Gripa

viroza+cijepljenje

Ante

Smije li se osoba koja je imala crijevnu virozu prije tjedan dana cjepiti protiv gripe i može li se nataj način zaštititi od ponovnih viroza i gripa?

Doc. dr. sc. Dražen Stojanović

Cjepiti se smije samo osoba koja je zdrava ili tijekom posljednja dva tjedna nije teže bolovala, a to se može utvrditi samo pregledom. Načelno, smjeli bi ste se cijepiti jer pretpostavljam kako niste teže bolovali, ali odluka se ne može donijeti na temelju ovako malo podataka. Na koji način je vama postavljena dijagnoza "crijevne viroze"? Ako dadete detaljnije podatke moći ću vam točnije odgovoriti. Cjepivo protiv gripe neće vas zaštititi od drugih viroza, a zaštita od gripe sljedeće godine nije sigurna ako se ne cjepite novim cjepivom zato jer se virusi gripe svake godine malo razlikuju.