Epilepsija

epi napadi

zeko

Mom suprugu (30 godina) unazad godinu i pol dana je ustanovljena epilepsija i pije Tegretol CR, Phemiton i Lamictal 2x dnevno (Lamictal mu je uveden nedavno nakon 3 teza napada u 2 dana). Gotovo stalno mu se vrti u glavi. Napadi su relativno cesti (najduzi period bez napada je bio 2 mjeseca). Napadi su uvijek grand mal- izgubi svijest, pjena na usta i jako grcenje misica ali samo lijeve strane tijela i traju oko 5 minuta.Od kad su napadi poceli lijeva strana tijela mu je slabija i "zanosi" ga (malo sepa na lijevu nogu). Na nalazu mu pise "heterotopija sive tvari u podrucju srednjeg temporalnog girusa desno". Sta to znaci? Buduci da mu se epilepsija pojavila tek u 30-oj godini naizgled nicim izazvana da li postoji mogucnost izljecenja?

Prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med.

Na žalost, kod Vašeg supruga bolest je sve drugo, samo ne ničim izazvana. Heterotopija pojednostavljeno predstavlja razvojnu grešku mozga i uzrok je epileptičkih napadaja kod Vašeg supruga. Obzirom na lijekove koje uzima (ali i na opisanu heterotopiju) vjerojatno ima i druge oblike napadaja, a ne isključivo hemigrand-mal napadaje koje Vi navodite. O mogučnosti izliječenja teško je govoriti bez da imam uvid u slike MR mozga, kao i bez uvida u dosadašnju medicinsku dokumentaciju, ali ona svakako postoji. Kod ovakvih vrsta epilepsija izliječenje se najčešće postiže neurokirurškim putem, odnosno operacijom i danas se takve operacije uspješno rade i u našoj zemlji.

zeko

Mozete li nas molim Vas uputiti na doktora ili ustanavu u kojoj bi mogli obaviti takav zahvat.
Puno hvala

Prof. dr. sc. Silvio Bašić, dr. med.

Klinika za neurokirurgiju, KBC Zagreb (Rebro), doc.dr.sc. D. Chudy. Ili se sa MR nalazom i slikama javite nama u Centar za epilepsiju, Klinika za neurologiju, KBC Zagreb (Rebro)