa netko kaže da vam nije potreban i drugi. Ovaj drugi je možda napravljen baš za kišu, pa neće biti beskoristan. Tako je i s Pneumom 23. U Prevenaru ima 13 serotipova, u Pneumu ih je 23. I tih 10 koji čine razliku, isto tako prave bolesti, kao i onih 13. Da li ćete se docijepiti s Pneumo 23, to je pitanje da li vi to želite, a ja bih rekao da to sigurno nije sasvim bespotrebno.

petral

Poštovani,

zahvaljujem na brzom i jasnom odgovoru.

Lijepi pozdrav.

anmaxx

Poštovani,
zanima me cjepivo Pneumo23,dakle
ovako dijete ima 3g i 10mj,mi bi ga cjepili
sa navedenim cjepivom ali me samo zanima
kad bi ga mogli cijepit jer je upravo prebolio
vodene kozice i upalu pluca,da li treba proći
neko određeno vrijeme ili moze odmah?Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Moralo bi proći jedno 3 mjeseca, a najmanje 6 tjedana od vodenih kozica.
Međutim, ja bih mu najprije dao Prevenar 13, a tek potom (razmak najmanje 6 mj.) Pneumo 23.

Helenah

Djevojčica stara 5,5 godina prema preporuci pedijatra cijepljena je s Prevenar 13 u dobi od 9 mjeseci te docijepljena sa 11 mjeseci. Kako smo zbog preseljenja promijenili pedijatra nova dr smatra da nema potrebe za cijepljenjem niti docijepljivanjem protiv pneumokoka jer se to cjepivo prema njezinom mišljenju daje samo djeci koja npr. nemaju slezenu zbog čega djevojčica do sada nije docijepljena.
Obzirom da sam putem ovog foruma upoznata s vašim mišljenjem u vezi navedene teme te sam odlučila dijete docijepiti molim vaše mišljenje da li je to sada moguće i ukoliko jest s kojim cjepivom te da li to mogu učiniti bez uputnice pedijatra negdje privatno?
Također, djevojčica je unazad mjesec dana zbog šarlaha dva puta liječena antibioticima, sada završavamo s drugom kurom i nadamo se potpunom izlječenju. Pitanje za vas je kada bi se moglo najranije dijete docijepiti?
Unaprijed hvala

Darko Richter, dr. med.

Hm, mislim da je mogla biti docijepljena trećom dozom Prevenara 13 tijekom druge godine života, najmanej 6 mj. nakon druge doze Prevenara koju je dobila još u provj godini (s 11 mj.). To se može učiniti i sada.
A može potom dobiti i Pneumo 23, ali nakon razmaka ne manejga od 2 mjeseca, a ja bih savjetovao najmanje 6 mjeseci.
Glede pitanja šarlaha, može se cijepiti, ako treba, već sutra.