Gripa

Razlika između ptičje i obične gripe

Ana

Molim Vas objasnite mi razliku između ptičje i obične gripe te kako se one liječe i preveniraju?

Veliko hvala!

Doc. dr. sc. Dražen Stojanović

Ptičija gripa je kao što ime kazuje gripa od koje oboljevaju ptice, a ljudi samo iznimno u vrlo bliskom kontaktu sa zaraženom peradi u lošim higijenskim uvjetima. To je virus gripe tipa A, podtip H5N1 (ima i drugih, ali su rijetki) koji se pojavio prije gotovo 40 godina na dalekom istoku i postepeno širio, dok nije prije 3-4 godine zahvatio veća područja i počeo se preko ptica selica širiti svijetom. Vidite da se danas proširio po cijelom svijetu, ali nije svugdje ušao među domaću perad. Zato se i uništava perad na ugroženim područjima da se virus ne bi udomaćio već samo ovisio o pticama selicama. To je veliki gospodarski problem jer će radi ptičije gripe morati nestati "domaći" uzgoj peradi radi velikog rizika od kontakta "kokica u dvorištu" s pticama. Industrijski uzgoj može se lakše zaštititi od zaraze.

Ljudi ne mogu oboljeti konzumiranjem mesa peradi, već samo bliskim kontaktom s izlučevinama.

Inače je do sada u svijetu umrlo od ptičije gripe ne više od 150 ljudi ukupno.

Treba imati na umu da radi pušenja duhana, pijenja alkohola i nepravilne prehrane toliko ljudi umire u Hrvatskoj svakih nekoliko dana više nego što bi bilo normalno, a to nitko ne poteže kao ptičiju gripu! Nismo mi ptice!