Erekcijska disfunkcija

Višegodišnji problem s postizanjem erekcije

registracije23

Dragi moj doktore!
Imam 27g i veliki problem,a to je postizanje i održavanje erekcije (dva problema). Prvi spolni odnos imao sam sa 24g. I prije toga sam osjećao 'strah' da stvari neće funkcionirati kako treba, da se neće dići jer sam primjetio da gledanjem erotskih sadržaja ne dolazi spontano do erekcije nego samo uz dodir ruke. Sa djevojkom mi je isto tako, do erekcije može doći samo prilikom podražaja rukom ili trljanjem penisa od npr. krevet.I ne postigne se baš tako lako. Zašto se erekcija ne pojavi sama jednostavno zato što je kraj mene, na meni i oko mene moja zaručnica koja me jako fizički privlači i koju naravno volim? Kad postignem erekciju ona se jako brzo izgubi, nekad je uspjeh navući kondom prije njenog gubitka. Ako sam ipak uspio staviti kondom i krenem s penetracijom, brzinom munje dolazi do ejakulacije,ponekad čak i prilikom samog ulaska. Za mene je nedostižan san imati 3 min aktivnog seksa, jer ja svršim u prvih 5sek. To je doslovno, bez pretjerivanja.
Što se tiče jutarnjih erekcija, imam ih, ne znam koliko su redovite ili neredovite, ali mislim da su slabijeg inteziteta nego prije. Prošle godine sam išao urologu, nalazi krvi i urina su skroz uredni (osim malo prekoračenje kolesterola), digitorektalnim pregledem je ustanovio da je i prostata u redu. Dao mi je recept za Cialis, on mi je ništa pomogao, osim malo glavobolje donio je jedino nešto duži boravak penisa u krutom stanju nakon ejakulacije (koja je kao i uvijek uslijedila nakon 5sek). Nakon toga sam opet bio kod tog urologa i on mi je preporučio Prozac koji nisam probao, jer mi zaručnica ne dozvoljava happy A i sam mislim da nisam za to.
Za vrijeme predigre kad se penis treba ukručivati, osjetim nešto kao impulse(trzaje) u penisu koji bi ga trebali ukrutiti, ali sve ostaje samo na tim trzajima. Nešto kao da mozak kaže 'diži se' a onaj dolje kaže 'ne da mi se'.
Dakle ukratko:
1. Zasto se ne moze dići sam od sebe nego obavezno uz puno puno puno podražaja (fizičkih)
2. Zašto se brzo gubi erekcija (no, jutarnja zna trajati po nekoliko minuta, bez podražaja, ali samo ako ostanem ležati)
3. Uz sve to svršim u roku odmah.
Nemam nikakvih poroka (alkohol, cigarete, kava, droga ) osim što sam debeo, imam 105kg na visinu od 180cm. Jel moguće da je to uzrok?
Oprostite na dugačkom obrazloženju, ali problem je velik! Dosad nijedan 'normalan' spolni odnos. Ako još nešto nisam naveo, samo pitajte.
Nestrpljivo očekujem vaš odgovor! Puno vam hvala!

Antun Gršković, dr. med.

Postoji nekoliko tipova erekcije.
Jedna je nokturalna (noćna) i ona se postiže prilikom REM faze sna. Druga je taktilna (dodir) i postiže se dodirom ili genitalnog područja ili drugih erogenih dijelova tijela. Treća je psihogena i nastaje nakon audiovizualnih podažaja ili seksualnih maštarija. Svaka od navedenih tipova erekcija postiže se drugim živčanim putevima. Svaka osoba je individualna te postoje one osobe koje primarno doživljavaju erekciju dodirom dok neke postižu erekciju i na sam pogled na partnericu. Treće pak osobe i jedan i drugi signal doživljavaju jednako jakim.
Svakako je za psihogenu erekciju potrebno stanje psihičke ravnoteže, najjednostavnije rečeno, odnosno čovjek ne bi trebao biti opterećen nekim drugim stvarima. Pod time mislim na stres na poslu ili okolini, moralne principe koje čovjek nosi u sebi, utjecaj vjerskog naučavanja, utjecaj očekivanja obitelji, zajednice i samog partnera. Neke individue se lakše nose sa svim tim "problemima" dok se neke uopće ne nose.
Uranjena ejakulacija u 99,9% slučajeva psihogenog je porijekla i urolog kao specijalist tu gotovo ne može ništa učiniti osim eventualno pokušati sa primjenom anestetika lokalno na glans penisa. Ali to rijetko koristi jer kako sam rekao problem je psihogenog porijekla, a ne nastaje zbog preosjetljivosti glansa penisa.
Sami ste rekli da od početka imate strah od stupanja u spolne odnose. Strah nije dobar jer sigurno ne pridonosi opuštenoj komunikaciji vas i partnerice.
Dobar je znak da su juternje erekcije prisutne i da su dužeg trajanja od onog kojeg poznajete prilikom spolnih odnosa.
Možda bi bilo zgodno da se s obzirom na to da je problem prisutan od početka stupanja u spolne odnose učini UTZ penisa u erekciji. Sama erekcija nakon primjene prostaglandina dokazat će vam da i vi možete postići normalnu erekciju, a to će sigurno blagotvorno djelovati na vašu psihu. U protivnom, ukoliko se UTZ-om postavi sumnja na pojačani venski odljev krvi onda ćete znati točnu dijagnozu vašeg problema.
Što se tiče Cialisa uspješnost liječenja PDE 5 inhibitorima ocjenjuje se nakon više uzastupnih (bar 4-5 puta) uzimanja istog lijeka u najvećoj dozi. Tek tada se pokušava sa drugim PDE 5 inhibitorom i to na isti način, bilo da je riječ o sildenafilu ili tadalafilu.