Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

preskočena cjepiva

ivy1212

Poštovani,
moje dijete koje će uskoro navršiti 6 godina zadnje cjepivo je primilo od god dana.
Nakon nekoliko ponovljenih febrilnih konvulzija neuropedijatar nam je savjetovao odgodu cjepiva do navršenih 6 godina.
Ono što me sad zanima da li dijete mora primiti sva cjepiva do ovog predškolskog kao i njega ili mu je za neka već prekasno? Koliki razmak mora biti izmedju njih ako ih mora primiti više?

unaprijed zahvaljujem,
pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Dakle iz ovoga niti ja niti itko može zaključiti koja je cjepiva u kojem broju do sada primio.
A o tome ovisi sve dalje.

ivy1212

primao je redovno sva cjepiva do godinu dana.
Zadnje cijepivo je bilo sa god dana - MRP.

ivy1212

da budem preciznija,
po rođenju je primio BCG i HepB,
sa navršena 1 mjeseca HepB
sa navršena 2 mjeseca di_ter_per, polio i Hib
sa navršena 4 mjeseca di_ter_per, polio i Hib
sa navršenih 6 mjeseci Di-ter-per, polio i Hep B
i sa 13 mjeseci MRP.

Darko Richter, dr. med.

Kompletirao je cijepljenja za BCG, i hepatitis B.
Glede Hib-a (hemofilusa tipa B), trebao bi dobiti još 1 dozu ako je mlađi od 6 godina. Zato se čudim onome "uskoro će navršiti 6 godina". Nikako da date "full" podatke, ali zaključite sami da li mu treba ili ne ta doza Hib-a.
Glede DiTePer-a treba dobiti 2 doze Boostrixa (Tdap) u razmaku od 6 mj. Druga doza odgovara redovnom cijepljenju s navršenih 5 godina.
Glede poliomijelitisa i MoPaRu cjepiva, treba mu po jedna doza od svakoga. Te doze odgovaraju zapravo redovnom cijepljenju na ulazu u prvi razred.

ivy1212

Hvala vam mnogo na odgovoru. 6 godina ce napuniti za 2 dana.
Srdacan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Da je moj, ja bih mu dao tu dozu Hib (hemofilus b) cjepiva.

ivy1212

hvala Vam, učinit ću onda to.
Ako Vas još mogu zamoliti koji redosljed bi bio najbolji po Vašem mišljenju. Tj. da li se može više njih primiti odjednom ili svaka posebno?

ugodan dan,
pozdrav

ivy1212

također po kalendaru cijepljenja u BiH koji izgleda ovako:
Po rođenju
(12-24 h) HepB 1+BCG
Sa navršenim 1.mjesecom HepB 2
Sa navršena 2. mjeseca DTP 1+Polio 1 + Hib 1
U 4.mjesecu DTP 2 +Polio 2+ Hib 2
sa navršenih 6.mjeseci DTP 3 + Polio 3 + HepB 3
U 12.mjesecu MRP
U 18.mjesecu Hib 3 + OPV 1
U 5.godini života DTP (ili DT)+ Polio
U 6.godini života MRP 2
U 14.godini života dT + OPV 3
U 18.godini života TT

Ispada da je on preskočio samo jednu dozu DiTePer -a , jednu Hib-a i dvije polio-a? pa me malo zbunjuje Vaš prijedlog sa dvije doze DiTerPeRa i jednu polia.

Darko Richter, dr. med.

Vidite kako vi mislite da postoji samo jedna istina, za sve ljude na svijetu. Međutim, u mnogim pitanjima, poput cijepljenja, prehrane imovine, marljivosti, efikasnosti, itd.,itd., kriteriji nisu jednaki za sve ljude, niti sve skupine ljudi, niti područja na kojima žive ljudi.
Pa tako BiH kalendar nije jednak hrvatskome, niti američkome, itd.
Svaka zemlja kroji kalendar prema svojoj situaciji i razumijevanju vlastite situacije.
Tako da njemu u BiH može biti dovoljna jedna doza Tdap (Boostrix) ili samo dT. A što se tiče MoPaRu-a, treba mu još jedna doza, upravo sada.
Glede poliomijelitisa, Američani smatraju da je 4 doze inaktiviranog polija (IPV, "Imovax"blunk, dovoljna za cjeloživotnu zaštitu, no u BiH imate, nakon prve tri doze IPV-a, koje je primio, nastavak s OPV-om (oralnom, atenuiranom, tj. živom polio vakcinom). To je u BiH određeno zato, da bi se istisnuo divlji soj, za koji se iz same te preporuke očito smatra da je stalno na vratima. Dakle, za njega kao individuu, dovoljna je još jedna doza IPV-a, i ja bih to sada tako napravio, a sa 14 godina može dobiti OPV prema kalendaru. Ako mu netko sada hoće dati baš OPV, koji se daje i zbog individualne, i zbog šire epidemiološke zaštite, ni to nije problem, može ga dobiti.
U svim varijantama bit će tijekom svoje 7. godine konačno na razini ostale djece iste dobi koja su cijepljena bez kašnjenja, i onda treba pratiiti dalje kalendar cijepljenaj u BiH.
Najedanut se mogu dati razna cjepiva, u različita injekcijska mjesta: npr. ja bih mu dao Boostrix (ili samo dT) + IPV o jednoj viziti, i nakon 4 tjedna dao bih mu MoPaRu. Ako mu idu davati OPV, onda bih upozorio da se u periodu od 4 tjedna nakon OPV, koja se daje u vidu kapi na usta, nikako ne smiju primati intramuskularne injekcije, niti dobiti ozbiljnije traume po mišićima, jer na tim mjestima može nastati postvakcinalni poliomijelitis. Istodobno davanje injekcijskog i oralnog poliocjepiva može biti, ali, ponavljam, samo o istooj viziti, i ne bi bilo dobro da primi OPV, pa da onda nakon nekoliko dana ili manje od 4 tjedna dobije neku drugu injekciju u mišić, bilo da je riječ o cjepivu, ili o nekom antibiotiku ili vitaminu ili kortikosteroidu, tj. bilo čemu u obliku intramuskularne injekcije.
Opasnost postvakcinalnog polija razlog je da su Američani i mnogi drugi prešli potpuno na IPV, koje je mrtvo cjepivo, i nema takve komplikacije. Izrael je, baš kao i BiH zadržao kombinirano cijepljenje IPV + OPV, zbog opasnosti prodora divljeg soja, pri čemu OPV pruža bolju skupnu zaštiti jer istiskuje divlji soj iz crijeva kroz koji ide infekt.

ivy1212

Zahvaljujem na izdvojenom vremenu i iscrpnom objašnjenju.

Lijepi Vam pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

A mogli smo biti gotovi u samo 2 "prepucavanja", da ste htjeli od početka sve reći.
No, nešto niste rekli jer niste niti znali, a nešto ste namjerno preskočili. Sve to govori o tome da si ljudi zamišljaju da nešto o medicini znaju, ali nemaju pojma o pojmu. Dibidus. Niti pitanja se ne znaju postaviti, i neće se znati postaviti, sve dok se ljudi ne spuste u svoje okvire, tj shvate što sve ne znaju, pa će onda i pitanja biti potpuna i korisna. Nemoguće je postaviti normalno pitanje, dokle god pitalac smatra da nešto o tome što pita zna. Jer, zašto onda pita? Ta infekcija pitanja neznanjem, a koje se pričinja znanjem, potpuno kvari pitanje, i komunikacija postaje nemoguća.
Ja, drugovi, toliko.

ivy1212

Naravno,u pravu ste.
Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Možda niste pravo shvatili zašto sam zadnji puta odgovorio. Ne zato da je moja zadnja, ili da sam obavezno u pravu. Više zato, da, kada sutradan otvorim forum Cjepiva, odmah uočim neki novi post. A post ne otvaram je, nego netko drugi, pa između svih mojih "zadnjih" odgovora odmah uočim novo pitanje. To je jedini razlog.

ivy1212

Vjerujem da Vam nije jednostavno odgovarati na sva pitanja ali ipak je ovaj forum napravljen za takve stvari.
Ocito ljudi ne sumnjaju u Vasu strucnost, a nitko od nas nije presretan sto se uopce mora zamarati ovakvim temama. Svi bi bili sretniji da nemamo nikakvih sumnji i problema.
Vama jos jednom hvala na vremenu koje izdvajate za nas.

Srdacan pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Odustajem.

ivy1212

Evo da Vam kazem da su mi odbila dati Hib uz objasnjenje da je kasno i da nema smisla. Dobio je DiTePer i polio u jednom cjepivu-tetramix . Za mjesec dana je narucen na MoRuPa.

Pozdrav

Darko Richter, dr. med.

Formalno ne treba dati čim je dijete starije od 2 godine. No, to se bazira na teoretskom saznanju da do tad dijete razvije protutijela protiv hemofilusa. Ali, što ako ne razvije, ii razvije manje? Zato sam vam rekao: da je moje, dao bih mu Hib i da ima 6 godina.

vcrnic11

Poštovani,
Moje dijete je rođeno početkom prosinca 2016.godine. Uredna trudnoća, bez komplikacija pri porodu, otpušten 2.dan iz bolnice bez ikakvih krvnih ili slicnih pretraga. Nakon 2 tjedna pojavljuje se lagana temperatura, pretragom krvi CRP je bio 122. Nakon dolaska u bolnicu (2 sata kasnije) CRP 166. Ucinjenim pretragama ustanovljeno je da u pitanju uroinfekt (sumnja na urosepsu), diletacija bubrega i krvarenje na mozgu 2.stupnja. 10 dana lijecenja antibiotikom i 6 mjeseci uroprofilakse (cefixim) unutar tih 6 mjeseci imao je i RSV virus nakon kojeg nikako da se rijesimo sekreta na plucima tako dda stalno kasljuca i hropce. Uz cijepljenje u bolnici primio je samo jos jedno cijepivo i to sa 6 i pol mjeseci starosti (nakon cega je 2 dana imao temperaturu preko 39°). Sljedece cijepivo trebao je primiti 15.kolovoza ali nikako da spojimo 5 dana da je zdrav i da se pedijatrica odluci cijepiti ga. Moje pitanje je sljedece: citam po portalima da prijeti epidemija ospica, a to je cijepivo s godinu dana. Hoce li se on moci cijepiti s godinu dana tim cijepivom ako do sada nije primio 2 redovna koja prethode tome?
Hvala unaprijed

Darko Richter, dr. med.

Ta dva prethodno neprimljena cjepiva (vjerojatno Hexacima, 6u1), treba plrimiti, ali, ona nemaju nikakve veze s cjepovm protiv ospica, zaušnjaka u rubele (MoPaRu). Tose cjepivo daje s 12-15 mj.