Cjepiva

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

VZV kod odraslih

Ivo345

Poštovani,
kao dijete nisam prebolio vodene kozice, te sam se mislio cijepiti, jer ih je mnogo teže preboliti kao odrastao, a budući da imam 24 godine, spadam u tu kategoriju.
Prije cjepiva sam napravio serološku analizu na antitijela, i rezultati su mi sljedeći:

VZV IgG= 650 IU/L, referentni interval 0-150, dakle imam povišenu vrijednost.
VZV IgM je negativno.

Ako sam dobro razumio, znači da imam antitijela u sebi? Sjećam se da su me u nekoliko navrata kao dijete roditelji vodili spavati kod djece što su imala kozice i igrati se s njima, ne bih li ih dobio, ali nisam nikada. Također, stalno sam boravio s braćom koja su imala vodene kozice, ali opet, ja ih nikada nisam dobio.

Trebam li se cijepiti ili ne?

Darko Richter, dr. med.

Ne, jer imate imunost. Ovdje je jedina ograda što ja ne vidim originalni nalaz i gdje je učinjen, i kada.
Vodene kozice ne mora svatko vidjeti, one se mogu preboljeti i supklinički, ili u toko blagom obliku (i bez temperature, s 1 ili 2 kozice), da to nitko ne opazi.

Ivo345

Hvala vam puno na odgovoru.
Da pojasnim, kontrolu sam napravio u laboratoriju Breyer u Ilici, prije dva tjedna, a brojeve sam detalno prepisao.
Dakle, samo su dva parametra, Varicela Zoster IgG i Varicela Zoster Igm.
Kod varicela Zoster IgG, pod rubrikom nalaz piše da je vrijednost 650 IU/L, i da je referentni interval 0-150. Također, nalazi se i grafički prikaz koji ukazuje da imam povišenu vrijednost tog IgG-a.
Za IgM piše samo da je negativno.
Znači, ne bi smjelo biti razloga za brigu?

Darko Richter, dr. med.

Ne bi. Laboratorij je dobar, no, zanimala me metoda analize. I o metodi ovisi koliko se nalazu može vjerovati, naravno, uz sami laboratorij.

Ivo345

Poštovanje, bio na putu pa nadopunjujem post.
Metoda je enzim-imuno, tako su mi rekli kad sam ih danas nazvao.

Darko Richter, dr. med.

Imate imunost, dokazanu pouzdanim testom.

luve13

Postovanje...
Zanima me Vase misljenje vezano za docijepu za ospice...provjerom svog kartona je ustanovljeno da imam samo jednu primljenu dozu u dobi od 7 godina,a za prvu mi je dr rekla da ili nisam cjepljena ili nije upisana...vadila sam antitijela i nalaz je negativan.
Muz je isto vadio antitijela i on je pozitivan,a malena od 2 godine je uredno cjepljena sa svim,cak i prevenarom i rotom...ne znam da li se moram docijepit ili ne...imam 37 godina...
Hvala Vam

Darko Richter, dr. med.

Vama bi bilo uputno primiti 1 dozu MMR cjepiva (MoPaRu, Priorix).